שתף קטע נבחר

אין סיכום בקרב השבת: "ליצמן לא יוכל להישאר שר"

לילה שני לדיונים בין נתניהו לליצמן במשבר הרכבת לא הוביל להסכמות: גם צמצום משמעותי מאוד של העבודות לא ריצה את יו"ר יהדות התורה, ברכבת אמרו כי עבודות האיתות חייבות להתבצע בשבת. גורם חרדי: "הרכבת מוליכה אותנו שולל, ליצמן לא יוכל לשאת כשר באחריות לחילול שבת ממשלתי בפרהסיה"

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי, עידו ארז) (צילום: אלכס קולומויסקי, עידו ארז)
(צילום: אלכס קולומויסקי, עידו ארז)
גם הלילה השני לדיונים המרתוניים בניסיון לגבש פשרה במחלוקת על עבודות רכבת ישראל בשבת לא הוביל לסיכום: בפגישה בין יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן לבין ראש הממשלה ושר העבודה והרווחה חיים כץ לא הושגו הבנות בנוגע לעבודות בשבת הקרובה ולתוכנית העבודה החדשה של הרכבת. על ליצמן מופעלים לחצים רבים מצד האדמו"ר מגור, שלא השתכנע מהמתווים שהוצגו. היום (ו') השיחות יימשכו.

 

לאחר התייעצות עם נציגי הרכבת, השר חיים כץ הציג בפגישה צמצום משמעותי מאוד של כל עבודות הרכבת - אך הן עדיין אמורות לכלול עבודות להסדרת מנגנון האיתות. ברכבת אמרו כי עבודות אלו חייבות להתבצע בשבת, אך ליצמן לא השתכנע ולפתרון סופי הצדדים לא הגיעו. תקלות איתות גורמות פעמים רבות לעיכובים ושיבושים קשים בתנועת הרכבות.

 

גורמים המעורבים בניסיונות למצוא פתרון למשבר אמרו הבוקר כי התחושה היא שהניסיון "לרבע את המעגל" אינו מצליח - והמשך עבודות ממשלתיות בפרהסיה עשוי להוביל אתשר הבריאות ליצמן אל מחוץ לממשלה. "אנשים לפעמים לא מאמינים שיש גם אידאולוגיה", אמר גורם בסיעות החרדיות, "שחרדים נלחמים על ערכים. התרגלו שחרדים זה תקציבים, גיור ומניעת גיוס לצה"ל. יש דברים שהם לא כסף וחשובים עבורנו לא פחות".

 

לדברי הגורם, ליצמן חש מחויבות ואחריות לתפקידו ולא יוכל להיות חלק מחילול שבת בפרהסיה בידי הממשלה: "הוא מבקש למנוע את זה, אחרת לא יוכל להישאר שם". בנוסף אמר: "שמירת שבת זה ערך סוציאלי ולא רק ערך דתי מקודש. אנשי הרכבת הוכיחו שהם לא פועלים בתום לב ומוליכים אותנו שולל שוב ושוב. לא מתחשבים ברגשותינו למען שמירת צביונה היהודי של המדינה".


 (צילום: דוברות רכבת ישראל) (צילום: דוברות רכבת ישראל)
(צילום: דוברות רכבת ישראל)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

עבודות תשתית ברכבת בשבוע שעבר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
עבודות תשתית ברכבת בשבוע שעבר(צילום: עפר מאיר)
 

"כמה רציתם, החילונים, שיהיה שר. התמוגגתם שיש סוף סוף שר חרדי מלא מלא, לא סגן ולא בתפקיד שר. אלא שר חרדי אשכנזי עם כובע גדול. אז הנה, זה כנראה המחיר", הוסיף הגורם. "הוא לא יכול לשאת באחריות לחילולי שבת מערכתיים כשאפשר למנוע אותם. זו עמדה עקרונית ערכית שיש להבין אותה. ומי שמכיר את הלכי הרוח במגזר יודע ששבת זה נושא רגיש שאין לדעת מה יהיו השלכותיו". 

 

הרכבת הודיעה אתמול אחר הצהריים על סגירה זמנית בין תחנות דימונה לבאר שבע והבהירה בהודעתה כי עבודות השדרוג והחלפת המסילה לא יתבצעו בשבת - אלא עד כניסת השבת וממוצאי שבת. הקו יישאר סגור עד יום ראשון בשעה חמש לפנות בוקר.

 

"העבודות שדיברנו על הצורך שלהן בשעות מנוחה נובעות מכך שאין לנו קווים חלופיים", אמר אתמול מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון. "יש לנו את ציר איילון ואם צריך לבצע בו תחזוקה, אין לנו אפשרות להניע רכבות. כרגע על המסילה שנעה מחיפה ועד לראשל"צ יש ציר אחד שבו נעות רכבות ואין אפשרות לעשות מעקפים - לכן אתה מוצא את עצמך מחויב להשבית את הקווים ולבצע את פעולות התחזוקה ההכרחיות".

 

שלשום הבהירו הסיעות החרדיות כי אין להן עניין במשבר קואליציוני, אולם הקואליציה לא תוכל לשרוד אם יהיה חילול שבת. "ברור שלא נוכל להשלים עם חילול שבת בפרהסיה, בטח בעבודות ממשלתיות בשבת כשאנו לא משוכנעים כלל שאלו עבודות מחויבות המציאות", אמרו החרדים בתום הפגישה הראשונה עם נתניהו. עוד הבהירו החרדים כי העסקת עובדים לא יהודים, כמו שהיה בשבת הקודמת, אינה פתרון ראוי מבחינתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
עבודות התשתית, בשבת שעברה
צילום: עפר מאיר
מומלצים