שתף קטע נבחר

השבת של ליצמן אצל האדמו"ר: "השר החרדי הראשון והאחרון"

בשבת לא מדברים פוליטיקה, אבל שר הבריאות יעקב ליצמן זכה בבית המדרש של גור לברכת "ישר כוח" מכל עבר. ביהדות התורה מבינים כי ההסכמה להתמנות לשר במשרה מלאה הייתה "טעות חד פעמית", וכבר מתכננים או שובו של היו"ר לתפקיד ביצועי, אחרי שייפסקו חילולי השבת. בדרך לשם הם עוקצים את נתניהו, עוקפים את בג"ץ וחוששים מעימות פנימי עם גפני

 

 

השר ליצמן והאדמו"ר מגור (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השר ליצמן והאדמו"ר מגור(צילום: אלכס קולומויסקי)

אומרים שהפוליטיקה לא חודרת את שערי בית המדרש של האדמו"ר מגור בירושלים, אבל בסוף השבוע האחרון זה נראה קצת אחרת. ארבע שעות בלבד אחרי שיעקב ליצמן השר הודיע סופית על החלטתו להתפטר מהממשלה, הגיע יענקל ליצמן החסיד להתפלל עם רבו. כלפי חוץ הכל התנהל כרגיל - מנחה, קבלת שבת, תפילת ערבית, גפילטע-פיש, שירים ודברי תורה, אבל בתור לנטילת הידיים ואחרי הברכה האחרונה ה"ישר-כוח" כבר פרץ החוצה - בהגייה היידישאית, כמובן.

 

ליצמן צפוי להתפטר מחר: "הליכוד לא צפה את התראותיו - וזה המחיר"

הליכוד נבהל? יקודמו הצעות חוק בנושא השבת

 

בקהילה החרדית שהכי מזוהה עם מאבקי השבת לא יכלו להשאיר גם הפעם את הפוליטיקה רק לימות החול ולהתעלם מהמהלך שנתפס שם כלא פחות מהירואי. ליצמן זכה למטר של "גוט שאבעס" ו"שכוייח" מכל עבר, והמסר היה ברור: אולי אסור לדבר על זה בשבת, אבל שיחקת אותה. הראית לביבי שיש דברים שאצלנו לא מתפשרים עליהם כמו אצל דרעי וגפני. איזה קידוש ה' עשית ואיזה נחת רוח לאדמו"ר!

 

לא ברור האם בחר בהתפטרות מאונס או מרצון, אבל אחרי החיזוקים שקיבל בבית בסוף השבוע ליצמן בהחלט שלם עם עצמו. אם ביום שישי הוא סירב להתראיין כדי שדבריו לא ישודרו בשבת עצמה תוך כדי חילולה, ואז יצא שכרו בהפסדו, הרי שהיום הוא בחר לשתוק מסיבה אחרת - כדי שלא ליצור רושם מוטעה של מי שממשיך לאיים ועדיין מחפש את הסולם לרדת מהעץ. ליצמן החלטי ואינו מעוניין לטפח ספקולציות על סיבוב פרסה אפשרי. רק בבוקר, אחרי שיגיש את מכתב ההתפטרות למזכירות הממשלה, הוא יתבטא בנושא באופן פומבי.

 

"השר מבין היטב את הנזק שייגרם למערכת הבריאות ואת הפגיעה בשלמות הקואליציה", אמרו גורמים בסביבת ליצמן, "אבל אין דרך חזרה. מדובר בעניין ערכי ועקרוני שיש לו רגישות מיוחדת כלפיו ולא הייתה כאן בכלל שאלה. זה לא סתם עוד מחלוקת על תקציבים לישיבות". ביהדות התורה ניצלו את ההזדמנות גם לעקיצה מרומזת לעבר ראש הממשלה, והוסיפו: "ליצמן גאה לפרוש בגלל נושא כמו שבת, על פי צו מצפונו, ולא על רקע של כתב אישום או חקירות".

 

נתניהו וליצמן. "אין ספק שהקואליציה תתייחס ברצינות לכל המהלכים בנושא השבת" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו וליצמן. "אין ספק שהקואליציה תתייחס ברצינות לכל המהלכים בנושא השבת"(צילום: גיל יוחנן)

למרות תקוותיו של נתניהו שהשר המתפטר ישוב בקרוב לממשלה ויקבל בחזרה את תיק הבריאות, במפלגה ובחסידות גור דווקא נוטים לשלול את האפשרות הזו. "אין ספק שהקואליציה הולכת לזרז עכשיו את כל המהלכים שיזמנו בנושא השבת ולהתייחס לזה ברצינות, וזה אכן יקבל 'פור' גדול וכבוד גדול", אמרו. "אבל גם אם הכול יתוקן - אנחנו לא רואים מצב שנציג חרדי יתמנה שוב לתפקיד שר", הוסיפו כשהם לא מתייחסים כמובן לנציגי ש"ס. 

 

"יש הבנה אצל האדמו"ר וגם אצל ליצמן שזו הייתה טעות חד פעמית. הוא היה השר החרדי הראשון וכנראה גם האחרון. בעבר לא לקחנו תפקידים רשמיים בממשלה כדי שלא לשאת באחריות על חילולי שבת או דברים בעייתיים אחרים שקורים בחסות המדינה, וגם כשהוא התמנה לשר בריאות ידענו שזה לא דבר טבעי מבחינתו אלא רק 'הוראת שעה', אחרי שבג"ץ פסל את האפשרות שיכהן כסגן שר - ועכשיו מבינים את המחיר. כשיש חילול שבת ממלכתי בפרהסיה, הדבר הזה לא יכול להימשך. ואם הבחירה היא בין שר במשרה מלאה לכלום - אז לא יהיה כלום".

 

ועם זאת, הכול מסכימים כי המצב החדש בו יעקב ליצמן הופך לח"כ מן המניין ואילו שאר חברי יהדות התורה ממשיכים בשלהם לא יימשך לאורך זמן. בהנחה שחילולי השבת ייפסקו בזמן הקרוב לשביעות רצונם של הרבנים, הרי שיו"ר המפלגה יבקש מן הסתם לסלול את דרכו בחזרה לתפקיד ביצועי שאינו שר (בגלל האדמו"ר) וגם אינו סגן שר (בגלל בג"ץ).

 

במקרה כזה, עשוי ליצמן לבקש לעצמו את התפקיד הבכיר הבא שקיבלה יהדות התורה ולדרוש מח"כ משה גפני לפנות עבורו את ראשות ועדת הכספים – מה שעלול להתפתח לעימות פנימי בזירה הרגישה ממילא שבין שתי הסיעות המפלגה, אגודת ישראל החסידית ודגל התורה הליטאית. כדי להימנע מכך, ובעיקר בגלל ההתאהבות של ליצמן במשרד הבריאות, כבר חושבים במפלגות החרדיות על חוק נוסף עוקף בג"ץ: סגן שר במעמד שר.

פורסם לראשונה 25/11/2017 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יעקב ליצמן והאדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים