שתף קטע נבחר

דרמת ליצמן: הליכוד מסרב לקדם את "הצעות השבת"

רגע לפני התפטרות יו"ר יהדות התורה התחולל קרב דרמטי מאחורי הקלעים: בכירים בליכוד סירבו לקדם הצעות שימנעו פתיחת מרכולים בשבת ויקשו על עבודות במהלכה - כדי לא להיראות ככאלו שנכנעים לחרדים. בינתיים: פועלים לתיקון חקיקה שיאפשר לליצמן לכהן כסגן שר עם סמכויות שר

 

דרעי, נתניהו, ליצמן. קואליציית הליכוד והחרדים (צילום: AP, אלכס קולומויסקי) (צילום: AP, אלכס קולומויסקי)
דרעי, נתניהו, ליצמן. קואליציית הליכוד והחרדים(צילום: AP, אלכס קולומויסקי)

שעות ספורות לפני ההתפטרות של שר הבריאות יעקב ליצמן עקב עבודות הרכבת בשבת התחולל מאחורי הקלעים קרב דרמטי בין הסיעות החרדיות ובין הליכוד ברקע יוזמות חקיקה נוספות שעומדות על הפרק.

 

היום (א') הייתה אמורה ועדת השרים לחקיקה לדון בשתי הצעות חוק לפחות הנוגעות לשבת. האחת מעניקה סמכויות רחבות לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים וכך, למעשה, לא להתיר פתיחת מרכולים בשבת. ההצעה הנוספת היא תיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שמובאת בשתי גרסאות - האחת ממשלתית, של השר חיים כץ, שמבקשת להתחשב גם במסורת ישראל בכל הנוגע למתן היתר לעבודות בשבת, והאחרת, של ח"כ משה גפני, דורשת מהשר להתחשב במסורת ישראל עוד לפני מתן ההיתר לעבודה.

 

הצעות החוק היו אמורות לרכך את החרדים ולבלום את המשבר המחריף, שמסכן את שלמות הממשלה. אלא שבשעות האחרונות מתפתחת דרמה - בכירים בליכוד מסרבים לאשר את ההצעות הללו ולקדם אותן, על מנת שלא יתפרשו בציבור הכללי ככניעה לחרדים.

 

אף שלפחות הצעה אחת של ח"כ גפני מיהדות התורה מופיעה על סדר היום והאחרת הייתה אמורה להיכנס ברגע האחרון ולעלות לדיון, הנחו בכירים בליכוד את שרת המשפטים איילת שקד, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה, שלא להעלות את ההצעות. החלטה זאת עשויה להיות מטלטלת מאוד מבחינת החרדים, וממילא מערכת היחסים בינם לבין הליכוד נפיצה בימים האחרונים.

 

ליצמן אומנם הגיש את התפטרותו מהממשלה, אבל לפחות כרגע מפלגתו יהדות התורה אמורה להישאר בקואליציה. בעקבות זאת מנסים בקואליציה לפתור את התסבוכת שמונעת לעת עתה מנתניהו לשמש כשר הבריאות ומליצמן לכהן כסגנו וכשר למעשה, עקב החלטת בג"ץ לפני שנתיים.

 

במשרד המשפטים פועלים לתיקון חקיקה שיתיר לליצמן לכהן בתפקיד שר הבריאות במתכונת של סגן שר. זהו תיקון לחוק יסוד הממשלה שמקודם ביוזמת ראש הממשלה נתניהו, ובעצם נותן מענה לפסיקת בג"ץ שחייבה את ליצמן להתמנות לשר. התיקון לחוק מייפה את כוחו של ראש הממשלה להעניק סמכויות שר גם למי שמכהן כסגן שר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
דרעי, נתניהו וליצמן
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
מומלצים