שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: כך משפיע המחזור החודשי על התיאבון שלכן

  חוקרים ישראלים מצאו קשר בין החשק למזון ובין הזמן של המחזור החודשי - המוח של נשים בחצי השני של המחזור הגיב חזק יותר לתמונות של מזון בהשוואה לחציו הראשון

  האם גם את חווה חשקים עזים לאוכל בחצי השני של המחזור החודשי? כעת יש ל"קרייב" למזון ביסוס מדעי.

   

  במאמר שפרסמו לאחרונה פרופ' רם וייס, מנהל המחלקה למטבוליזם ותזונת האדם באוניברסיטה העברית, ופרופ' נטע לוין, מנהלת מעבדת ה-MRI הפונקציונאלית בהדסה עין כרם, הוכח קשר בין מידת הגירוי לאוכל ובין השלב של המחזור החודשי.

   

  המוח לא מגיב אותו הדבר

  החוקרים, שהציגו את מאמרם בוועידת ההשמנה הבינלאומית בנושא מגיפת ההשמנה והסוכרת בישראל שנערכה בסוף השבוע האחרון, הקרינו ל-20 נשים תמונות של אוכל תוך כדי שהם מנטרים את פעילותן המוחית.

   

  התגובה המוחית השתנתה בהתאם לשלב המחזור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  התגובה המוחית השתנתה בהתאם לשלב המחזור(צילום: shutterstock)

   

  בדיקת תגובתן המוחית של הנשים לתמונות המזון נעשתה בשני מועדים – בחציו הראשון של המחזור החודשי, אשר נקרא השלב הפוליקולרי, ומתחיל כחמישה ימים לאחר הופעת הווסת, ובחציו השני של המחזור, הנקרא השלב הלוטאלי, שנמשך בין היום ה-16 ליום ה-28 של המחזור.

   

  פרופ' וייס, אשר מנהל גם את חטיבת הילדים במרכז הרפואי "רמב"ם", מתאר כי הוא ועמיתיו מצאו שוני בין התגובה המוחית של הנשים בהתאם לשלב המחזור. "מצאנו שאזורים במוח שקשורים לתגמול והנאה מגיבים בצורה נרחבת יותר לתמונות של מזון כשהנשים היו בשלב הלוטאלי של המחזור, כלומר בחציו השני. כשאותה אישה הייתה בשלב הראשון של המחזור, התגובה של המוח לגירוי הייתה חלשה יותר".

   

  בחצי השני של המחזור נשים אוכלות 20 אחוז יותר (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  בחצי השני של המחזור נשים אוכלות 20 אחוז יותר(צילום: Shutterstock)

   

  החוקרים גם סרקו את ההשפעה של תמונות המזון על המוח של נשים שנוטלות גלולות למניעת היריון שגורמות לפרופיל הורמנלי קבוע לנשים שנוטלות אותן.

   

  "אותן נשים היוו עבורנו את קבוצת הביקורת משום שהן לא מושפעות מבחינה הורמונלית משלבי המחזור", מסביר פרופ' וייס, "מצאנו שהתגובה של אותן נשים לגירויי המזון לא השתנתה במהלך החודש. מכאן אנחנו מסיקים שבשלב הלוטראלי של המחזור לנשים יש חשקים עזים יותר למזון, שנובעים מהשינויים ההורמונליים שעובר הגוף. האבחנה הזו מתיישבת עם העובדה שבשלב הזה לא המחזור נשים צורכות בממוצע כ-20 אחוז יותר מזון".

   

  צריכה מוגברת של מזון בשלב הלוטאלי משותפת לכל נקבות היונקים בטבע. החוקרים משערים כי גוף האישה מגביר את הצריכה הקלורית שלו בשל הסיכוי הגבוה להתעברות בשלב זה של המחזור החודשי.

   

  פרופ' וייס מתאר כי השלב הבא של המחקר יתמקד בנשים בעלות עודף משקל ובבדיקת האופן שבו הן מגיבות לגירויי מזון בשלבים השונים של המחזור החודשי. בנוסף, פרופ' וייס, ינסו החוקרים לבדוק שיטות להפחתת החשק למזון בקרב נשים בשלב הלוטאלי של המחזור. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה את חושבת שכשאת רואה את זה?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים