שתף קטע נבחר

חוק ההמלצות עבר בוועדה: יחול גם על חקירות נתניהו

בוועדה הכריעו לטובת חוק ההמלצות לאחר שהשר כחלון הסכים שיחול גם על חקירות שכבר מתנהלות, כמו חקירות נתניהו. היועץ המשפטי יוכל לעקוף את האיסור ולבקש חוות דעת מהמשטרה. ח"כ אמסלם נשאל מה עשה אצלו ראש הסגל של ראש הממשלה, והשיב: "עשה שניצלים וחתך סלט"

 

 

 

חוק ההמלצות עולה שלב: ועדת הפנים של הכנסת אישרה בצהריים (יום ב') את חוק ההמלצות - שיאסור על המשטרה לומר אם התגבשה תשתית ראייתית בתיקים שחקרה. מאוחר יותר היום תגיע ההצעה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הדיון בוועדה היה סוער והגיע לטונים גבוהים. שר האוצר משה כחלון נסוג מדרישתו להחריג מהחוק את חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשמעות היא שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו.

 

החוק אמור למנוע פרסום חוות דעת של המשטרה במקרים שבהם יש לתיק פרקליט מלווה, והוא קובע בצידו עונש מאסר של שנה על הדלפה. לפי הנוסח החדש, שבו דנו היום בוועדה, היועץ המשפטי לממשלה יוכל לבקש המלצות משטרה גם במקרה של פרקליט מלווה. בכל מקרה של המלצה לסגירת התיק תוכל המשטרה לפרסם חוות דעת.

 

נתניהו, כחלון, מנדלבליט (צילום: יואב דודקביץ', ירון ברנר) (צילום: יואב דודקביץ', ירון ברנר)
נתניהו, כחלון, מנדלבליט(צילום: יואב דודקביץ', ירון ברנר)

הדיון בוועדת הפנים (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
הדיון בוועדת הפנים(צילום: יואב דודקביץ')

אמסלם הדגיש בדיון: "אם היועמ"ש יבקש המלצות לחקירות ראש הממשלה, הוא יקבל". הוא נשאל מה עשה במשרדו ראש הסגל של ראש הממשלה, יואב הורוביץ, בזמן שהח"כים המתינו לתחילת הדיון. אמסלם השיב: "עשה שניצלים וחתך סלט".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי הורוביץ לא היה מעורב בשום צורה בגיבוש חוק ההמלצות ונקרא לכנסת על-ידי יו"ר הקואליציה דוד ביטן כדי לדון בחוק של ח"כ גפני בהמשך לסיכום הקואליציוני מאמש. 

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "יש לציבור זכות לדעת מה המשטרה חושבת. הנורמה צריכה להיות פרסום ולא עונשים על מי שמדליף. בתיקי החקירה של ראש הממשלה יש אינטרס ציבורי ראשון שהציבור יידע מה המשטרה חושבת".

 

הוא פנה לאמסלם: "מה שקורה כאן זה אחד התרגילים המבריקים, דודי, באמת". אמסלם השיב: "אתה מייחס לי תחכום כזה?"

 

חנין: "התרגיל נורא פשוט. לפי הסעיף החדש, היועמ"ש, שהוא פרקליט, לא יכול לפרסם המלצות כי יש סעיף עבירה חדש ועצמאי. לכן המהלך הזה הוא מהלך דרמטי וקיצוני, אתם בעצם סותמים את הפה ליועמ"ש, מונעים ממנו אפשרות לפרסם את ההמלצה כמו שהיא קיימת היום. במצב זה אני קודם כול רוצה חוות דעת של היועץ המשפטי לכנסת ושל נציגת היועץ המשפטי לוועדה. הנושא הזה חדש לחלוטין".

 

חברי כנסת נוספים טענו למחטף שעושה אמסלם, כיוון שהכניס סעיפים חדשים לחוק שכלל לא ראו לפני כינוס הוועדה. מנהלת הוועדה אמרה אף היא: "דנים פה בחוק חדש לגמרי. זה היה ההמלצות, עכשיו נגד הדלפות ופרסום. בעצם הפכנו את זה לחוק נגד הדלפות ומעלליו של ראש הממשלה ואני חושבת שמגיע לנו זמן ללמוד אותו".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "אתם לא סומכים על שיקול הדעת של פרקליט המדינה. אתם מגינים על ראש הממשלה. פרקליט מלווה לא ישמש כחברת ביטוח".

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

ח"כ מיקי לוי בוועדת הפנים (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
ח"כ מיקי לוי בוועדת הפנים(צילום: יואב דודקביץ')

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקפה את חברי כולנו: "זה סעיף ההתקפלות שלכם. שמתם עצמכם שומרי הסף, גררתם כאן את כל המדינה והממשלה ואת כל הכנסת ובסוף לא התפשרתם אלא התקפלתם. זאת התקפלות רבתי. לפחות אל תעשו קולות של מגני שלטון החוק ושומרי הסף, כשבסוף אתם מתקפלים ונותנים לחוק המושחת הזה להגן על ראש הממשלה. תוליכו את הבושה למקום אחר".

 

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) השיב: "לאורך כל הדרך עשינו הפרדה ברורה בין עבודת המשטרה, ופה נאמר בצורה ברורה שעל חקירות עבר ניתן יהיה להגיש המלצות, נאמר מפורשות שהיועמ"ש, אם הוא שוקל, יוכל לעשות זאת".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס להחלטתו של כחלון לתמוך בחוק ההמלצות: "זו אכזבה גדולה שמפלגות הקואליציה, שיש בהן אנשים הגונים שמתיימרים להגן על שלטון החוק, הגיעו למצב שאישרו את זה. הרי לחצו עליהם, והגיעו למצב שאישרו חוק שתפור רק לחקירות נתניהו". 

 

200 תיקי שחיתות ציבורית בשנה

ועדת שרים לחקיקה אישרה אתמול את התיקון בחוק ההמלצות של יו"ר ועדת הפנים אמסלם. השרים הצביעו בעד ההצעה האוסרת על המשטרה לפרסם את המלצותיה להעמדה לדין בוועדה לענייני חקיקה. זאת בנוגע לכ-200 תיקים בשנה שבהם יש פרקליט מלווה והם נוגעים לשחיתות ציבורית של פוליטיקאים, ראשי ערים וראשי ארגון פשיעה. 

 

אחד השינויים שהוכנסו בנוסח ההצעה קובע כי תינתן ליועץ המשפטי לממשלה הסמכות לקבוע אם יש לפתוח בחקירת הדלפת המלצות לתקשורת.

 

בדיון שנערך בשבוע שעבר דרש ח"כ בני בגין שהחוק יחול רק על חקירות שיתחילו אחרי אישורו. אילו דרישתו של ח"כ בגין הייתה מתקבלת, החוק לא היה נוגע להמלצות המשטרה בעניין חקירות המתנהלות נגד נתניהו. בתגובה לסירובו של בגין הדיח אותו ח"כ דוד ביטן מחברותו בוועדה מטעם הליכוד ומינה את עצמו במקומו כחבר בוועדה, כדי להבטיח את הרוב הדרוש להצבעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם
ראש הממשלה וח"כ דוד אמסלם. ארכיון
מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם
מומלצים