שתף קטע נבחר

ביטן עתר: תנו לי להתראיין, מכפישים אותי ואת אשתי; בן משפחת ג'רושי נוסף נעצר

יו"ר הקואליציה שחשוד בשוחד בפרשת השחיתות בראשל"צ פנה לבית המשפט וביקש להסיר את אחת ההגבלות שהוטלו עליו: "עומד חסר אונים מול שצף ההדלפות שמקורן ביחידה החוקרת". הותר לפרסום: בין החשודים - יו"ר הווקף ברמלה עדנאן ג'רושי ואיש העסקים בני עוזיאל

 

 

נמשך מצעד החשודים בפרשת 1803 - בזמן שהבכיר שבהם עתר לבית המשפט כדי להסיר את אחת ההגבלות שהוטלו עליו: יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, פנה היום (ג') לבית משפט השלום בירושלים בבקשה לבטל את ההגבלות שהוטלו עליו ומונעות ממנו להתראיין.

 

זהו הבכיר בעיריית תל אביב שנחקר

 

"עוד לפני שביטן ואשתו השלימו את חקירתם ביום ראשון נדרש ביטן לחתום על כתב התחייבות לפיו ייאסר עליו למסור לכלי התקשורת בכל דרך שהיא וגם לא בדרך 'הדלפה' על פרטי החקירה", נכתב בבקשה לבית המשפט שנמסרה על ידי פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי. "על אף שביטן לא היה חייב לחתום על מסמך כזה, לאור החסינות המוענקת לו כח"כ המונעת את מעצרו, הוא הסכים מרצונו הטוב והחופשי לחתום על התחייבות על מנת לאפשר ליחידה החוקרת לנהל חקירה עניינית, יעילה ודיסקרטית".

 

 

דוד ביטן בכנסת, אתמול (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
דוד ביטן בכנסת, אתמול(צילום: אלכס קולומויסקי)

ביטן, שחשוד בשוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון בפרשת השחיתות בראשון לציון, כתב באמצעות עורך דינו כי "דרישת היחידה החוקרת להימנע מלמסור פרטים לתקשורת הייתה על מנת 'למנוע שיבוש חקירה'. מטבע הדברים, ואם מסירת פרטים עשויה לשבש הליכי חקירה, על אחת כמה וכמה חל איסור זה על היחידה החוקרת. אך הכלל 'נאה דורש, נאה מקיים' כנראה טרם הגיע לאוזניה היחידה החוקרת. רק הסתיימה חקירת ביטן, ולא תמצא כלי תקשורת אחד במדינה שלא פרסם חלקים נרחבים הן מחקירתו והן מחקירת אשתו, כאשר יש זיקה הדוקה בין שתי החקירות".

 

"לא רק שעצם ההדלפה היא חמורה", כותב פרקליטו של ביטן, "אלא היא חמורה שבעתיים כאשר היא מגמתית ומכוונת להפעיל לחצים פסולים ונפסלים על החוקרים בכלל. מול שצף ההדלפות שמקורן רק ביחידה החוקרת, עומד לו ביטן חסר אונים, שמו ושם אשתו מוכפשים לחינם ולא ניתנת לו ההזדמנות להגיב. כאיש ציבור נמנע ביטן מלנקוט בטקטיקה הבזויה כפי שעושים אחרים בלהעביר תגובותיו בצינור המכונה 'הדלפה'. על כן מתבקש בית המשפט לבטל את ההגבלה שנטל עצמו ביטן".

 

"עוצרים אותו כי הוא מג'ואריש?"

בתוך כך, לבית משפט השלום בראשון לציון מובאים בצהריים (יום ג') להארכת מעצר ארבעה חשודים שעוכבו הלילה והבוקר בפרשת השחיתות בראשון לציון. מעצרו של אחד מהם, איש העסקים בני עוזיאל, הוארך בשבוע. נציג מהמשטרה אמר בדיון כי עוזיאל שהה עד אתמול באשפוז והוסיף: "החשדות נגדו התחזקו ועובו. הוא מסר גרסה. העבירות הן מהשנה האחרונה. חומר החקירה מגלה התנהלות יום יומית שלו ושל אחרים שיש בה כדי להסתיר את החשדות נגדו". עוזיאל חשוד במתן שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לפשע והשופט עמית מיכלס ציין כי "קיים חשד סביר הקושר את החשוד למיוחס לו".

 

עו"ד קובי גולדמן שמייצג את עוזיאל מסר שהוא "משתף פעולה עם החקירה ועונה לכל השאלות. סברתי ואני עדיין סבור כי אין כל עילה להותירו במעצר. נדמה לי כי גם אין בסיס לטענות המשטרה לגופן של החשדות, והדברים יתבררו בהמשך".

 

בנוסף, הוארך בהסכמת הצדדים מעצרו ביומיים של עדנאן ג'רושי, יו"ר הווקף המוסלמי ברמלה. ג'רושי מיוצג על ידי עורכי הדין אורי בר-עוז וירון בן גיגי וחשוד במתן שוחד. בר עוז אמר בדיון: "אתם עוצרים אדם מכובד ולא אומרים לו במה הוא חשוד. למה, כי הוא מג'ואריש? מדובר ביו"ר וועד הווקף ברמלה. הוא נציג המשפחה בנושא הסדרי הקרקעות והחשמל ולכן נפגש עם ביטן ועם שרים כמו כחלון ועם כל הבכירים בישראל. הוא נפגש עם ביטן בפרהסיה ולכן כשנשאל אמר - נפגשתי עם ביטן כי הוא איש ציבור".

 

עורך הדין אורי בר עוז שמייצג את עדנאן ג'רושי מסר בתום הדיון: "חד משמעית הוא לא העביר כספים ולא קיבל כספים. חד משמעית מאף אחד, בכל מה שקשור לקרקעות בכל מה שקשור לקרקעות או פרויקטים אחרים חד משמעית. ואני אומר לכם עכשיו – לו היה באמת מעורב אם זה בהעברה כלשהי, עם בקשת מעצר כפי שהוצגה פה לבית המשפט בית המשפט לא היה מנסה לשכנע את עבדיכם הנאמן להיעתר רק ליומיים בהסכמה. תשימו לב לניסוח.

 

עו"ד גיגי הוסיף כי "השם ג'רושי זה לא נגיף, תתחילו להבין שבמשפחת ג'רושי לרבות במשפחתו של עדנאן אישית יש רופאים, יש עורכי דין, יש אנשים בכירים במשק, ותפסיקו להכליל את אנשי ג'רושי כבני משפחת פשע. יש פרוטוקולים ואין שום דבר פרטי שמר עדנאן עשה לביתו. הוא פעל להסדרת מעמד תושבים שגרים פה עשרות שנים, לרבות חיבורם לתשתיות חשמל, מים וביוב".

 

עדנאן ג'רושי מסתתר מהצלמים, היום בדיון (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עדנאן ג'רושי מסתתר מהצלמים, היום בדיון(צילום: שאול גולן)
 

איש העסקים בני עוזיאל. מעצרו הוארך בשבוע (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
איש העסקים בני עוזיאל. מעצרו הוארך בשבוע(צילום: שאול גולן)

הפרשה, שנחשפה ביום ראשון עם תחילת גל המעצרים, עוסקת במתן שוחד, כיסוי חובות בשוק האפור וקשרים פסולים בין נבחרי ציבור, אנשי עסקים ועבריינים. המוקד הוא בחובות כספיים גדולים שבהם היה שרוי בעבר הח"כ לעתיד דוד ביטן. על פי החשד הוא עזר לקדם מכירת קרקעות לאיש עסקים ב"מתחם האלף" בעיר, מתחם בנייה ענק שאמור לשנות את פניה של ראשל"צ. החשד הוא שאיש העסקים היה מעין איש קש, שייצג את העבריין חוסם גא'רושי, שעל פי החשד נתן שוחד לביטן.

 

הבוקר ניתן לפרסם שאשתו חגית ביטן נחקרה ביומיים האחרונים במשרדי להב 433 ונשלחה למעצר בית בבית אחותה עד ליום חמישי. נאסר עליה לשוחח עם בעלה מחשש לתיאום גרסאות. חוקרי המשטרה הציגו לביטן תדפיסי חשבון מהתקופה שבה על פי החשד פעל בעלה לכיסוי חובותיו לשוק האפור, שהוערכו במיליונים. בתדפיסים הופיעו הפקדות של כ-2 מיליון שקלים שהופיעו בתאריכים שונים לפני כ-8-7 שנים. ביטן הכחישה את הגרסאות שהטיחו בה החוקרים.

עו"ד אפרים דמרי, פרקליטו של ביטן (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עו"ד אפרים דמרי, פרקליטו של ביטן(צילום: שאול גולן)
 

עורכי הדין ירון בן גיגי, אורי בר עוז ואדי אבינועם ()
עורכי הדין ירון בן גיגי, אורי בר עוז ואדי אבינועם

מעורב נוסף בפרשה הוא ראש העיר דב צור שמעצרו הוארך עד מחר. צור חשוד בפרשת אולמי LAGO ונטען כי אפשר מכירת קרקע ליזם שהוא מקורב אליו. חשד החוקרים הוא שהקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה במחיר זול יותר וצור, שלא השתתף בישיבות בשל ניגוד עניינים, תמך מאחורי הקלעים במכירת הקרקע ליזם שהוא חברו של ראש העיר.

 

בכיר נוסף שנעצר הוא המשנה לראש העיר אייל מושיוב מסיעתו של צור במועצת העיר. הוא חשוד בקבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ובית המשפט האריך את מעצרו גם כן עד ליום חמישי. השופט אמר על החשוד, שמיוצג על-ידי עורך הדין שרון קינן, כי יש חשש לשיבוש חקירה וניתן להצביע על פעולה שעשה מושייב, שמטרתה על פי החשד היא להסתיר את מעשיו.

 

הבוקר הותר לפרסום שגם יזם הנדל"ן משה יוסף מעורב בפרשה, והוא חשוד במתן שוחד לאישי ציבור. יש לו קשר משפחתי לחשודה אחרת בפרשה, המקורבת לביטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ דוד ביטן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים