שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דאג לבייס: כך לחצו האוונגליסטים על טראמפ להכיר בירושלים
  הקמפיין ברשת, המכתבים, הדלת הפתוחה לממשל, היועצים השמרנים שלחשו באוזנו של הנשיא - ואביה של דוברת הבית הלבן מייק האקבי. בתקופה האחרונה הפעילו האוונגליסטים מכבש לחצים על טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל: "אם לא תעשה את זה עכשיו זה לעולם לא יקרה"

   

   

  לחץ גדול וקבוע מצד האוונגליסטים היה בין הגורמים שהובילו את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל, ובהמשך אף להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. כך אמרו אתמול (יום ד') גורמים אוונגליסטים.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  הגורמים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שיועצים דתיים שמרנים של הנשיא הרפובליקני לחצו עליו שוב ושוב להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים - מהלך שהוא עצמו התחייב אליו לא פעם בעבר - במהלך פגישותיהם בבית הלבן.

   

  "לא היה צורך בשכנוע רב כי גם הנשיא האמין בזה". טראמפ מכיר בירושלים כבירת ישראל (צילום: AP) (צילום: AP)
  "לא היה צורך בשכנוע רב כי גם הנשיא האמין בזה". טראמפ מכיר בירושלים כבירת ישראל(צילום: AP)

  "אין לי ספק שהאוונגליסטים מילאו תפקיד משמעותי בהחלטה הזו", אמר ג'וני מור, כומר מקליפורניה שמכהן בתפקיד דובר המועצה שבה חברים אוונגליסטים בכירים שמייעצים לבית הלבן. "אני לא מאמין שזה היה קורה בלעדיהם". הבית הלבן לא מסר תגובה לדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס בנוגע למעורבות האוונגליסטית בהכרה בירושלים כבירת ישראל.

   

  "הכרה בירושלים - דבר שהיה צריך להיעשות מזמן"

  אוונגליסטים רבים מביעים באופן קבוע הזדהות גדולה עם אנשי הימין השמרנים בישראל וחשים קשר עמוק מאוד למדינה היהודית שמקורו בתנ"ך.

   

  הנוצרים השמרנים בארה"ב טענו זה שנים רבות שהכרה אמריקנית רשמית בירושלים, העיר שבה שוכנים אתרים קדושים ליהודים, מוסלמים ונוצרים, היא דבר שהיה צריך להיעשות מזמן בעקבות החוק שעבר בקונגרס ב-1995 שהכיר בירושלים כבירת ישראל וחייב את הממשל האמריקני להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. האוונגליסטים מצאו בטראמפ ובסגנו מייק פנס, שמשתייך לזרם הנוצרי האוונגליסטי ונחשב לאדם שמרן ביותר, קהל אוהד לעמדותיהם.

     הארגון האוונגליסטי My Faith Votes קרא לאנשים ליצור קשר עם הבית הלבן ולדרוש בו להכיר בירושלים כבירת ישראל ()
  הארגון האוונגליסטי My Faith Votes קרא לאנשים ליצור קשר עם הבית הלבן ולדרוש בו להכיר בירושלים כבירת ישראל

  המאמץ של הפעילים האוונגליסטים לשכנע את טראמפ להכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל כלל בין היתר קמפיין שהוביל הארגון הנוצרי השמרן My Faith Votes. מי שעומד בראש הארגון הוא לא אחר מאשר מייק האקבי, לשעבר מושל ארקנסו ומועמד לנשיאות ארה"ב - ואביה של דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס. הארגון השמרן פרסם באתר האינטרנט שלו עצומה וקרא לאנשים ליצור קשר עם הבית הלבן וללחוץ עליו להכיר בירושלים כבירת ישראל.

   

  המכתב לנשיא: "העבר את השגרירות האמריקנית לירושלים"

  ארגון אוונגליסטי אחר, American Christian Leaders for Israel, שכולל את הפעילים השמרנים גארי באואר (לשעבר מועמד לנשיאות) ופני נאנס, שלח לטראמפ מכתב שבו כתב לנשיא שהגיע הזמן להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים.

   

  החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל ספגה ביקורת קשה מצד מנהיגים פלסטינים ומנהיגים זרים בעולם, כולל בעלי ברית קרובים של ארה"ב שחוששים שהצעד של הנשיא האמריקני יוביל להתפרצות אלימות באזור. הפלסטינים רוצים את מזרח ירושלים כבירת מדינתם העתידית. אף מדינה בעולם לא מחזיקה שגרירות בירושלים.

   

  "אנחנו מודאגים מכל יום שחולף", כתבו אנשי ארגון American Christian Leaders for Israel לטראמפ ()
  "אנחנו מודאגים מכל יום שחולף", כתבו אנשי ארגון American Christian Leaders for Israel לטראמפ


  בחודש יוני חתם טראמפ, בדומה לנשיאים הקודמים לפני ביל קלינטון, ג'ורג' בוש הבן וברק אובמה, על כתב ויתור (waiver) שמשהה את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים בתקווה שצעד זה ימריץ את מאמצי התיווך של ממשלו בין ישראל לבין הפלסטינים כדי להשיג הסכם שלום.

   

  חלון ההזדמנות של האוונגליסטים

  כשהתקרב הדד ליין להחליט פעם נוספת על גורל השגרירות האמריקנית בישראל, האוונגליסטים ראו בכך חלון הזדמנות כדי להפעיל לחץ על הבית הלבן ועל טראמפ.

   

  במכתב ששלח ארגון American Christian Leaders for Israel לטראמפ והתפרסם באתר האינטרנט שלו כתבו אנשיו ש"אנחנו מודאגים מאוד שעם כל יום שחולף יהיה קשה יותר להעביר את השגרירות ואם לא תעשה את זה עכשיו זה לעולם לא יקרה". 

  קיים את הבטחת הבחירות שלו. טראמפ בכותל ()
  קיים את הבטחת הבחירות שלו. טראמפ בכותל

  במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2016 אסף טראמפ סביבו שורה של יועצים אוונגליסטים והוא זכה לתמיכה גדולה מהמצביעים האוונגליסטים הלבנים בבחירות ב-8 בנובמבר אותה שנה.  

   

  דלת פתוחה לבית הלבן

  הכומר מור מקליפורניה, חבר בקבוצת האוונגליסטים שמייעצת לממשל האמריקני, טען שכמעט מדי יום נמצא בבית הלבן גורם בכיר מקרב הנוצרים השמרנים בארה"ב. הגישה העיקרית של הנוצרים השמרנים למעונו של הנשיא טראמפ הייתה דרך המשרד לקשרי ציבור וסגנית מנהל המשרד ג'ניפר קורן, שעבדה בעבר בארגונים שמרניים. "ישבתי בפגישות רבות בבית הלבן עם אוונגליסטים מאז תחילת כהונת הממשל הנוכחי ואני יכול לומר לכם שהנושא עלה שוב ושוב ושוב", אמר מור. הוא הוסיף שהאוונגליסטים הבהירו לבית הלבן שהנושא נמצא בעדיפות עליונה מבחינתם ושהם רוצים פעולה בהקדם".


  אביה של דוברת הבית הלבן לחץ על נושא ירושלים. שרה האקבי סנדרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אביה של דוברת הבית הלבן לחץ על נושא ירושלים. שרה האקבי סנדרס(צילום: רויטרס)

  האקבי, שעומד בראש ארגון נוצרי שמרני, עם טראמפ ()
  האקבי, שעומד בראש ארגון נוצרי שמרני, עם טראמפ

  ג'רי פולוול ג'וניור, נשיא אוניברסיטת ליברטי ויועץ קרוב של טראמפ, אמר שהוא מעולם לא שוחח עם הנשיא על נושא ירושלים, אבל סיפר שקיבל בימים האחרונים מיילים מאוונגליסטים מובילים "שביקשו ממני לתמוך בזה או לצייץ על זה ולנסות לומר דברים בנושא בפומבי".

   

  "הקהילה הנוצרית שמרנית דיברה עם הממשל חודשים על גבי חודשים על הצורך בהכרה בירושלים כבירת ישראל", אמר רוברט ג'פרס, כומר בכנסיית First Baptist בדאלאס ויועץ אוונגליסטי לנשיא טראמפ. "אבל למעשה לא היינו צריכים לעשות יותר מדי עבודה בשכנוע הממשל הזה. זו הייתה הבטחת קמפיין שהנשיא טראמפ שמח לקיים אותה משום שהוא הרגיש כמונו", אמר ג'פרס בראיון טלפוני עם סוכנות רויטרס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים