שתף קטע נבחר

דיון בוועדת שרים: הקבינט יחליט לבדו על יציאה למלחמה

הקואליציה נערכת לשבוע מורכב של הצבעות בנושא חוק המרכולים וחוק שעות עבודה ומנוחה. האופוזיציה נערכת למאבק במטרה לסכל את ההצעות. בוועדת השרים ידונו בשינוי החוק, כך שיהפוך את הקבינט לגוף שיחרוץ גורלות במקום הממשלה

 

ישיבת ממשלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישיבת ממשלה(צילום: AFP)

האם ההחלטה לצאת למלחמה או מבצע צבאי תאושר בפורום מצומצם של הקבינט המדיני ביטחוני, ולא של הממשלה? הצעה כזו תידון בוועדת השרים לענייני חקיקה השבוע, והיא מצטרפת לאתגרים נוספים שבהם תעמוד הקואליציה בשבוע הקרוב.

 

ההצעה מהווה תיקון לחוק יסוד: הממשלה, תיקון שיאפשר לראש הממשלה להכריז על מלחמה או לצאת למבצע צבאי ללא צורך באישור מליאת הממשלה אלא להסתפק באישור הקבינט, גם בלי נוכחות מלאה של חבריו.

 

הקואליציה נערכת לשבוע מורכב של הצבעות בשורה של נושאים נפיצים, כשברקע שקוע יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בחקירות משטרה. זאת בצל חשדות לקבלת שוחד בתקופה שבה כיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון.

 

 

שר הרווחה, חיים כץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שר הרווחה, חיים כץ(צילום: אוהד צויגנברג)

בימים האחרונים הורדו מסדר היום ולא עלו להצבעה כמעט כל הצעות החוק הרגישות שיצרו באחרונה מתח גדול בקואליציה. ביום שני האחרון, היום שבו זומן ביטן לחקירה, נותרו על סדר היום רק שתי הצעות שלאחריהן ננעלה המליאה מוקדם וגם לאחר מכן נרשמה בכנסת פעילות דלה מאוד ונושאים שהקואליציה אמורה הייתה לקדם, נדחו לבסוף.

 

במהלך השבוע הודו בליכוד כי מאז שהתפוצצה פרשת ביטן, שותקה עבודת הקואליציה כמעט לחלוטין ולא עלה אף נושא שיוכל לאתגר אותה. חקירותיו אמנם טרם הסתיימו, אולם כבר השבוע צפויה לקואליציה עוד מערכה מורכבת.

 

לראשונה, בשיחת תיאום ראשי הקואליציה שנערכה אמש (שבת), לא השתתף ביטן. בשיחה השבועית ביקש ראש הממשלה להעלות את רוב החוקים שעל הפרק להצבעה, "לאחד שורות, להעביר מסר של יציבות". הוא אמר לראשי המפלגות: "אני אגיע ישר להצבעות. אני נותן דוגמה אישית ומצפה גם מכם. שכל אחד ידאג לשרים ולח"כים אצלו במפלגה".

 

השבת על המוקד

היום תדון ועדת שרים לחקיקה בשתי הצעות חוק חדשות-ישנות. האחת, תיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שמקדם שר העבודה והרווחה, חיים כץ, ודומה במהותו לחוק של ח"כ משה גפני (יהדות התורה). זה כבר אושר בוועדה בשבוע שעבר. החוק שמקדם השר כץ מבקש להתחשב במורשת ישראל בטרם יאושרו היתרי עבודה בשבת. הצעת החוק הובאה בעקבות המשבר עם החרדים וצפוי לה רוב.

 

גם במליאת הכנסת צפוי קרב עם הכוונה להעלות את חוק המרכולים בקריאה ראשונה שמקדם שר הפנים, אריה דרעי. מדובר בהצעת חוק שנועדה להעניק לשר הפנים סמכויות לשינוי וביטול חוקי עזר עירוניים ובכך למעשה לאסור פתיחת מרכולים בשבת.

 

הצעת החוק תעמיד השבוע את הקואליציה במבחן שכן בסיעת ישראל ביתנו כבר הודיעו שיפרו את המשמעת הקואליציונית ויצביעו נגד. באופוזיציה לעומת זאת, נערכים לקרב של ממש ומסרבים לאפשר קיזוזים. גם בסיעה הערבית המשותפת שמעוררת ביקורת רבה בדרך כלל על כך שהיא מאפשרת קיזוזים עם הקואליציה, הודיעו שלא יתאפשרו קיזוזים בזמן ההצבעה על החוק.

ח"כ אחמד טיבי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אחמד טיבי(צילום: גיל יוחנן)
  

"נצביע נגד חוק המרכולים משתי סיבות", אמר ח"כ אחמד טיבי. "מדובר בהצבעה אופוזיציונית מובהקת כדי לא לתת חבל הצלה לקואליציה שאנו מעוניינים להפיל. שנית, בגלל תמיכת הסיעות החרדיות בעבר בחוק המואזין. פניתי אליהם בעבר והבהרתי שמדובר בפגיעה בציפור הנפש. התרענו כבר אז כי לכל שבת יש מוצאי שבת. עכשיו מוצאי שבת הגיעה", אמר.

 

חוק נוסף שאמור לעלות בקריאה ראשונה הוא חוק הפריימריז, שמבטיח מימון מקופת המדינה לכל ח"כ שמתמודד בפריימריז מטעם מפלגה לכנסת. הצעת החוק אמורה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה ודורשת רוב של 61 חברי כנסת, משימה לא פשוטה עבור הקואליציה בימים אלה.

 

מלבד אלה, צפוי גם חוק ההמלצות להגיע השבוע למליאה בגרסתו המרוככת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. לאחר דין ודברים עם מפלגת כולנו, הוחלט להחריג את חקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכבר נפתחו - ולהעלות אותו השבוע. אולם גם במקרה זה שאלת הרוב עדיין מוטלת בספק.

פורסם לראשונה 09/12/2017 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים