שתף קטע נבחר

ארדן נגד ליברמן: אולי נציע לוותר גם על יפו?

השר לביטחון פנים מתנגד לקריאת שר הביטחון לחרם על ואדי ערה, מזכיר בריאיון לאולפן ynet ש"לאף מפלגה אין אינטרס לבחירות", אבל מאתר סדקים בגלל "אנשים שעושים דין לעצמם בהצבעות ודמויות שמודיעות שהן רוצות להתמודד לראשות הממשלה"

 

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן מהליכוד, אומר בריאיון לאולפן ynet ש"לאף אחת מהמפלגות אין אינטרס לבחירות וכולן רוצות שהקדנציה הזו תימשך". עם זאת, הוא יודע, "כשיש אווירה שאולי יכולות להיות בחירות ואתה רואה חברי כנסת מתחילים להודיע במה הם מוכנים ולא מוכנים לתמוך כחלק מהקואליציה, זה וגם הצהרות על מרוץ כזה או אחר לראשות הממשלה, אלו דברים שעלולים לערער את היציבות ולא לתרום לחיזוק המחנה הלאומי והשארותו בשלטון".

 

לדברי ארדן, "מתחילים לזהות כבר איזשהם סדקים ואנשים שעושים דין לעצמם בהצבעות לגבי חוקים שחשובים לקואליציה". הוא רמז ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט באומרו ש"כשדמויות פוליטיות מודיעות כבר שהן רוצות להתמודד לראשות הממשלה כשעל פניו אין כרגע בחירות, זה לא דבר שתורם ליציבות הקואליציה והמחנה".

 

ארדן התייחס למצב הביטחוני: "המשטרה וכל כוחות הביטחון עדיין בהיערכות רחבה יותר. גם אם אין מודיעין ממוקד על כוונת פיגוע, הרי שעדיין ההשפעות של ההכרזה של הנשיא טראמפ וההסתה ברשתות החברתיות עלולות לייצר עוד מפגעים בודדים כדוגמת המחבל שדקר אתמול את המאבטח. כולנו עדיין מתפללים לשלומו".

 

השר גלעד ארדן. "ביטן זוכה להערכה רבה, גם בשמאל" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר גלעד ארדן. "ביטן זוכה להערכה רבה, גם בשמאל"(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

לדבריו, "הגופים שניסו לארגן ולהצית, בין אם זה הפתח או החמאס - גם הקריאות של אבו מאזן שכמובן לא תרמו להרגעת הרוחות - נכשלו. זה קרה בזכות הרבה פעולות נכונות שצה"ל והמשטרה והשב"כ ביצעו בשטח ואולי גם באמת כי ההתלהבות ברחוב הפלסטיני היא לא כל-כך גבוהה, למחות נגד הצהרה שהיא אמנם חשובה אבל היא לא משנה בפועל את המצב בשטח.

 

"אז ההסתה המאורגנת הזאת כבר מאחורינו. מצד שני יש הרבה גורמים שעוברים הקצנה דתית, כמו המחבל שדקר אתמול, ובהשראת ההסתה עלולים לצאת ולהמשיך לפגע. בשנתיים האחרונות חווינו מעל 400 פיגועים בסגנון הזה. אני לא סופר אבנים ובקבוקי תבערה בספירה הזו, אז כמובן שכשרף ההסתה גבוה יותר, גם הסבירות להתרחשות אירועים כאלה היא גבוהה יותר ובהקשר הזה זה לא מאחורינו עדיין, וצריך דריכות גבוהה יותר וערנות למה שקורה בשטח".

 

"אז למה שלא נוותר גם על יפו?"

ארדן קרא למשרד האוצר להכריז על אבטחה כעל עבודה מועדפת לחיילים משוחררים: "המאבטח שהקפיד על הבדיקה הביטחונית ובאמת נדקר קשות, וגם אחראי המשמרת שלו שרדף אחרי המחבל, כל אלה מלמדים אותנו: לא הגיוני שמאבטחים במדינת ישראל הם לא עבודה מועדפת. אנחנו נאבקים על זה כבר שנתיים, המדינה משלמת עבודה מועדפת למקצועות אחרים, שזה פשוט מגוחך שהם מקבלים את התמריץ הזה. כרגע המחסום הוא רק משרד האוצר, לצערי".

 

ליברמן אמר אתמול כאן שהוא קורא להחרים את ואדי ערה, את ערביי ואדי ערה, ובכלל להתנתק מהם. אתה מסכים עם האמירה הזו?

"חד-משמעית אני מתנגד לה באופן נחרץ. כל אדם הגיוני מבין שאין לתוכנית הזו שום סיכוי ושום היתכנות בעולם שאנחנו חיים בו. האמירה הזו יש בה רק כדי אולי יותר לגרום לקיטוב ולריחוק בין האוכלוסיות. אז אני לא רואה סיבה לתמוך בתוכנית הזו ואני גם מתנגד להכללות, כי אני עובד הרבה עם ראשי רשויות. גם אתמול שמענו את ראש מועצת ערערה מגנה את המפגינים האלימים.

 

"הפתרון לאלימות, שבהחלט מצויה ברמה גבוהה יותר לצערנו בחברה הערבית, זה סוף-סוף להשליט חוק וסדר, להקים תחנות משטרה, לא לוותר על הפרות החוק ולמצות את הדין, וזה מה שאני עושה".

 

 ליברמן אמר - מי צריך את זה בכלל, בואו ניתן את האזור לפלסטינים.

"לפי ההגיון הזה, כל אזור שיסבול מאלימות גבוהה, וגם אולי מרוב ערבי כמו מזרח ירושלים, כמו העיר יפו, אולי מקומות מסוימים בגליל - אולי מחר גם נציע לוותר עליהם".

 

בוואדי ערה הגיבו לליברמן

 

 

יו"ר הקואליציה, חבר המפלגה שלך, דוד ביטן, מסובך בחקירות. האם אתה מצפה ממנו להשעות את עצמו לכל הפחות?

"באמת זו שאלה קשה עבורי כי דוד ביטן הוא אדם שזכה גם להערכה וגם לאהדה מכל קצוות הקשת הפוליטית, אפילו מהשמאל ומהיריבים שלו, ובאמת עשה עבודה מקצועית. בסוף כולנו בני אדם וגם הוא זכאי לחזקת החפות, ולמרות שהחשדות נגדו הם בהחלט חמורים, וזה יהיה מאוד מצער אם הם יתבררו כנכונים, אני חושב שהוא מספיק בוגר ואחראי כדי להחליט מה הוא עושה. אני לא חושב שהוא צריך להשעות את עצמו".

 

בשבוע שעבר ישבנו פה עם אבי גבאי , שאמר על הליכוד: מפלגה שלמה מושחתת.

"אבי גבאי לא למד את ההיסטוריה של מפלגת העבודה, ואני לא מדבר על מפא"י הרחוקה עם כל השחיתויות שלה, אני מדבר אפילו על השנים האחרונות, על החקירות של בוז'י (הרצוג) ושל אהוד ברק ושל פואד בן אליעזר ז"ל ושל עוד שמות. וצר לי שגם הוא נגרר לפופוליזם ולהכללות. תנועת הליכוד היא תנועה מפוארת עם הישגים אדירים למען מדינת ישראל, זה בהחלט מצב לא נעים כשיש הצטברות של כמה חקירות, אבל..."

 

חקירות של שרים, חברי כנסת, פעילי ליכוד מרכזיים... אולי באמת מתחיל איזשהו ריקבון במפלגה הזו שצריך להודות בו?

"זה תלוי את מי רוצים להדגיש. ראש עיריית ראשון לציון הוא מטעם מפלגת העבודה, אז על זה שומעים פחות. אני חושב שכל המערכת הפוליטית בהחלט צריכה לנסות ולשפר ולנסות להעלות את הסטנדרטים, כי בהחלט זה לא תורם לאמון הציבור וזה באמת נותן הרגשה לא נעימה. מצד שני, יש חזקת חפות לאנשים ואני מציע להמתין עד שהחקירות יסתיימו לפני שאנחנו כבר מחליטים מהן התוצאות.

 

"האשמות כמו של גבאי הן בזויות, פופוליסטיות. אנחנו רואים את הקו שלו - הוא הרי מנסה מצד אחד להתחפש לליכודניק ימני, למרות שכולם יודעים שהוא שבוי אצל סתיו שפיר, מרב מיכאלי ועוד חברי כנסת שיש להם עמדות שמאל קיצוני. זה טריק שאולי בעבר הצליח, בימי ברק או בימים אחרים, זה לא יצליח בעידן הנוכחי כי מכירים אותו ואת עמדותיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים