שתף קטע נבחר

שגריר ארה"ב בכותל: "גאה להדליק נר שני בבירת ישראל"

מהצהרה - למעשים: שבוע אחרי "הצהרת טראמפ",הדליק שגריר ארה"ב, דייוויד פרידמן, נר שני בכותל המערבי. הוא סיפר את סיפור ניצחון המכבים ואמר: "הכול קרה לפני 2184 שנים - והכול קרה רק כמה מטרים מהמקום שאני עומד בו עכשיו". בפרלמנט הפולני - ראש הממשלה כינה את היהודים "אחים שלנו", ושליחי חב"ד הדליקו את החנוכייה עם יו"ר הפרלמנט

 

שבוע אחרי "הצהרת טראמפ" שהכירה בירושלים כבירת הנצח של העם היהודי , שגריר ארה"ב מדליק את הנר השני של חנוכה בכותל המערבי: בנוכחות עשרות אנשים התנהל הערב טקס הדלקת נר שני של חנוכה ברחבת הכותל. את הנר מדליקים, לצד השגריר דייוויד פרידמן, גם רב הכותל והמקומות הקודשים, שמואל רבינוביץ', רבה של העיר ריושלים שלמה עמאר ושר התיירות יריב לוין.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

מהצהרה - למעשים, ואת פרסום הנס עושה פרידמן, יהודי שומר מצוות, בשידור חי מרחבת הכותל בסמוך למקום שבו פעלו המכבים לפני אלפיים שנים ובו חגגו את ניצחונם ואת נס החנוכה. "כבוד גדול הוא לי ואני מאוד נרגש לעמוד פה במקום הקדוש הזה ולהדליק נר שני של חנוכה בירושלים עיר הקודש בירת מדינת ישראל", אמר השגריר.

 

"כבוד גדול הוא לי". השגריר מדליק (צילום: הקרן למורשת הכותל) (צילום: הקרן למורשת הכותל)
"כבוד גדול הוא לי". השגריר מדליק(צילום: הקרן למורשת הכותל)

 

בנאום שנשא כולו עברית, בירך השגריר את העם היהודי בישראל בשם נשיא ארה"ב והמימשל האמריקני. "לפני יותר מאלפיים שנה נכבש בית המקדש השני על ידי אנטיוכוס מלך יוון", אמר. "בספר הניצחון הגדול קבעו החשמונאים את שמונת ימי החנוכה. הכול קרה לפני 2,184 שנים - והכול קרה רק כמה מטרים מהמקום שאני עומד בו עכשיו".

 

האחיות השכולות הדליקו נר בכנסת

מור כהן ושקד מלכא, שאחיותיהן, הדר כהן והדס מלכה, לוחמות מג"ב, נרצחו בפיגועים בירושלים - הדליקו נר שני של חנוכה בכנסת, עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפקד מג"ב ניצב יעקב שבתאי. יו"ר הכנסת שאירח אותן, אמר כי "הצוואה היא לשמור על מה שמאחד את כולן".

 

 

"הנרות בחנוכייה בוערים לנו בעיניים כנר נשמה להדר, אחותי היקרה שאבדה", אמרה מור כהן. "הדס, גיבורה שלנו, לוחמת. אנו עומדים פה בכנסת ישראל ומדליקים פה לכבודך נר של חנוכה, שיביא אור לכל ישראל", אמרה שקד מלכא.

 

האירוע נערך במסגרת "קשת של תרבויות" - מופע האחדות של אמני ישראל - שבו הופיעו, בין השאר, אלון אולארצ'יק, רז שמואלי, מאור אדרי, רבקה זוהר ולירון לב, שולה חן ועוד.

 

פולין: היהודים - "אחינו היקרים"

גם בפולין נערכת הדלקת נרות, ואתמול (יום ג') הייתה לה משמעות מיוחדת: פחות מחודש לאחר שאלפי פעילי ימי קיצוני צעדו ברחובות ורשה וקראו קריאות לסילוקם של יהודים ומוסלמים מפולין – מגיעה תשובה הולמת מ"הסיים", הפרלמנט הפולני, שבחר לארח את טקס הדלקת נר חנוכה על ידי השליח הראשי של חב"ד בפולין, הרב שלום בער סטמבלר בומעמד יו"ר הסיים, מארק קוחצ'ינסקי וסגניו, וכן חברי פרלמנט מכל סיעות הבית - מפגן סולידריות עם הקהילה היהודית של פולין המונה כעשרת-אלפים איש.

 

ראש הממשלה הפולני מברך את הרבנים ()
ראש הממשלה הפולני מברך את הרבנים

 

זאת ועוד, טקס טקס ההדלקה בליווי נגני כלייזמר ושירי חנוכה שהידהדו בבניין הסיים - התקיים ביום מיוחד מבחינה פוליטית: היום שבו נשא ראש ממשלת פולין החדש, מתאוש מורבייצקי, את נאום ההכתרה שלו בפני הסיים.  

 

 

מורבייצקי הפתיע בנאומו כאשר כינה את היהודים "אחינו היקרים", ואמר שפולין לא נכנעה לנאציזם, היהודים תמיד היו ותמיד יהיו חלק מפולין. מורבייצקי גם דיבר על החשיבות של הנצחת זכרם של היהודים ותרומתם לפולין, ואף ציין את החדשנות הישראלית כמודל לחיקוי למדיניות עידוד היזמות שבכוונת ממשלתו החדשה לאמץ.

 

בתום הנאום שלו שהיה רצוף בתשואות מספסלי הסיים אך גם בלא מעט קריאות ביניים – יצא ראש הממשלה אל הרב סטמבלר ובירך אותו ואת אחיו לרגל החנוכה. בהדלקה נכח אביו, זקן חברי הסיים ואחד ממנהיגי תנועת הסולידריות בפולין.

 

לראש הממשלה הפולני יש דודות ניצולות שואה

באחרונה יצא מורבייצקי (49) מ"הארון" כאשר חשף שורשים יהודיים, וגילה כי יש לו שתי דודות יהודיות ניצולות שואה: אירנה שהסתתרה מגיל 10 עד גיל 16 אצל משפחה פולנית נוצרית שסיכנה את חייה כדי להחביא אותה - ורומה שנמלטה מפולין למזרח וכיום מתגוררת בהרצליה.

 

יו"ר הפרלמנט הפולני, מארק כוחצינסקי, מדליק ()
יו"ר הפרלמנט הפולני, מארק כוחצינסקי, מדליק

 

דבריו של מורבייצקי, שכיהן עד לאחרונה כשר האוצר הפולני, באים אחרי חודשים שבהם פולין מותקפת על ידי הקהילה הבינלאומית וארגונים יהודיים על טיוטת החוק שגיבשה לפיצוי ניצולי שואה בפולין, שנתפס כחוק דרקוני שלא באמת מאפשר למרבית השורדים ומשפחותיהם לתבוע פיצוי על רכושם.

 

שליח חב"ד בפולין הרב שלום בער סטמבלר אמר כי דווקא ביום טעון זה, שבו התייקמו הפגנות מחוץ לסיים – "זה מענה חד-משמעי לאלה שחושבים שיש מקום להתנהגות שונה מזאת כלפי יהודים בפולין" .

 

בטקס הדלקת החנוכייה אמר הרב סטמבלר: "חושך מגרשים עם אור. הערב מהבית הזה שמייצג את כל הפולנים יוצא מסר חד משמעי של אור של סובלנות וקבלת הזולת כתשובה גם לאותו מיעוט קיצוני שלצערנו חפץ לקחת אותנו למקומות חשוכים״.

 

אנו ב-ynet מזמינים אתכם להוסיף מעט אור, ולהשתתף בטקס הדלקת נר שני של חנוכה. אם אתם רוצים להדליק חנוכייה משלכם - אתם יכולים להדפיס כאן את הקובץ המיוחד עם כל הברכות, ההלכות והמנהגים.

 

עוד חנוכה בערוץ היהדות:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקרן למורשת הכותל
חנוכה שמח
צילום: הקרן למורשת הכותל
מומלצים