שתף קטע נבחר

תביעה: מוכרת דירה פעלה מאחורי גב המתווך

בעלת נכס בהרצליה ביטלה את צ'ק שכר הטרחה שרשמה למתווך בטענה שלא סייע לעסקה. אבל הקלטה שהוצגה בביהמ"ש הוכיחה אחרת

בית משפט השלום בהרצליה הכריע לאחרונה בסכסוך בין מתווך נדל"ן לבין מוכרת דירה, שביטלה את הצ'ק שמסרה לו על שכר טרחה בטענה שסגרה בעצמה את העסקה. במהלך הדיונים השמיע המתווך הקלטת שיחה ביניהם שהוכיחה את חוסר תום לבה של הלקוחה, והשופט אמיר ויצנבליט אישר לו להמשיך בהליכי הוצאה לפועל לגביית הכסף.

 

הלקוחה והמתווך חתמו באוקטובר 2014 על הסכם בלעדיות למכירת דירתה שבהרצליה תמורת 2.58 מיליון שקל. כחודשיים לאחר מכן נפגש המתווך עם אחד השכנים שלה ועניין אותו ברכישה. יום למחרת התקשרה הלקוחה למתווך ומסרה לו שהיא איתרה רוכש בכוחות עצמה ושירותיו אינם נדרשים יותר. חשדו של המתווך התעורר, והוא אכן גילה שהשכן הוא זה שרוכש את הדירה.

 

הוא ביקש מהלקוחה ממנה את שכר הטרחה שמגיע לו – 60 אלף שקל (2% מהעסקה), אך היא סירבה. לאחר שהזהיר שיתבע אותה בבית המשפט היא רשמה לו צ'ק, אך שבוע לאחר מכן ביטלה אותו, והמתווך פתח נגדה הליכי גבייה בלשכת ההוצאה לפועל.

 

עקב התעקשותה לא לשלם הועבר הדיון מלשכת ההוצל"פ לבית המשפט, שם טענה שהמתווך לא היה "הגורם היעיל" במכירת הדירה, וכי רשמה לו את הצ'ק רק משום שאיים עליה. המתווך הכחיש שאיים והוסיף כי היא זו שהציעה לתת לו את הצ'ק כדי לסיים את המחלוקת, ואף צירף הקלטה של הפגישה עמה המאששת את דבריו.

 

לגופו של עניין הוא טען שהשכן שמע על הדירה של הלקוחה רק באמצעותו, ולכן הוא זה שהביא לקיומה של העסקה.

 

ואכן, השופט אמיר ויצנבליט קבע שהלקוחה רשמה את הצ'ק מרצונה החופשי ובטח שלא חשה מאוימת. נהפוך הוא: היא זו שהתנהגה באגרסיביות, קיללה את המתווך, צעקה עליו ואף שפכה עליו כוס מים. יותר מזה, בקלטת ניתן לשמוע אותה אומרת בבירור כי גם לדעתה המתווך זכאי לקבל את שכרו.

 

השופט התייחס לחוסר תום לבה של הלקוחה שהוליכה את המתווך שולל והעלתה בפניו מצגי שווא תוך שהיא מהתלת בו וגורמת לו לחשוב שהוא עובד עבורה, בעוד שמאחורי גבו סגרה את העסקה בעצמה.

 

ההתנהלות של הלקוחה כפי שנחשפה בראיות ובעדויות, סיכם השופט, מעידה על ניסיון חסר תום לב לחסוך מעצמה את דמי התיווך שהתחייבה לשלם. לפיכך דחה השופט ויצנבליט את התנגדותה לתשלום הצ'ק וקבע שהמתווך יוכל להמשיך לגבות את כספו באמצעות ההוצאה לפועל.

 

לנוכח הסתירות הרבות בגרסת הלקוחה והתנהלותה הקלוקלת, השופט חייב אותה בהוצאות משפט גבוהות במיוחד של 25 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
יפית בשבקין
עו"ד אברהם מיכאל
יפית בשבקין
מומלצים