שתף קטע נבחר

בנהריה לא רוצים את נתניהו וכחלון: אל תגיעו לחתימת הסכם הגג

פרסום ראשון: ראש עיריית נהריה ג'קי סבג החליט לבטל את טקס ההכרזה על הסכם הגג שתוכנן לתחילת השבוע הבא, זאת לאחר שראש הממשלה ושר האוצר לא הגיבו לפנייתו לתיקון עיוותי המס של תושבי העיר. "לא התייחסו לבקשתי ולכן אני מצטער להודיע שלא נקיים טקס הכרזה, במצב כזה איננו יכולים לחגוג", כתב בעמוד הפייסבוק שלו

בנהריה מעלים הילוך במאבק על הטבות המס: ל-ynet נודע כי ראש העיר ז'קי סבג, שיגר היום (ד') הודעה דרמטית לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, בה הודיע כי החליט לבטל את הטקס החגיגי לחתימה על הסכם גג לעיר, שאמור היה להתקיים בתחילת השבוע הבא.

 

 

הסכם הגג אמור היה להוסיף כ-10,000 יחידות דיור לעיר, באופן שיגדיל את מספר התושבים לכ-100 אלף. במכתבו הודיע סבג כי החליט לבטל את הטקס וכן להשבית את עבודת העירייה ביום ראשון, זאת לאחר שבקשתו לפתור את עיוותי מס הפוגעים בעיר קודם לחתימת ההסכם, לא זכתה לכל התייחסות.

 

"במצב כזה איננו יכולים לחגוג"

סבג שלח ב-10 בדצמבר מכתב בהול ובו בקשה דחופה לפגישה עם ראש הממשלה ושר האוצר. במכתבו הוא מחה כי ההסכם עלול להביא לביטול הטבות המס לתושבי העיר, שכן הטבות אלו חלות רק על ערי פיתוח בהן מתגוררים עד 75,000 תושבים.

 

במכתבו ביקש לבטל את מגבלת ההנחה, שכן היא "סותרת את כוונת המדינה והעירייה לפתח את נהריה בהתאם להסכם הגג". חששו הוא, כי ביטול הטבות המס בזמן שמספר התושבים עומד לעלות, יגרום לעיר לאבד מהאטרקטיביות שלה עבור תושבים ומפעלים, שכיום מגיעים אליה בעקבות הטבות אלו.

 

המכתב ששיגר סבג' לראש הממשלה ()
המכתב ששיגר סבג' לראש הממשלה

 

עוד הדגיש במכתבו כי חלק מתושבי נהריה, המתגוררים קרוב יותר לגבול הצפוני, משלמים מיסים גבוהים יותר מאשר תושבי קיבוץ סער הנמצא דרומית מהם. סבג ציין כי מאז שנת 2006 חלה ירידה באחוזי הטבת המס ובתקרת השכר עליה משלמים תושבי נהריה מס, הנאמדת בכ-10,000 שקל בשנה. בתחילת חודש נובמבר השנה אף הוחלט בוועדת הכספים להקטין הטבה זו עוד יותר.

 

 

"החלטת וועדת הכספים היא החלטה בלתי סבירה", מסר סבג. "תושבי קיבוץ סער הסמוך לנהריה זוכים להטבת מס של 12% עד לתקרת הכנסה של 192 אלף שקל בשנה, מה שמקנה להם סכום הנחה מקסימלי של כ-23 אלף שקל בשנה. לעומתם, תושבי נהריה, שמחציתם גרים 1.5 ק"מ צפונית לקיבוץ סער, זכאים להטבת מס נמוכה משמעותית, בפער של כ-7,000 שקל בשנה. מה שפוגע בהכנסתם באופן דרמטי".

 

 

נהריה - מבט מהאוויר ()
נהריה - מבט מהאוויר

"אין בדעתי, כמי שדאגתו לתושבי נהריה הינה בראש מעייניו, להשלים עם הקיפוח והאפליה", כתב סבג במכתב ששיגר לפני כשבועיים. "פגיעה בהטבות המס של תושבי העיר היא פגיעה במורל הלאומי של מי שנותרו בעורף, גם במחיר של ביטחונם האישי. מן הראוי שמדינת ישראל תגמול לתושבי נהריה בכך שלא תחמיר את הפגיעה בהם".

 

מאחר שעד היום בבוקר לא קיבל מענה, הודיע סבג על ביטול הטקס. בהודעה שהעלה לפייסבוק האישי שלו כתב כי "ביקשתי מראש הממשלה להיפגש בדחיפות, זאת כדי לתקן את עוול הנחות המס הנגרם תושבי העיר. קיבוץ סער הצמוד לעירנו זוכה להטבות גבוהות משלנו. אין שום הצדקה לכך שתושבי נהריה ישלמו מסים גבוהים יותר. לא התייחסו לבקשתי ולכן אני מצטער להודיע שלא נקיים טקס הכרזה לחתימת הסכם הגג. במצב כזה איננו יכולים לחגוג".

 

כ-10,000 דירות ב-5 שנים

הסכם הגג, שאמור היה להיות מאושר ביום שני, אמור, כאמור, להוסיף לעיר כ-10,000 דירות בחמש שנים במספר שלבים, חלקן בתכנון מיידי וחלקן לאחר שיועברו שטחים ממועצת מטה אשר הסמוכה.

 

מטה אשר כבר אישרה את העברת השטחים וכרגע הם נמצאים בדיוני ועדת הגבולות של משרד הפנים, שאמורה לאשר בהמשך את ההעברה.

 

ההכסם כולל גם הקמת אזור תעשייה בשם "גבעת שעל". שר הכלכלה, אלי כהן, כבר אישר תקציב של 20 מיליון שקל לפיתוח התשתיות במקום, בעיקר לתעסוקה ותעשייה זעירה. אזור התעשייה ישתרע על שטח של 200 דונם עם פוטנציאל הרחבה, ונועד לשמש אך ורק את נהריה, בניגוד לאזורי תעשייה אזוריים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים