שתף קטע נבחר

פעם מחצבה - היום אתר טיול מושקע

פארק מחצבות שהפך למפל מים בלב העיר, פארק וולקני מרהיב במקום מחצבה מכוערת בהר געש כבוי ואמפיתיאטרון שהחליף מחצבה סורית נטושה. לפניכם מספר אתרים שבעבר חוו פציעה אנושה מידי אדם שעם השנים חזר לתקן אותם ממחצבות - לאתרים יפים וראויים לטיול

 

 

אין סמל מובהק יותר לניצול של בני האדם את הטבע מאשר מחצבות – פצעים גסים בלב הנוף שמכערים אותו ומרחיקים ממנו את כל מה שחי וצומח. גם כשהמחצבה מסיימת את פעילותה, הפצע נשאר ונדמה שאינו יגליד לעולם. והוא אכן לא מגליד, אך בזכות עבודות שיקום מבורכות, פצעי הנוף הללו הופכים לעיתים לאתרי טיול שווים במיוחד. הנה כמה דוגמאות.

 

סימפוניה של שכבות קרקע בצבעים שונים: ציר צבעי רמון

אחד מהגנים הלאומיים החדשים ביותר בארץ הוא "צבעי מכתש רמון", שהוכרז כגן לאומי רק לפני כחצי שנה. בשנים הראשונות להקמתה ראתה מדינת ישראל במכתש רמון כר להפקת מחצבים. אולם בזכות פעילות רשות הטבע והגנים הוכרזו בהדרגה חלקים מהמכתש כשמורת טבע, עד שבתחילת שנות האלפיים פסקה לחלוטין הכרייה במקום.

 

 

כחלק מהשיקום, הוקם גן גיאולוגי לאומי, שכן המחשופים שיצרו החציבות מגלים לעין תופעות גיאולוגיות מרתקות. במקום שוקמו מחצבות החד"צ (חרסית דמוית צור) וחרסית שוקולד, ובשיתוף פעולה של הקרן לשיקום מחצבות, רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית מצפה רמון הוכשר ציר המכונה "ציר צבעי רמון".

גן לאומי צבעי מכתש רמון (צילום: צור נצר) (צילום: צור נצר)
גן לאומי צבעי מכתש רמון(צילום: צור נצר)

ציר צבעי מכתש רמון (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
ציר צבעי מכתש רמון(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

ניתן לבקר בנסיעה בציר המרכזי, וכן במסלולי הליכה ובשבילי אופניים – ולהתרשם מהסימפוניה המרתקת של צבעי שכבות הקרקע השונות שנחשפו במהלך שנות החציבה. כל מבני המחצבה סולקו מן השטח למעט תנור אפיית החרסית הענק שעדיין ניצב במקום.

תנור אפיית החרסית: השריד היחיד שנותר מהמחצבה (צילום: צור נצר) (צילום: צור נצר)
תנור אפיית החרסית: השריד היחיד שנותר מהמחצבה(צילום: צור נצר)
 

הכניסה ללא תשלום ויש חניה מסודרת. "ציר צבעי רמון" מחבר בין כביש 40 לחאן בארות, שמציע משטחים להקמת אוהלים וסככות ללינה תחת כיפת השמיים.

 

מפל מים בלב העיר: פארק המחצבות בכרמיאל

פארק עירוני סמוך לבניין עיריית כרמיאל, במקום שבו פעלו בעבר כמה מחצבות שיש אשר נותרו נטושות והיוו מפגע בטיחותי ופצע נופי גדול מימדים בשטח העירוני. לאחר העבודות של הקרן לשיקום מחצבות הפך האזור לפארק יפהפה שמשתרע על שטח של כ-90 דונם.

 

 

במקום הוקם גן ורדים ובו מעל 2,500 שיחי ורדים במגוון צבעים. בפארק שולבו גם משטחי עץ, מדרגות חצובות בסלע, תאורה ופרגולות מיוחדות. במרכז שטח הפארק הוקמו מדשאות ואזור לצפייה בנוף.

 

עוד הוקמו מפל מים ובריכת נוי עם צמחיית מים מיוחדת באמצעות קיר של אחת המחצבות שפעלו במקום. במקום יש גם גשר להולכי רגל שנמתח מעל "קניון" חצוב ברוחב של כ-1.7 מטרים וגובה של כ-6 מטרים. כמו כן הוקם תיאטרון עם ספסלי שיש אשר משמש להתכנסויות והופעות תיאטרון ומוזיקה.

ריאה ירוקה: פארק המחצבות בכרמיאל (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
ריאה ירוקה: פארק המחצבות בכרמיאל(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

הכניסה לפארק המחצבות ללא תשלום. במקום שירותים, אזור לפיקניק, חניה מסודרת ונגישות לנכים.

 

להכיר את הר הגעש: הפארק הוולקני בהר אביטל

למרגלות הר אביטל ולא רחוק מתצפית קוניטרה שבדרום רמת הגולן נמצא אחד האתרים המשוקמים המיוחדים ביותר. חלקו המזרחי של הר אביטל – הר געש כבוי – היה בעבר מחצבת סיקוריה שנגסה בהר וכיערה אותו. כריית הסיקוריה, אבן אשר משמשת בעיקר לצורכי גינון, חשפה שכבות גיאולוגיות מעניינות שמלמדות על ההיסטוריה הגעשית של רמת הגולן.

 

 

המחצבה הנטושה בהר אביטל שוקמה על ידי הקרן לשיקום מחצבות, בשיתוף עם המועצה האזורית גולן, ובמקום הוקם פארק תיירותי גיאולוגי-וולקני ייחודי שמספק הצצה לתופעות הגעשיות שהתרחשו באזור. באתר המשתרע על פני כ-40 דונם ניתן לראות בצורה מוחשית תופעות געשיות ייחודיות אשר מספרות על תהליכים וולקניים מרתקים שקרו לפני אלפי ומיליוני שנים. באופן אירוני, חשיפת הממצאים המרתקים הללו לא הייתה מתאפשרת ללא החציבה.

הפארק הוולקני בהר אביטל בלילה (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
הפארק הוולקני בהר אביטל בלילה(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

וכך זה נראה ביום (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
וכך זה נראה ביום(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

באתר שלטי הסברה ועמדות הסברה שמופעלות בלחיצת כפתור, לצד שחזור התפרצות הר געש ותופעות געשיות שונות. בפארק הוקמו כמה גבעות קונוס שמדמות הרי געש, ומומלץ מאוד לבקר במקום גם בשעות הערב – אז מתקיים שם מופע אורות ייחודי.

 

הכניסה לפארק ללא תשלום. במקום חניה מסודרת ונגישות לנכים.

 

המחצבה הסורית שהפכה לאמפיתיאטרון: מחצבת אפיק

מחצבת אפיק בדרום רמת הגולן, סמוך לקיבוץ אפיק, הייתה במקור מחצבה סורית שננטשה והפכה במהלך השנים למזבלה. בתהליך השיקום פונו הפסולת והגרוטאות החלודות, ובמקומם הוקם מוקד פעילות ייחודי שבו מתקיימים הופעות ואירועים אזוריים.

 

 

בקרן לשיקום מחצבות מספרים כי מלאכת השיקום במקום הייתה מאתגרת בשל פני השטח במחצבה שהיו מכוסים שכבה של סלע בזלת שמקורו בקילוח. הייחוד של מחצבה זו מתבטא בתהליכים בזלתיים שנבעו מהתפרצויות הרי געש במשך אלפי שנים.

האמפי-תיאטרון במחצבת אפיק המשוקמת (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
האמפי-תיאטרון במחצבת אפיק המשוקמת(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

באתר ניתן לבקר בתיאטרון פתוח עם 500 מקומות ישיבה קבועים בנויים מאבן, לטייל לאורכו של שביל טיילת שמלווה את הגבול העליון של המחצבה, ליהנות משטח של מדשאה משופעת ונקודות תצפית ייחודיות שמהן ניתן להשקיף על הכינרת וסביבתה.

 

האתר יכול לשמש כבסיס יציאה לטיולים בשמורות הטבע הסמוכות, כמו נחל מיצר וסוסיתא. הכניסה ללא תשלום ויש אזור לפיקניק וחניה מסודרת.

 

שיש אמיתי בגלבוע: מצפור חפציבה

בקיבוץ חפציבה, למרגלות הגלבוע, נמצא אתר ייחודי מבחינה גיאולוגית, בשל העובדה שמדובר במקום היחיד בארץ שבו נחשפו שכבות שיש "אמיתי". הפעילות במחצבה הופסקה עוד לפני הקמת המדינה, ובמשך שנים רבות שימשה כאתר פסולת.

 

 

במסגרת עבודות השיקום הוקם חניון יום, מקום התכנסות ולימוד על התופעות הייחודיות של מצוקי האבן שבאתר, תצפית נוף על עמק חרוד, שביל טיול, פינות ישיבה, תיאטרון קטן ופינות לבילוי בחיק הטבע. באתר בוצע שחזור של פעילות החציבה ושוחזרו המתקנים של המחצבה בליווי שילוט הסבר ייעודי. בין המתקנים: הכבל שהניע את מכונות חיתוך גושי השיש שנחצבו בהר והפסים שעליהם שונעה הקרונית עם גושי השיש.

מצפור חפציבה (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
מצפור חפציבה(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

את הביקור במקום ניתן לשלב בטיול באתרים נוספים בגלבוע. בשער קיבוץ חפציבה יש לפנות ימינה ולהמשיך עד לדרך העולה למצפור. במקום חניה מסודרת והכניסה ללא תשלום.

 

אגם לשעבר ועצי שיטה על עמודים: נחל שחורת

לכמה רגעים בנובמבר 2012 היה נדמה שהמחצבה המשוקמת בנחל שחורת, סמוך לכביש הערבה ולא רחוק מאילת, תהפוך לאטרקציה התיירותית הבאה של ישראל. לאחר השלמת השלב הראשון בעבודות השיקום של הקרן לשיקום מחצבות, שיטפון יצר בבור הכרייה של המחצבה הנטושה אגם בעומק 3 מטרים שהפך למקום עלייה לרגל עבור אלפי מטיילים שהפכו אותו למוקד ספורט ימי.

 

 

אולם, כדי להגן על הכניסה הצפונית לעיר אילת מפני שיטפונות, נאלצה הקרן בשיתוף רשות ניקוז ונחלים ערבה להסדיר את זרימת מי הנגר העילי באופן שימנע את הצטברותם ולא יאפשר לאגם להיווצר שוב. אטרקציה שעדיין נותרה בשטח היא עצי השיטה על העמודים – מפעילי המחצבה חויבו לשמור על העצים, אך עם השנים הדחפורים כרסמו את הקרקע סביבם – וכך הם נותרו כפסל סביבתי מרשים ומיוחד.

מחצבת נחל שחורת המשוקמת אחרי השיטפון ב-2012 (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
מחצבת נחל שחורת המשוקמת אחרי השיטפון ב-2012(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

מחצבת נחל שחורת לאחר השיקום (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
מחצבת נחל שחורת לאחר השיקום(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

הביקור במקום ללא תשלום.

 

הצמחייה שנפגעה ושוחזרה: נחל תבור

מחצבת חצץ גס נטושה זו על תוואי נחל תבור, הממוקמת סמוך לכביש 65 בין עפולה לצומת גולני ובקרבת הכפר דבוריה, שוקמה על ידי הקרן לשיקום מחצבות והפכה לפארק תיירותי לצורכי טיולים ופנאי בטבע. האתר המשוקם משתלב ביער קק"ל הסמוך לו.

 

 

הפארק משתרע על פני כ-35 דונם אשר כוללים שביל טיול, תצפיות נוף ומערכת בריכות קטנות באפיק הנחל. הצמחייה שנשתלה באתר במסגרת עבודות השיקום נבחרה בקפידה ומבוססת על הצמחייה הטבעית האופיינית לאזור – מעין שחזור לצמחייה שנפגעה בעקבות הכרייה: חורשת איקליפטוסים, צמחי גדות נחלים, שיחי פטל ועוד.

המחצבה המשוקמת בנחל תבור (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
המחצבה המשוקמת בנחל תבור(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

הכניסה ללא תשלום. במקום חניה מסודרת ואזור לפיקניק.

 

המחצבה שהפכה לחניון דרכים מעוצב: מתלול צורים

במשך השנים נחצבו בשמורת מתלול צורים שנמצאת צפונית לכרמיאל כמה מחצבות, אשר שימשו לסלילת הכבישים באזור. במסגרת הקמת כביש 8533 מכרמיאל לתפן, פנתה מע"צ לקרן לשיקום מחצבות בבקשה לשקם את מחצבת האבן והשיש ש"פצעה" את הנוף לצד הכביש, ולהפוך את המקום לחניון דרכים למען המטיילים.

 

 

האתר שוקם בשיתוף פעולה עם קק"ל והמועצה האזורית משגב. אדריכלית הנוף יהודית גרמי תכננה את הגן והחניון, האמנית דליה המאירי עיצבה את פינות המשחק והאבן בחלק העליון שלו, והאמן דורון בר-אדון עיצב את "ספירלות" האבן המרשימות בחלק התחתון. מנקודות התצפית שבאתר נשקף נוף בקעת בית הכרם והעיר כרמיאל.

ספירלת האבן במתלול צורים (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
ספירלת האבן במתלול צורים(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

הכניסה לאתר ללא תשלום. במקום יש חניה מסודרת ואזור לפיקניקים.

 

יפן זה כאן: הגן היפני ליד מכללת אורט בראודה

במחצבת שיש נטושה זו, הממוקמת צמוד לכניסה לקמפוס מכללת אורט בראודה בכרמיאל, הוקם "גן יפני" שעוצב בהשראת רעיונות שמאפיינים גנים יפניים. בגן נבנה תיאטרון קטן ונעשה שימוש במוטיבים וחומרים אשר שאולים מעיצובי גנים יפניים ברחבי העולם, תוך מתן כבוד למצוקי האבן המרשימים שנחשפו במקום במהלך תקופת החציבה.

 

 

במהלך מלחמת לבנון השנייה ספגה המחצבה נפילת קטיושה, אולם לאחר מכן שוקם אזור הנפילה על ידי הקרן לשיקום מחצבות, וכיום ניתן לבקר בגן יפהפה זה ולצפות במצוקי האבן שתוחמים את שטחו. בגן פינות חמד שבהן ניתן לעצור, לנוח או ללמוד.

הגן היפני ליד מכללת אורט בראודה, כרמיאל (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
הגן היפני ליד מכללת אורט בראודה, כרמיאל(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
  

הכניסה לגן ללא תשלום. יש חניה מסודרת.

 

אי ירוק בלב המדבר: פארק גולדה

באפיק נחל רביבים שבהר הנגב פעלה בעבר מחצבה לכריית חלוקי נחל. עם השנים היא ננטשה, והפכה למפגע נופי מכוער. המקום שוקם על ידי קק"ל, שהקימה בוואדי המדברי אתר נופש גדול וירוק – על שם גולדה מאיר – עם מדשאות רחבות ידיים, עצים, חניונים לפיקניק, מצפור ושבילי טיול. בשנים גשומות במיוחד הופך הבור הגדול שהותירה המחצבה לאגם יפהפה.

פארק גולדה (צילום: יעקב שקולניק) (צילום: יעקב שקולניק)
פארק גולדה(צילום: יעקב שקולניק)
 

הפארק הוא חלק מנתיב אנז"ק, מאחר שהיה תחנה חשובה במהלך "האיגוף הגדול" של הצבא הבריטי, וחלק מגדודי הפרשים האוסטרלים והניו זילנדים חנו במקום ביום שלפני ההסתערות על באר שבע לפני 100 שנה. סמוך לכניסה לפארק נמצא מבנה בית הבאר, ובו תצוגה עשירה המספרת על חשיבות המקום בדרך לאותו קרב היסטורי במלחמת העולם הראשונה.

 

הכניסה לפארק ללא תשלום ובמקום חניה מסודרת. מבנה בית הבאר סגור בדרך כלל, אך עובדי הפארק פותחים אותו ברצון למבקרים, ללא תשלום.

 

כאן נולד הכביש לראש פינה: גן הרוסים בארבל

למרגלותיו המזרחיים של הר הארבל הקים בשנות ה-20 גדוד העבודה מחצבה, שחומר הגלם שהופק בה שימש כמצע לסלילת הכבישים בצפון הארץ, ובמיוחד אלו שמובילים לראש פינה ותל-חי. עם השנים, המחצבה ננטשה והפכה לאתר פיראטי להשלכת פסולת.

גן הרוסים בשמורת הארבל (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
גן הרוסים בשמורת הארבל(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

הקרן לשיקום מחצבות נרתמה לשיקום האתר, ובמקום הוקם חניון מטיילים עם נוף לכינרת וגן שמתבסס על צמחי ארץ ישראל, בדגש על צמחי התבלין שבה היא התברכה. המחצבה המשוקמת מהווה חלק ממסלול הטיול של גן לאומי ושמורת טבע ארבל, ובמקום שולחנות לפיקניק ומקום התכנסות לקבוצות קטנות.

נוף לכינרת בחניון המטיילים בגן הרוסים (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
נוף לכינרת בחניון המטיילים בגן הרוסים(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)

הכניסה לגן לאומי ושמורת טבע ארבל בתשלום: 22 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד. הגישה לגן הרוסים אפשרית במעבר להולכי רגל בלבד, ואין חניה צמודה. 

 

גן חולות צבעוניים ואגם: מחצבות הקאולין במכתש רמון

בלב מכתש רמון, סמוך לכביש 40 ולאתר ה"נגרייה" (המנסרה), שוקמו מחצבות הקאולין והפכו לאתר טיולים מרהיב. במקום הוקם חניון דרכים ובו תצוגה של סלעים צבעוניים המכילים מינרלים שונים שהיו במחצבות וכן מעין "מגרש משחקים" מיוחד לילדים עם כמה ערימות של חול בצבעים שונים.

מחצבות הקאולין המשוקמות במכתש רמון (צילום: הקרן לשיקום מחצבות) (צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
מחצבות הקאולין המשוקמות במכתש רמון(צילום: הקרן לשיקום מחצבות)
 

סמוך לערימות הללו שטח איגום שאליו מתנקזים מי גשמים ויוצרים אגם עונתי בלב המדבר, שמתאים לשכשוך רגליים להנאת כל בני המשפחה. רק בעונות גשומות, כמובן. במקום שילוט מיוחד שמסביר למבקרים על התופעות הגיאולוגיות השונות, היווצרות המכתש ותהליך שיקום המחצבות.

 

הכניסה ללא תשלום. במקום חניה מסודרת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקרן לשיקום מחצבות
מחצבת אפיק - לפני ואחרי
צילום: הקרן לשיקום מחצבות
מומלצים