שתף קטע נבחר

החב"דניק שוחרר מהכלא - והחרדים בעננים: "טראמפ טוב ליהודים"

שלום רובשקין נידון ל-27 שנות מאסר על עבירות כלכליות, אך הנשיא האמריקני ביטל לפתע את עונשו והשמחה פורצת גבולות: התוועדויות לתוך הלילה, אלכוהול כמו מים, בדיחות רשת מבריקות ומחוות מכל עבר לכבוד "דרייפוס החרדי". וגם: איך ניבאו האדמו"ר והאישה את השחרור, והאם מנחם מענדל טראמפ הוא "המשיח החדש של חב"ד"?

רובשקין חוגג (צילום: בנצי ששון) (צילום: בנצי ששון)
רובשקין חוגג(צילום: בנצי ששון)

 

ברוך מתיר אסורים: רבבות חסידי חב"ד בארץ ובעולם חגגו אל תוך הלילה ובמהלך היום את שחרורו מהכלא של איש העסקים החרדי-אמריקני, שלום רובשקין, לאחר שמונה שנים מאחורי סורג ובריח. הוא הורשע ב-2009 בעבירות כלכליות שבוצעו במשחטה ענקית שניהל ונידון ל-27 שנות מאסר, אך אתמול (אור ליום ה', שעון ישראל) ביטל הנשיא טראמפ במפתיע את עונשו - ושלח אותו לחופשי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

גזר הדין של רובשקין, שנתפס בעיני רבים כחסר פרופורציה, הפך את איש העסקים החב"דניק לסמל של רדיפת יהודים - גם בעידן המודרני ובמדינה כארה"ב, יש שיאמרו "דרייפוס החרדי". זו הסיבה לכך ששחרורו - לבקשת חברי קונגרס ומשפטנים בכירים - קיבל משמעות מיוחדת רחבה הרבה יותר מהמקרה הפרטי. ההתרגשות הייתה יוצאת דופן, והשמחה - פורצת גבולות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

אתמול אחר הצהריים, עדיין חנוכה, כמה דקות לאחר השעה 5 (שעון ניו-יורק), יצאה ההודעה הרשמית מהבית הלבן – וניתן האות ללילה הלבן. המונים - בחב"ד ומחוצה לה - יצאו לרחובות ופצחו במחולות (מחולות ממש), ומהר מאוד נשלף גם ה"משקה". ברחבי העולם קיימו "התוועדויות" מיוחדות – החסידים בקהילות והתלמידים בישיבות. האלכוהול זרם כמים – הרבה מעבר ל"לחיים".    

 

 

השיא נרשם, כמובן, בביתו של חתן השמחה בעיר מונסי בניו-יורק, בבית מדרשו המפורסם של הרבי מלובביץ' שבמרכז חב"ד העולמי, שכונת קראון הייטס בברוקלין, ובכפר חב"ד כאן בישראל - אבל המשתה והשמחה חוצים יבשות והגיעו לכל נקודה חב"דית בעולם, ולא רק. החסידים מסרבים להירגע, והחגיגות והריקודים צפויים להתארך ולהימשך אל תוך הלילה, בואכה שישי-שבת.

 

החרדים חגגו גם ברשת
החרדים חגגו גם ברשת

 

"הייתי בטוחה שהוא לא ייצא משם חי", אמרה הבת רוזה רובשקין לכתב "קו עיתונות דתית" ארי קלמן, עם קבלת הבשורה. אבל אם לשפוט על פי דברים שפורסמו רק ימים ספורים קודם לכן, הרי שאִמָּהּ לאה, אשתו של שלום, לא בהכרח הופתעה מהשחרור. בראיון לשבועון החרדי "משפחה", תיארה את הציפיות וההכנות ל"נס חנוכה" שלה – והנבואה הגשימה את עצמה.

 

"במכונית שלנו נמצאים בקביעות פריטי הלבוש של בעלי – כובע, חולצה לבנה וחליפה ארוכה", סיפרה אשת האסיר המפורסם רק לפני שבוע למוסף הנשים של העיתון, "בתוך המשפחה", בלי שידעה כי שחרורו עומד על הפרק. "אני תמיד מוכנה ומזומנה לקבל את השיחה שהוא משתחרר הרגע. אנחנו בכוננות גבוהה ומאמינים שזה יכול לקרות בכל רגע".

 

בנו של שלום התכונן גם הוא לרגע הגדול – בדרכו שלו: בחב"ד מספרים כי רובשקין-ג'וניור ייעד מבעוד מועד בקבוק עם משקה אלכוהולי משובח, וסימן אותו באותיות גדולות כזה המסוים שצריך לפתוח ולשתות ביום שחרור האב. אתמול, לאחר שמונה שנים, הוא זכה סוף-סוף לממש את התוכניות - וגם החברים בישיבה זכו בכוסיות "לחיים".

 

"המשיח" החדש של חב"ד - טראמפ

השמחה מצאה ביטוי גם בבדיחות הרשת שלא איחרו לבוא. לצד תמונה של מאות בקבוקי אלכוהול ריקים מהחגיגות בברוקלין, נכתב: "נס חנוכה - קנו 'משקה' לשמונה ימים והכול נגמר ביום אחד". ב"מם" אחר הוכתר דונלד טראמפ כמשיח החדש של חב"ד - כולל הדגל הצהוב המפורסם. ג'ראד קושנר, שאולי השפיע על הנשיא בעניין, זכה לכינוי "החתן החב"דניק" – בזכות יחסיו עם התנועה.

 

"ממים" נוסח חב"ד
"ממים" נוסח חב"ד

 

בשנים האחרונות כתבו מוזיקאים שירים למען רובשקין, בתפילה לשחרורו. אחד מהם הוא כוכב הזמר החסידי עקב שוואקי, שהקדיש לו את שיר הנושא של אלבומו "מאמין בניסים", שהיה ללהיט. אמש, במהלך הופעה בפלורידה, התבשר שוואקי על ביטול העונש.

 

"חשבתי שאני מבקר אותו בכלא כדי להעניק לו השראה", סיפר לקהל, "אבל הוא העניק לי ולחבריי את ההשראה כשהיינו שם, ואמר לנו שהוא ישתחרר מהר מאוד ונעשה מסיבה גדולה". שוואקי קרא "שלום מרדכי, אני לא מאמין שאתה בחוץ!" - וביצע את "מאמין בניסים" כ"חגיגה לכבוד חירותו של שלום מרדכי וחזרתו למשפחתו".

 

סיפורי חסידים - גרסת רובשקין

בחב"ד משוכנעים כי מדובר באירוע שייחקק בדפי ההיסטוריה. אתר COL צפה ש"יבוא יום וישאלו איפה היית כשהודיעו על שחרור רובשקין", ואת הקרדיט כולו קטף, כאמור, טראמפ. "ה' תברך את הנשיא ה-45 של אמריקה, הנשיא הכי טוב ליהודים", התפייט בטוויטר העיתונאי החרדי, אריה ארליך, שלא שכח לתייג את טראמפ (אבל כן את אלוהים).

 

 (צילום: בנצי ששון) (צילום: בנצי ששון)
(צילום: בנצי ששון)

 

אם לא די בנס השחרור עצמו, הרי שסביב אירוע היממה האחרונה כבר נבנים סיפורי "מופתים" חסידיים. בחצר ויז'ניץ, למשל, מספרים כי לילה לפני ההחלטה בבית הלבן, במהלך מסיבת חנוכה בבני ברק, התנבא כביכול האדמו"ר, כשלפתע פצח, ללא הסבר, בשירת "פדה בשלום נפשי" - קטע מספר תהלים שאותו קרא מייסד חסידות חב"ד כשקיבל את הבשורה על שחרורו-שלו מהכלא.

 

"מויפס" (מופת) נוסף (או לפחות חצי-מויפס) מיוחס לחתן השמחה עצמו. בעיצומן של החגיגות בניו-יורק, כשהוא מוקף בגברים בלבד, ניגשה אליו אישה ובפיה בקשה: "אני מסורבת גט כבר שבע שנים. ברך אותי שהסיוט ייגמר". בו-במקום התקשר שלום רובשקין לבעל הסרבן ושכנע אותו להיפגש. עכשיו רק נותר לצפות לחצי השני של הנס: שהאיש ייתן כבר גט וישחרר גם אותה מהכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בנצי ששון
שמחה גדולה הלילה
צילום: בנצי ששון
מומלצים