שתף קטע נבחר

הרבנות נגד שר הדתות: ש"ס ממנה רבני ערים

"זו הכרזת מלחמה": בצעד חסר תקדים הקים המשרד לשירותי דת, בשליטת ש"ס, ועדות חד-צדדיות לבחירת רבני עיר לקראת בליץ מנויים בזמן הקרוב, זאת לאחר שמועצת הרבנות סירבה לשתף פעולה. ברבנות טוענים: ש"ס מנסה לבצע מחטף ו"לכבוש" את המשרות הנחשקות. המשרד לשירותי דת: התקנות מאפשרות זאת

הרבנות הראשית עיכבה מינוי רבנים מחשש למעורבות פוליטית מצד ש"ס ? המשרד לשירותי דת, שבשליטת המפלגה, יעקוף אותה: השר דוד אזולאי מימש את האיום עליו פורסם לראשונה ב-ynet, והרכיב באופן חד-צדדי ועדות לבחירת שלושה רבני עיר לקראת בליץ מנויים שהוא מתכנן בזמן הקרוב.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

מדובר בצעד חסר תקדים בו פועל השר הממונה לקדם בחירת רבנים - כולל בערים שבהן כבר ישנו רב מכהן - וזאת למרות התנגדות מועצת הרבנות הראשית, שאמורה להיות מיוצגת באותן וועדות. גורמים בכירים ברבנות הראשית הגדירו הערב (ה') את המהלך "הכרזת מלחמה" מצד ש"ס ודוד אזולאי, הלהוט להשלים את המינויים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

השר מצדיק את הדחיפות בכך ש-2018 היא שנת בחירות ברשויות המקומיות, ובה ככל הנראה לא ניתן יהיה להוציא לפועל מינויים משמעותיים שכאלה. לעומתו, מתנגדיו חושדים כי המניעים פוליטיים, וכי אין מדובר אלא בניסיון מחטף מצד ש"ס, המבקשת "לכבוש" את משרות רב העיר הנחשקות.

 

הרב הראשי ביקש הבהרות

ראשיתו של הסיפור בדיון שקיימה המועצה בסוף חודש אוקטובר, אז התבקשו החברים למנות נציג מטעמם לוועדת הבחירות של הרבנים המקומיים. המטרה: בחירת רב ספרדי לעיר ראשון לציון, שיכהן לצד הרב האשכנזי הקיים, יהודה וולפא.

 

"זה ביזוי מועצת הרבנות הראשית" (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
"זה ביזוי מועצת הרבנות הראשית"(צילום: עטא עוויסאת)

 

מועצת הרבנות לא מיהרה להיענות לבקשה. במהלך הישיבה הקשו הרבנים על המדיניות התמוהה של המשרד לשירותי דת, היוזם בחירות דווקא במקומות כמו ראשון לציון, בעוד שערים גדולות יותר, בהן לא מכהן כיום אף לא רב אחד, כלל אינן על הפרק. במקום למנות נציגים לוועדה, החליטו החברים לזמן את השר אזולאי לישיבה הבאה של המועצה, על מנת שיסביר את סדרי העדיפויות.

 

במכתב מלשכתו של נשיא מועצת הרבנות, הרב הראשי דוד לאו, עודכן השר הממונה בתוצאות הדיון: "החברים מבקשים לדעת מהם התבחינים לבחירת רב עיר נוסף במקום שכבר מכהן רב עיר אחד".

 

"מדוע במקומות רבים בארץ, וביניהם ערים גדולות כגון חיפה, גדרה, קריית מלאכי, שדרות, מצפה רמון ואשקלון, ובעוד יישובים רבים, אין כיום רבנים מכהנים ולא נראה שימונו בקרוב, ובערים אלו לא שמעו (חברי המועצה) שנעשתה פעילות של המשרד לשירותי דת לקדם הליכי בחירת רבני עיר?" מאז נוספה לרשימה גם העיר רמת גן, בעקבות פרישתו לגמלאות של הרב יעקב אריאל.

 

עוזר השר הציב אולטימטום

אלא שבמקביל לזימונו של השר לשירותי דת לאותו "שימוע", שיגר יועצו הבכיר, דוד עמר, כמה ימים לאחר מכן מכתבים לרב לאו, ובהם הזכיר כי בכוונת המשרד לערוך בקרוב בחירות גם בערים נוספות, בהן בני ברק (שגם בה ישנו רב מכהן), יהוד ורחובות. עמר, אגב, הוא גם מקורבם של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ושל הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף - חבר מועצת הרבנות בעצמו.

 

"התנהלות שלא הייתה מעולם קודם לכן תחת כל שרי הדתות השונים". הרבנות נגד השר דוד אזולאי (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"התנהלות שלא הייתה מעולם קודם לכן תחת כל שרי הדתות השונים". הרבנות נגד השר דוד אזולאי(צילום: עמית שאבי)

 

במכתב אחד העיר יועץ השר כי "התקיימו מספר ישיבות של מועצת הרבנות ולא מונה נציג לוועדת הבחירות", וכלפי הרב לאו טען כי "לא קיבלנו את תשובתכם לבקשת השר להיוועצות בדבר מינוי יו"ר לוועדות אלו".

 

בהתאם לכך הציב עמר אולטימטום לרבנות, והודיע כי אם לא תשתף פעולה עם אזולאי בתוך 14 יום, ינצל השר מש"ס את סמכותו על פי תקנת שירותי הדת היהודיים, וימנה בעצמו את נציגי המועצה בוועדת הבחירות, "לצורך קידום ההליך".

 

"סד הזמנים המאפשר לשר להמשיך בהליכים לבחירת רבנים בערים אלו הולך ומצטמצם ככול שעובר הזמן, זאת לנוכח הבחירות לרשויות המקומיות המתקיימות בתוך כשנה", הסביר היועץ עמר, "ומכאן גם בקשתו זו".

 

לעומתו, גורם ברבנות הגדיר את הדחיפות שמפגין השר אזולאי כ"מוזרה ובעייתית", והדגיש כי במקום להיכנע לה יש לראות בה תמרור אזהרה. "אם ישנם מינויים שיהיה בעייתי להעביר בעוד שלושה שבועות", אמר, "רצוי לדקדק ולבחון אותם שבעתיים כעת".

 

לבסוף, כצפוי, סירב אזולאי להתייצב ולמסור הסברים למועצת הרבנות, וכעת, כאמור, הוא מממש את האיום: השר לשרותי דת מינה רבנים כחברי ועדות הבחירות לבני ברק, יהוד וראשון לציון – במקום נציגי הרבנות הראשית.

 

"זה ביזוי מועצת הרבנות"

מהרבנות נמסר כי המועצה "רואה בחומרה רבה" התנהלות זו, ש"לא הייתה מעולם קודם לכן תחת כל שרי הדתות השונים", והשר נקרא "לבטל את חתימתו על המסמך שנחתם אמש, שנעשה תוך ביזוי מועצת הרבנות הראשית וחבריה".

 

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "השר לשירותי דת ומנכ"ל משרדו מברכים על הזמנתם למועצת הרבנות הראשית, ובכוונתם להופיע כמתוכנן לישיבת מועצת הרבנות הראשית ולבקש את עזרתה בקידום הליכי בחירות בערים בהם אין שיתוף פעולה של הרשות המקומית בהליכי בחירת רבנים, המדובר הוא בערים דוגמת חיפה תל אביב גדרה אשקלון ועוד. השר והמנכ"ל יבהירו כמובן את החשיבות שהם מוצאים בעניין בחירת רבני עיר בכל הארץ.

 

"על פי הנחייה משפטית, על השר לשירותי דת לעשות שימוש בסמכותו ולמנות נציגים לוועדות הבחירות השונות. אין צורך לומר, כי לאף רשות אין סמכות לעכב הליכי בחירת רבני עיר וקידום ההליכים מצוי תחת סמכות ובאחריות המשרד לשירותי דת.

 

"המינויים בערים יהוד, ראשון לציון, בני ברק ורחובות נחתמו לאחר שהחלו בהם הליכי בחירות לרב עיר, אולם מועצת הרבנות הראשית בחרה שלא למנותם, למרות שחלפו מספר חודשים מהודעת השר על הצורך במינוי. בהתאם להנחיה המשפטית כאמור, לא היה מנוס, אלא לפעול על פי תקנה 22 לתקנות בחירת רבני עיר, לפיה יעשה השר שימוש בסמכותו וימנה את הנציגים.

 

ביום א' הקרוב אמור השר לשירותי דת לעדכן את בית המשפט העליון בדבר התחייבותו להקים וועדת בחירות לרב עיר ספרדי בראשון לציון. כמו כן, בערים אחרות על השר לשירותי דת לספק בימים הקרובים תשובות לרשויות נוספות. לאחר התייעצות עם רבנים בכירים במועצת הרבנות הראשית הוחלט לפעול כאמור וזאת כדי לעמוד בדרישה המשפטית מחד ולקדם הליכי בחירות רבנים מאידך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר דוד אזולאי
צילום: עמית שאבי
מומלצים