שתף קטע נבחר

ספירת הקולות הסתיימה: בן-משה ירכוש את אפריקה ישראל תמורת 2.37 מיליארד שקל

מוטי בן-משה זכה ביותר מ-50% מכל אחת משלוש סדרות האג"ח וירכוש את החברה - חלק במזומן וחלק באג"ח. ביום חמישי שיפר את הצעתו ב-77 מיליון שקל. הצעתו הייתה גבוהה מזו של נתי סיידוף

מוטי בן-משה זכה במכרז לרכישת אפריקה ישראל - כך עולה מספירת הקולות על ידי נציגות מחזיקי האג"ח של החברה. בן משה זכה במעל ל-50% מכל אחת משלוש סדרות האג"ח, וירכוש את אפריקה ישראל תמורת כ-2.37 מיליארד שקל, חלקם במזומן וחלקם באגרות חוב.

 

ביום חמישי האחרון שיפר בן-משה בפעם השלישית את הצעתו, הפעם ב-77 מיליון שקל. במקביל הוא דרש מנאמני האג"ח לדחות את הצבעות המחזיקים, שהסתיימו ביום חמישי ב-22:00. נאמני האג"ח סירבו לקבל את הדרישה והודיעו לו כי אם לא יסיר את התנאים, השיפורים שלו לא יובאו בחשבון.

  

הצעתו של בן-משה למחזיקי אג"ח אפריקה כוללת תשלום של 1.27 מיליארד שקל עבור החזקותיה (56%) של אפריקה ישראל בחברה הבת אפריקה נכסים ואופציות שיגדילו את התמורה המינימלית ב-130 מיליון שקל נוספים בתוך שלוש שנים. כך שבסך הכל מדובר בתשלום של 1.4 מיליארד שקל - בדומה לערך המניות בבורסה.

  

ההצעה כוללת גם תשלום של 165 מיליון שקל למחזיקים עבור מכירת ההחזקה (36%) של אפריקה ישראל במפעיל כביש 6 לידי דור אלון שבשליטת בן-משה, כאשר את אפריקה ישראל עצמה תרכוש קבוצת אקסטרה שבבעלותו. בתמורה לרכישה יקבלו המחזיקים 375 מיליון שקל במזומן ואג"ח בהיקף של 325 מיליון שקל, שיישאו ריבית של 5.5% - תוספת של 15 מיליון שקל להיקף האג"ח ותוספת של 1% לריבית המשולמת.

מוטי בן-משה (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
מוטי בן-משה(צילום: אוראל כהן)
 

על פי השוואת ההצעות בידי רו"ח איציק עידן, ערך ההצעה של בן-משה עמד על 2.362–2.385 מיליארד שקל, בעוד ההצעה הסופית של נתי סיידוף עמדה על 2.334–2.336 מיליארד שקל.

 

רכישה שלישית בהסדר החוב

עבור בן-משה זוהי חברה שלישית שהוא רוכש במסגרת הסדר חוב אחריאי.די.בי, שממנה הוא נחלץ בהפסד של 500 מיליון שקל, ואלון רבוע כחול, שבה הוא מורווח על הנייר 250 מיליון שקל. בן-משה עתיד למזג בין אפריקה נכסים לאלון רבוע כחול.

 

רכישת אפריקה נכסים אמורה להתבצע באמצעות אלון, שתשלם 1.27 מיליארד שקל, בעוד שבקופתה יש כיום כחמישית מהסכום. בן-משה אמור להזרים מזומן ונכסים לתוך החברה ולגייס בחוב את יתרת הסכום.

 

בסך הכל מדובר בהחזר גבוה של קרוב ל-2.4 מיליארד שקל מחוב של 3 מיליארד שקל, שהתחרות בין בן-משה וסיידוף הביאה אליה. מדובר בהישג של נאמני האג"ח ובנקאי ההשקעות אפשטיין קפיטל.

 

במקביל, בן-משה רכש באמצעות אלון רבוע כחול כ-6% נוספים ממניות דור אלון ביום חמישי האחרון. המניות נרכשו מידי קבוצת אלון, שעברה לבעלות המוסדיים. הקבוצה מכרה 8% ממניות דור אלון שברשותה, שנרכשו לפני ארבע שנים ב-50 מיליון שקל, תמורת 62 מיליון שקל - 6% לבן-משה והיתר לגופים מוסדיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים