שתף קטע נבחר

ליצמן על חוק המרכולים המורחב: "אסור לחלל שבת, זה כתוב בעשרת הדיברות"

בעקבות הפרסום ב-ynet שלפיו חוק המרכולים יחול גם על חנויות נוחות בתחנות דלק, אומר שר הבריאות לשעבר כי הוא בטוח שהחוק יעבור ונתלה בהסכמים הקואליציוניים: "כך החלטנו - וכך יהיה". ח"כ קיש: "די לפופוליזם, אין כפייה דתית בחוק"

 

 

"חוק המרכולים" - השלב הבא. החוק שיעניק לשר הפנים סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים, ומעורר התנגדות גדול בציבור ובכנסת, לא יחול רק על סופרים ופיצוציות, אלא גם על חנויות הנוחות הפועלות בתחנות דלק - כך לפי חוות דעת משפטית שהגיעה לידי ynet. שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן, לא מסתיר את עמדתו בנושא: "כמה שפחות חילול שבת - כך יותר טוב לי. זה כתוב בעשרת הדיברות", אמר בראיון לאולפן ynet.

 

החוק, שמקודם במסגרת ההבטחות שניתנו לחרדים על ידי הליכוד כדי להביא לסוף המשבר הקואליציוני בעקבות עבודות השבת של הרכבת, מבקש להעניק לשר הפנים אריה דרעי סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים. בכך למעשה הוא מאפשר לו להכתיב סגירה בשבת של מרכולים, מכולות פיצוציות ועוד, גם בערים שבהן חוקי העזר מתירים להם פעילות בשבת. במסגרת ההסכמות, החוק לא יחול על תל אביב בהתאם להוראת בג"ץ. 

 

במסגרת בדיקה מעמיקה שערך ח"כ עפר שלח (יש עתיד) סביב החוק והשלכותיו, השיב היועץ המשפטי של ועדת הפנים והגנת הסביבה תומר רוזנר, לפנייתו של שלח והבהיר: "מהצעת התיקון לפקודת העיריות עולה, כי חוק עזר של רשות מקומית שיסדיר פתיחתן וסגירתן של חנויות נוחות בימי מנוחה יהיה טעון הסכמת שר הפנים ויחול עליו ההסדר החדש המוצע בהצעת החוק. לפיכך, חנויות נוחות שמציעות מוצרי צריכה שונים למכירה אינן בגדר החריגים לבתי העסק ויחול עליהן ההסדר המוצע".

ח"כ יעקב ליצמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ יעקב ליצמן(צילום: מוטי קמחי)
 

חוק המרכולים ייאפשר לסגור גם חנויות נוחות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
חוק המרכולים ייאפשר לסגור גם חנויות נוחות(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
(צילום: עמית שעל)

 

"אני בטוח שהחוק יעבור", הבהיר ליצמן והוסיף: "אני לא מבין למה אתם כל כך מגינים על הפרת חוק של שעות עבודה ומנוחה. אני רוצה להגן על החוק הזה. עכשיו אנחנו צריכים להפוך את מה שבג"ץ קלקל - וזה מה שאנחנו מנסים לעשות".

 

"אנחנו שומרים על בעלי המרכולים הקטנים, שהורסים להם את הפרנסה, על השבת, הסטטוס קוו ועל ההסכם הקואליציוני, שאנחנו וכל הממשלה מחויבים לו. כך החלטנו וכך יהיה". באשר לחנויות הנוחות הוסיף: "אני לא נכנס לזה. מה שכתוב בחוק יקוים".

 

ח"כ קיש: "לא לסטות מהסטטוס קוו"

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר לאולפן ynet בנושא זה: "לא נאפשר סטייה מהסטטוס קוו. כמו שתמכנו בעמדה החרדית, לא נאפשר פגיעה בציבור החילוני. אין ספק שהנושא ייבחן. דעתי היא שיש לאפשר פתיחת מקומות בילוי ובתי קפה, ומנגד לשמר את הסטטוס קוו בנושא המסחר - כי יש לנו חשיבות לשבת".  

 

קיש מחה על האופן שבו מוצג חוק המרכולים בפני הציבור ואמר: "יש פופוליזם בכנסת גם סביב חוק ההמלצות וגם סביב המרכולים. עשו מחוק המרכולים כאילו יש פה כפייה דתית - ואני לא מקבל את זה. החוק נולד כי בג"ץ ביטל חקיקה קיימת שאמרה שעל העיריות בחוק עזר להיוועץ עם שר הפנים, הוא החליט שלא צריך את זה, אז החוק הזה בא להחזיר את המצב לקדמותו".

 

"שר הפנים היום זה דרעי, מחר במקום דרעי זה יכול להיות יאיר לפיד בממשלת הליכוד או אבי גבאי בממשלת הליכוד - זה לגיטימי מאוד וככה היה המצב תמיד - ששר פנים מאשר חוקי עזר עירוניים. אין סיבה לשנות פה עכשיו מדיניות עולם בגלל החלטת בג"ץ. אנחנו לחקיקות בג"ץ לא ניכנע ונשמר את הסטטוס קוו".

 

כשנשאל את מי הוא מייצג, השיב ח"כ קיש: "אני מייצג את ציבור הליכוד שיש לו אמירה מאוד ברורה ופשוטה - חשוב לו אורח החיים החילוני ומצד שני יש לו כבוד למסורת ולדת ישראל. אני מכבד את החרדים ולא נאפשר שבמדינת ישראל יום השבת יהיה ככל הימים. גם בזה יש היגיון".

 

מנגד, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הביע תרעומת נגד החוק: "תראו מה קורה - קבוצה קטנה כופה על כלל אזרחי מדינת ישראל את תפיסת העולם שלה. אני בא מבית דתי ואני בהחלט מכבד אותם, אך מה זה עניינו של שר הפנים שחנות נוחות תפעל בשבת בתחנת הדלק בשדרות, באופקים או בראשון לציון בדרכי אל הים? ממילא אני מתדלק את מכוניתי ואני אכנס גם לקנות כוס קפה. אם נצטרך, נעשה פיליבסטר ארוך יותר אפילו מזה שיש בחוק המרכולים. נלך עם כך עד הסוף".

 

גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) התנגדה: "אבסורד מוחלט שבתחנות הדלק יוכלו לתדלק, אבל לא לקנות בקבוק מים. זוהי כמובן צביעות כי יהיה חילול שבת המוני במכוניות, אבל לא תחבורה ציבורית בשבת ולא מרכולים. המלחמה של דרעי וליצמן על השבת הופכת מופרכת ומדגישה שהמטרה שלהם היא להשיג שבת סגורה ומסוגרת ויהיה מה. תמונת הניצחון שלהם היא תמונת ההפסד של הציבור הישראלי".

 

בימים האחרונים ניסו רשויות מקומיות להקדים תרופה למכה. בראשון לציון אישרה מועצת העיר את תיקון חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת עסקים באזורי התעשייה וברחובות מרכזיים בעיר. על פי המתווה שאושר בראשון לציון יוכלו בעלי עסקים לפעול בשבת באזורי התעשייה וברחובות מרכזיים, בהם ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים. בדיון הבא שתקיים המועצה ידונו על שעות הפעילות ברחובות הראשיים. גם בעיריית גבעתיים ניסו לאשר חוק עזר במהלך דומה, אך המהלך עוכב בינתיים בהוראת בית המשפט.

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הביע תמיכה בראשי הערים וקרא לאזרחים להצטרף לדרישה לפתיחת מרכולים בשבת בערים שמעוניינות בכך. "בעקבות חוק המרכולים, קמות אחת אחרי השנייה ערים, קהילות מקומיות ואומרות לממשלה - תנו לנו לנהל את חיינו כפי שאנחנו רוצים", כתב גבאי בפייסבוק. 

 

"השבת הישראלית חשובה לנו, היא יום מיוחד, אנחנו בעד שבת כיום שונה, אבל אנחנו גם בעד שכל קהילה תקבע לעצמה את אורח חייה בהתאם לאופי תושביה. כל אזרח רשאי לחיות את חייו בספקטרום שנע בין שמירה על מצוות לחילוניות גמורה, מבלי שהמדינה תתערב לו".

 

"על השבת הזאת אנחנו מבקשים לשמור. לא ניתן לאף אחד להפוך אותה לכלי פוליטי ולא נאפשר לכפות על הישראלים שבת הנוגדת את אורח חייהם. לכן נתמוך בראשי הערים גבעתיים, חולון, ראשון לציון, רמת השרון, רמת גן ובכל עיר אחרת שתפעל כדי למנוע פגיעה בשבת הישראלית ונילחם כדי לשמור עליה כי היא שייכת לכולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יעקב ליצמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים