שתף קטע נבחר

מפקד לחייל לפני המכות: "שֹם... עליך ועל המח"ט"

בהקלטות שהגיעו לידי ynet נשמע רב"ט ג', לוחם ביחידת הסיור הבדואית, משוחח עם מפקדיו לפני שהוכה על ידי חבריו. אחד מהם אמר לחייל: "אתה גבר ולא בחורה, טיפש". מצ"ח עצרה שלושה לוחמים בחשד למעורבות בתקרית

 

 

המשטרה הצבאית החוקרת עצרה ביממה האחרונה שלושה לוחמים מיחידת הסיור הבדואית של אוגדת עזה בחשד למעורבות בהכאת רב-טוראי ג', לוחם ערבי-מוסלמי, במוצב בגבול עזה. פרטי התקרית האלימה נחשפו אתמול (יום ו') ב-ynet. בהקלטות שהגיעו לידי ynet נשמע אחד ממפקדיו של הלוחם אומר לו לפני התקרית האלימה: "אני שם... עליך ועל המח"ט".

 

לפי החשד, אחד מהמפקדים של הלוחם קילל אותו ואיים עליו. זמן קצר לאחר מכן שני לוחמים הכו את רב"ט ג' עד שלוחמים אחרים הגיעו למקום. בעקבות כך טופל הלוחם בבית החולים סורוקה בבאר שבע. הוא סבל מחבלה בעינו, דימומים בפניו וכאבים עזים בגבו. במהלך הלילה הוא שוחרר לביתו לחמישה ימי גימלים. אחד העצורים הוא מפקד בפלוגה של הלוחם שהותקף.

 

"אל תהיה כמו ילדים חלשים" 

בתיעוד המוקלט ניתן לשמוע ברקע את רגעי האלימות וכן את אמירות שניים ממפקדי הלוחם דקות לפני שהותקף פיזית. אחד מהם אמר לרב"ט ג': "... עליך ועל המח"ט, אל תדבר יותר מדי, תלך למח"ט, לא מעניין אותי". מפקד אחר אמר לו בהמשך: "תתבייש בעצמך, אתה גבר ולא בחורה, תסתום את הפה וזהו. תעבוד. אל תהיה כמו ילדים חלשים".

 

לאחר התקרית נשמע הלוחם אומר: "לא רוצה לדבר על כלום. הייתי מדבר ופתאום התנפלו עליי. שניהם תקפו אותי". ברקע הדברים יצוין כי הסיבה להתנפלות האלימה כלפי החייל עדיין לא ברורה והיא מתוחקרת ביחידה.

רב"ט ג' ()
רב"ט ג'

עלי, אביו של רב"ט ג', סיפר כי בנו התנדב כערבי-מוסלמי לשרת לפני כעשרה חודשים כלוחם בצה"ל, אך בשל התנכלויות מצד חבריו ליחידת הסיור הבדואית הוא נפקד למשך כחודש. השבוע חזר הלוחם ליחידתו והועמד לדין משמעתי, שבמהלכו נגזרו עליו 34 ימי מחבוש.

 

עד לתחילת ריצוי העונש ביצע הלוחם מטלות מנהלתיות כתורן מטבח במוצב, ומסיבה לא ברורה המשיך לקבל יחס אלים ומשפיל מצד לוחמים במוצב. "הוא במצב נפשי קשה", אמר הערב האב, שהביע חשש מטיוח החקירה. "נדרוש שיעבור לשרת בבסיס אחר.הכנסתי אותו לצבא כדי שיתרום ובסוף ככה עשו לו. יש לנו קרובי משפחה נוספים שמשרתים במשטרה ובצבא, זאת המדינה שלנו שנותנת לנו תנאים וזכויות אז אנחנו צריכים לתרום לה גם".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בנושא נפתחה חקירת מצ"ח, שבמהלכה נעצרו עד כה שלושה חיילים בגין חשד לאלימות ואיומים. עם סיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. במקביל, מתחקר מפקד החטיבה את האירוע על כלל היבטיו. צה"ל מטפל בכל מקרה אלימות בחומרה רבה ומגלה אפס סובלנות למקרים מסוג זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים