שתף קטע נבחר

רוצחי יהודים, מכחישי שואה: הגיבורים החדשים של אוקראינה

סטפן באנדרה סייע לנאצים, סימון פטליורה היה אחראי לרצח מאה אלף יהודים במלחמת האזרחים, ואיבן רוגץ' ערך עיתון אנטישמי. המשותף לכולם: הנצחה בולטת בכיכרות ואנדרטאות של אוקראינה, בחסות הממשלה. גורמים יהודים מאשימים: "ביד אחת הממשל מתגבר את השמירה עלינו - וביד שנייה תומך בסילוף ההיסטוריה והכחשת השואה"

מזוהה כאחראי לטבח לא פחות ממאה אלף יהודים חפים מפשע. אנדרטת סימון פטליורה (צילום: myvin.com.ua) (צילום: myvin.com.ua)
מזוהה כאחראי לטבח לא פחות ממאה אלף יהודים חפים מפשע. אנדרטת סימון פטליורה(צילום: myvin.com.ua)

 

אנדרטה לזכר סימון פטליורה הוקמה לפני כמה חודשים בשכונה היהודית של ויניצה. היוזמים והמבצעים – שלטונות אוקראינה. פטליורה, אגב, מזוהה כאחראי לטבח לא פחות ממאה אלף יהודים חפים מפשע, במהלך מלחמת האזרחים של 1918-1920.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

והוא לא לבד. הכירו את הגיבורים החדשים של אוקראינה: רוצחים אנטישמים שטבחו ביהודים, המונצחים במסגרת מה שמכונה "דקומוניזציה" (חיסול שרידי הקומוניזם) בשמות של רחובות ובכיכרות הערים. כך, נקראו שדרות ורחובות על שם סטפן באנדרה ושותפיו, ששיתפו פעולה עם הנאצים וטבחו ביהודים בימי השואה. למרבה האירוניה, השדרה המובילה למוסקבה ולכיוון באבי יאר, נקראת על שמו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

מתכונים מאושוויץ, סידור על נייר נאצי: החפצים היקרים של ניצולי השואה 

 

יהודי אוקראינה זועמים ומוטרדים, ואין פלא, במדינה שבה רוצחים אנטישמיים מגובים על ידי השלטונות – וריסוס כתובות שנאה הוא דבר שבשגרה. כך, למשל, רוססו במהלך חג המולד הקתולי, לפני כשבוע, כתובות נאצה על שלושה אתרים יהודיים – שערי מוזיאון השואה באודסה, וכן מרכז תרבות יהודי ובית כנסת לא פעיל בעיר.  

 

 

אז יד אחת מתגברת את השמירה על מוסדות יהודיים, אך היד השנייה, טוענים גורמים יהודיים במדינה, מעודדת את האדרת האנטישמים. "הקריאה שלי לנשיא ולראש ממשלת אוקראינה לגנות את המעשים טרם נענתה", אמר בתגובה לכתובות הרב הראשי לאודסה ודרום אוקראינה, אברהם וולף, שהביע ביטחון כי הגינוי בוא יבוא. "חשוב מאוד למנוע את זה מלכתחילה כי לצערי כולם יודעים איפה זה מתחיל ואיפה זה מסתיים". מי שכן מיהר לגנות הוא הפרלמנט האירופי, ששיגר איגרת לרב וולף ובה גינוי נחרץ - וקריאה לנשיא פטרו פורושנקו ולראש ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן, לגנות את המעשים ולעקוב אחרי החקירה.

 

כשהממשלה חייבת ללאומנים

מלחמת חורמה במגמה המדאיגה מנהל אדוארד דולינסקי, מנכ"ל הוועד היהודי של אוקראינה. בתוכנית האקטואליה הפופולארית ביותר במדינה הוא נאלץ להתעמת עם שורת לאומנים זועמים, אך הופעותיו הפכו אותו לבלוגר מגה הפופולרי ומנהיג בקהילה היהודית.

 

טקס רשמי לזכר פטליורה - בשכונה היהודית של ויניצה (צילום: myvin.com.ua)
טקס רשמי לזכר פטליורה - בשכונה היהודית של ויניצה(צילום: myvin.com.ua)

 

אם תהיתם כיצד כל זה קורה במדינה שבראשה עומד אדם ששמו גרויסמן, הוא מסביר כי "ראש הממשלה נבחר לתפקיד לא כיהודי, וממלא את תפקידו הלא-יהודי ולכן יהדותו אינה משפיעה על סדר היום".

 

את הצלחתם של הגורמים האנטישמיים להתבסס במיינסטרים הלגיטימי של אוקראינה, מסביר דולינסקי בהשפעתם הגבוהה של הלאומנים. "הם עזרו לבעלי השררה לעלות לשלטון, והוא חייב להם במידה רבה. הסיבה השנייה היא השפעת הסכסוך עם רוסיה. האדרת האנטישמים היא דרך גיוס אידיאולוגית ומעשית של האוכלוסייה. כלומר, כדי לגייס את הציבור נגד התוקפן הם זקוקים לייצר אג'נדה של 'גיבורים' שנלחמו על ארצנו עם נשק בידיים. גם זה קורה בהשפעת הלאומנים".

 

דולינסקי מסביר כי אוקראינה למעשה יורה לעצמה ברגל במדיניות האדרת הפושעים האנטישמים. "זה כבר גרם לעימות חריף עם פולין, שאסרה על כמה פקידים המעורבים במדיניות הזו להיכנס לתחומה – ועל הרקע הזה גם פועלים למניעת כניסתה לאיחוד האירופי. כלומר, סוגיות אלו כבר מהוות מכשול לשילובה של אוקראינה באירופה".

 

אנדרטה לאנטישמי בבאבי יאר

מחר בערב (יום ב') - יום הולדתו של סטפן באנדרה - צפוי להתקיים באין מפריע מצעד הלפידים של הלאומנים האנטישמים ממש כמו לפני שנה, אז הם צעקו, בין היתר: "יהודים החוצה". דולינסקי מאשים את מדינתו בהכחשת שואה ומזהיר כי "העימות עם ישראל, גרמניה וארצות הברית הוא בלתי נמנע", כדבריו. "מדינות אלו שותקות, לפי שעה, בשל הסכסוך עם רוסיה, אך הן לעולם לא יסכימו להאדרת משת"פים של הנאצים".

 

אחת הכתובות שרוססה בשבוע שעבר, ערב חג המולד, על שערי מוזיאון השואה: כוסית ראשונה - לשואה ()
אחת הכתובות שרוססה בשבוע שעבר, ערב חג המולד, על שערי מוזיאון השואה: כוסית ראשונה - לשואה

 

לדבריו, "הממשלה האוקראינית משתתפת באירועי זיכרון, למשל, לציון 75 שנה לטבח באבי יאר, אבל בו בזמן מציבים בבאבי יאר שלטי זיכרון המוקדשים לאותם לאומנים אוקראינים שנטלו חלק בפגיעה ביהודים בין אם אידיאולוגית או מעשית. כך למשל, עומד שם שלט זיכרון לאיבן רוגץ', עורכו הראשי של העיתון 'דבר אוקראיני', שקרא לרצח יהודים באותם ימים שבהם אירע הטבח בבאבי יאר. אבל על כך לא תקרא דבר בלוח הזיכרון. בבאבי יאר, במקום אחד, מנציחים את הרוצחים ואת קורבנותיהם. אלה דברים לא מקובלים מבחינה מוסרית. זאת התעללות בזכרון היהודים שהושמדו, זהו שיכתוב ההיסטוריה והכחשת השואה".

 

דולינסקי מונה אירועים נוספים כגון הצבת פסלו של פטליורה במרכז השכונה היהודית, בוויניצה, שעימה פתחנו. "כל אלה גורמים של אידיאולוגיה אחת שמנסים לכפות על הציבור האוקראיני. הקבוצה הזאת שמתארגנת סביב 'המכון לזיכרון לאומי', המפלגות הלאומניות אנטישמיות כגון 'סבובודה' ועוד מייצרות פעילות החודרת לגופי השלטון ולציבור.

 

"כך למשל, לרגל ציון יובל ל-UPA (צבא המורדים של אוקראינה), הפיצה לשכתו של נשיא אוקראינה מסמך מיוחד לרשויות מקומיות, הכולל הוראות לציון האירוע – כולל 'דע מה שתשיב' על אנטישמיות בארגון והכחשתה. הם הביאו שורה של דוגמאות על השתתפות היהודים בארגון. אבל למעשה, כל הדוגמאות שלהם היו שקריות. חלקן היו של רופאים יהודים שהוחזקו ב-UPA בכוח, וחלקן של אנשים שכלל לא היו ולא נבראו. דוגמאות אלו נועדו להלבין את הפושעים שלקחו חלק בשואה".

 

שטפו את מוחם של בני הנוער

דולינסקי מבהיר כי "העמדה של הקהילה היהודית בנושא זה היא אחידה ומתנגדת להאדרת הרוצחים והמשת"פים של הנאצים שלקחו חלק בשואה. אני מדבר על כל הקהילה היהודית ואירגונים היהודים", הוא מדגיש. "ואף על פי כן, ישנם כמה פעילים יהודיים ספורים שלהם יש עמדה מנוגדת, אבל הם מייצגים רק את עצמם".

 

אדוארד דולינסקי ()
אדוארד דולינסקי

 

מה הסיכויים לנצח במאבק הזה נגד זיוף ההיסטוריה?

"אני חושב שהלחץ על אוקראינה יגבר גם מבחינה בינלאומית וגם מבפנים. העניין הוא שלרוב תושבי המדינה יש קשרי משפחה למיליוני אוקראינים שנלחמו בצבא הסובייטי נגד הנאצים. אנשים אלה מאוד לא מרוצים ממדיניות ההאדרה של אותה קבוצה קטנה של OUN UPA שפעלו בעיקר במערב אוקראינה, וכעת הופכים לאג'נדה ההיסטורית העיקרית. אם כי יש חשש שהנזק כבר נעשה והמוחות של הנוער נשטפו היטב".

 

דולינסקי תולה לתקוות בלחץ הבינלאומי. "אי אפשר להצהיר על קבלת הערכים האירופיים, ובו זמנית להכריז על משת"פים של הנאצים כגיבורים, תוך הכחשה מוחלטת של אותם הערכים ממש. אוקראינה תצטרך לקבל החלטה: או להיות מדינה אירופית נאורה, או לשקוע בבוץ של סתירות היסטוריות ושל לאומנות".

פורסם לראשונה 31/12/2017 16:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים