שתף קטע נבחר

הקרב על השבת: אחרי ראשל"צ - גם גבעתיים אישרה פתיחת מרכולים בסופ"ש

מועצת העיר אישרה את תיקון חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת מכולות ופיצוציות. ראש העיר רן קוניק הודיע: "לא נסכים לכפייה דתית". המתנגדים טענו: "כצנלסון מתהפך בקברו. אתם הופכים את גבעתיים לכפר קאסם"

 

 

 

 

ארכיון. פיצוצייה בגבעתיים (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
ארכיון. פיצוצייה בגבעתיים(צילום: יובל חן)

המאבק בחוק המרכולים . עיריית גבעתיים אישרה הערב (יום א') במועצת העיר את התיקון לחוק העזר העירוני שיאפשר פתיחה בשבת של עסקים, כשהכוונה למרכולים ופיצוציות. המועצה מיהרה לעשות זאת לפני ההצבעה הצפויה מחר בכנסת על "חוק המרכולים", שעלול למנוע זאת מרגע שייכנס לתוקף. גבעתיים היא העיר השנייה שמאשרת את התיקון לחוק העזר, אחרי שראשל"צ עשתה זאת בשבוע שעבר.

 

ההחלטה עברה בישיבה שלא מן המניין, ברוב של 10 מול שלושה מתנגדים, ושלושה חברי מועצה שלא הגיעו. על פיה ההחלטה, בתי עסק יעברו בחינה של ועדה ציבורית שתאשר אותם על פי קריטריונים כגון מיקום, מרחק מבתי כנסת והפרעה לתושבים.

 

מועצת העיר גבעתיים, הערב ()
מועצת העיר גבעתיים, הערב

בישיבת המועצה אמר ראש העיר רן קוניק: "העיסוק בסוגיה זאת הזה לא קל ונושא הדת רגיש ואמוציונאלי. כל דיון הקשור לרגשות של תושבים הוא מורכב וגורם תמיד למריבות ומחלוקות בציבור. קידום חוק המרכולים בכנסת נעשה ללא התייעצות עם ראשי הרשויות, שביקשו במכתב להיפגש עם השר - מכתב שלא נענה. נפגשתי עם מנהיגי הציבור הדתי, אנשים שיש לי איתם יחסי ידידות והערכה הדדית. הם הביעו דאגה שנכשיר את המרכולים שיהיו כמו בתי קפה, ברים ובתי קולנוע, עסקים מוחרגים שקבלו כבר אישור בחוק להיפתח בשבת.

 

"חוק המרכולים הוא חוק רע שכולנו נצטער עליו. המשמעות שלו היא העברת אחריות של ראשי הערים לאחריות שר הפנים. כל שנתיים יכול להיבחר שר חדש כך שכל שנתיים נידרש לשנות את החוק. החוק בא לכפות על ציבור חילוני אורח חיים דתי שלא מתאים לרוב תושבי גבעתיים. לא נסכים לכפייה דתית. אנחנו בעד המשך החיים בגבעתיים בדיוק כפי שקורה בשנים האחרונות".

 

 

ראש העיר רן קוניק מתווכח עם גורמים דתיים שהביאו לו מזוזה בתום הדיון ()
ראש העיר רן קוניק מתווכח עם גורמים דתיים שהביאו לו מזוזה בתום הדיון

חוק המרכולים שמקדמת הקואליציה בכנסת קובע כי רשות מקומית תוכל לשנות חקיקה עירונית כדי להתיר פעילות מסחר בשבת בתחומה רק באישור שר הפנים. עם זאת, החוק לא יתיר לשר לשנות חוק עזר עירוני קיים שמתיר את פתיחת העסקים בשבת.

 

הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת בשבוע שעבר והייתה אמורה להגיע למחרת לדיון בוועדת הפנים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. תמיכת הקואליציה הובטחה לחרדים בעקבות משבר השבת ברכבת והתפטרות שר הבריאות יעקב ליצמן, אולם בשל הפיליבסטר סביב חוק ההמלצות, נדחו הקריאה השנייה והשלישית להשבוע. 

 

כבר בסוף השבוע שעבר הודיע ראש העיר גבעתיים רן קוניק שמועצת העיר תצביע על תיקון לחוק העזר העירוני שיתיר פתיחת עסקים בשבת. אולם הוא עוכב בכמה ימים על ידי חברי מועצה, שיחד עם התאחדות הסוחרים הכללית והעצמאים בישראל פנו לבית המשפט לעניינים מנהליים.

 

חברת המועצה אורנה צדוק (הבית שלנו), שבשבוע שעבר הייתה בין העותרים לבית המשפט, אמרה במהלך ישיבת המועצה הערב: "יש להצטער על כך שגבעתיים הפכה בן לילה מעיר של דו-קיום לעיר אנטי דתית. אבל אין סיכוי שהחלטה הזאת תקבל אי פעם תוקף, כי כל שר פנים שידון בהצעה הרשלנית הזאת יפסול אותה. ההצעה בנושא כל כך רגיש ומורכב נעשתה מהרגע להרגע עם העתקה מעיריית תל אביב".

 

חבר סיעתה מושיק גולדשטיין: "אנחנו עיר שמאמינה בזכויות לעובד ביום המנוחה. ברל כצנלסון מתהפך בקברו. מה היה אומר אם היה רואה את העובדים בשכר מינימום שמכריחים אותם לעבוד בשבת? לנוער שרוצה לצאת או לקנות בשבתות יש במרחק קצר שירותים בתל אביב. אתם גורמים לתל אביבים והרמת גנים לחגוג בגבעתיים. אתם הופכים את גבעתיים לכפר קאסם, עסקים פתוחים 24/7 ללא הגבלה".

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
פיצוצייה בגבעתיים
צילום: יובל חן
מומלצים