שתף קטע נבחר

גם מודיעין הצטרפה לגל "עוקף חוק המרכולים"

אחרי ראשון לציון וגבעתיים, עיריית מודיעין-מכבים-רעות הצביעה בעד מסחר מוגבל בשכונות, ופעילות רחבה יותר במרכז עינב ובפארק הטכנולוגי ביום המנוחה. מנגד, בבת ים הוסרה מסדר היום הצבעה על פתיחת מרכולים בשבת

 

ארכיון. מרכול בחולון ()
ארכיון. מרכול בחולון

אפקט חוק המרכולים : עיריית מודיעין-מכבים-רעות אישרה הערב (יום ד') תיקון לחוק העזר העירוני ולהתיר בשטחה מסחר מוגבל בשבת. בכך היא מצטרפת לראשל"צ וגבעתיים שאישרו לאחרונה תיקוני חוק דומים, ולרשויות מקומיות אחרות המקדמות זאת גם הן. המטרה היא להקדים את אישורו הסופי בכנסת של חוק המרכולים הארצי, המתוכנן לשבוע הבא, על מנת שלא יחול עליהן.

 

חוק העזר הקיים כיום במודיעין מתיר פעילות תרבות ופנאי ופתיחת בתי עינוגים בשבת, אך אוסר כל מסחר. למרות זאת, יש ארבע מכולות ופיצוציות הפועלות שבעה ימים בשבוע, בפיזור רחב. ההצעה שתובא הערב להצבעה במועצת העיר נועדה לשמר את הסטטוס קוו: היא תתיר פתיחה של בית עסק אחד כזה בכל שכונה או "מתחם", ובאזורי המסחר שאינם מיושבים - מרכז עינב ("ישפרו סנטר") והפארק הטכנולוגי – גם פעילות רחבה יותר.

 

מודיעין-מכבים-רעות היא עיר מגוריו של הרב הראשי לישראל דוד לאו, שאף כיהן בה עד שנבחר לרבנות הראשית, ויש בה גם עשרות קהילות דתיות-לאומיות. ואולם במועצת העיר נמצאים החרדים והדתיים במיעוט, ולכן ההערכה הייתה כי תיקון החוק יאושר בקלות.

 

מה גם שמי שקידם אותה הוא ראש העיר חיים ביבס, שבכובעו האחר כיו"ר מרכז השלטון המקומי, מוביל את ההתנגדות לחוק המרכולים ברמה הארצית ואף איים לעתור נגדו לבג"ץ. ביבס הוא גם דמות מרכזית בליכוד ומקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

בישיבת מקדימה של הנהלת הקואליציה העירונית שנערכה השבוע תמכו בתיקון לחוק 10 מתוך 13 החברים, וגם מחוצה לה יש מי שירים אצבע בעדה. אבי אלבז, מסיעת "מודיעין חופשית" שבאופוזיציה, אמר: "כ-75% מתושבי העיר הם ציבור חופשי חילוני. אנחנו נמשיך לעודד בעלי עסקים לפתוח את עסקיהם בשבתות ונמשיך לפעול בנחישות לטובת הציבור החופשי-חילוני בעיר, כדי שתהיה לנו עיר חופשית, תוססת ופתוחה בשבתות".

 

גם בבת ים הייתה אמורה להיערך הצבעב בנושא, אולם חברי המועצה החליטו להסיר מסדר היום תיקון לחוק העזר העירוני שיתיר פתיחת מרכולים בשבת. ראש העיר יוסי בכר אמר: "הכול נפלא העיר, לא צריך לתקן כלום".

 

חברת המועצה קטי פיאסצקי-מורג (מרצ) מהאופוזיציה, שהגישה את ההצעה, כתבה בדברי ההסבר לפני ההחלטה להסיר מסדר היום את על התיקון לחוק העזר העירוני: "המצב הקיים בבת ים מתחשב בכל האוכלוסיות בעיר: מצד אחד מאפשר למי שבוחר בכך לבלות בשבת בשלל בתי הקפה, המסעדות באזור הטיילת וחוף הים, ומנגד מתחשב באמונתם של הדתיים ושומרי המסורת בכך שביתר חלקי העיר העסקים לא פועלים.

 

"בחוק העזר העירוני הקיים לא מעוגן המצב הזה, שקיים בעיר מאז יסודה. הצעתי באה לשמר את המצב הקיים, שלפיו הסטטוס-קוו ישמר ויעוגן בחוק. אני רוצה להאמין שהרצון לשמור על הסטטוס קוו בעיר הוא רצון משותף לכל חברי מועצת העיר כמייצגים את כלל הציבור בעיר".

 

 


פורסם לראשונה 03/01/2018 13:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים