שתף קטע נבחר

סיכום שנה בצה"ל: יותר שיגורים מעזה, פחות פיגועים מאיו"ש

מנתונים שפרסם דובר צה"ל עולה כי בשנת 2017 נורו 35 רקטות לעבר ישראל - פי 2 מבשנתיים הקודמות, אך הרבה פחות מהשנים שלפני "צוק איתן". עוד צוינו פחות פיגועים ביהודה ושומרון או שמקורם שם, וגם: כמה גורים נולדו בעוקץ וכמה נשות קבע ילדו?

שקט ביטחוני שמשתקף בנתונים. חיילים ברמת הגולן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שקט ביטחוני שמשתקף בנתונים. חיילים ברמת הגולן(צילום: EPA)

השקט הביטחוני היחסי בשנה החולפת מתבטא גם בנתונים: שנת 2017 הסתיימה אומנם בסימן של נפיצות מול רצועת עזה וסיכויים הולכים וגדלים לעימות נוסף בין חמאס לישראל בחודשים הקרובים, אך היא הפכה גם לאחת השנים הבטוחות בעשור האחרון. כך משתקף מנתונים רשמיים שפרסם הבוקר (ראשון) דובר צה"ל.

 

לפי הנתונים, 35 רקטות נורו לעבר ישראל במהלך 2017, רובן נפלו בשטחים פתוחים, בעוד כעשר נפלו בשטחים בנויים או יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. רוב הרקטות הללו שוגרו בחודשיים האחרונים של השנה החולפת, בין השמדות שתי מנהרות הטרור להצהרת הנשיא דונלד טראמפ על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, שהעלתה את המתיחות מול הפלסטינים.

יחד עם זאת, על פי ההערכות, הכמות הכוללת של הרקטות ופצצות המרגמה שנורו בפועל לעבר ישראל מרצועת עזה בשנת 2017 עומדת על יותר מפי שניים, מאחר שרובן נפלו בשטח הרצועה והוגדרו כשיגורים כושלים. על אף ש-35 השיגורים לישראל הם כמעט פי שניים מכמות השיגורים ב-2015 וב-2016, עדיין השנה האזרחית שעברה נחשבת לשקטה בגזרה הדרומית.

 

זאת משום שמאז עליית חמאס לשלטון לפני כעשור ועד לסוף שנת 2014 שבה התרחש גם מבצע "צוק איתן", כל שנה הסתיימה בכמות תלת ספרתית לפחות של שיגורים. בשנת 2017 צה"ל גם תקף 59 מטרות ברצועת עזה, בהן עמדות תצפית של חמאס, מתקנים לייצור אמצעי לחימה, משגרים ומחנות אימונים - אך יעדים אלו הותקפו בתגובה לירי רקטי לעבר ישראל, ולא באופן יזום.

 

הזירה הפלסטינית בכללותה סומנה באגף המודיעין כנפיצה ביותר לפרוץ עימות עם ישראל, למרות הדיפת גל הטרור מלפני כשנתיים. השנה החולפת סימלה את היכולת של מערכת הביטחון להתמודד עם טרור היחידים, בשילוב בין תגובה מושכלת, מיומנת וחדה של הלוחמים בשטח מול סכינאים ודורסים, לטכנולוגיות מתקדמות שיודעות לנטר ולזהות מחבלים בודדים פוטנציאליים.

99 פיגועים או ניסיונות פיגועים נספרו בצה"ל בשנה החולפת ביהודה ושומרון או שמקורם הוא ביהודה ושומרון. לצורך ההשוואה, הנתון בשנת 2016 הסתכם ב-269 תקריות, ושנה קודם לכן ב-226 תקריות.

 

גם בכמות הנפגעים הכוללת מפיגועים חלה ירידה, אך עלייה קלה במניין הנרצחים: 20 נרצחו משני צדי הקו הירוק ו-169 פצועים מטרור באיו"ש נרשמו ב-2017 לעומת 17 נרצחים ו-263 פצועים ב-2016, ו-28 נרצחים לצד 360 פצועים ב-2015.

השנה החולפת הייתה שנת שיא בכמות הפלסטינים שצה"ל עצר לאחר שאלו נחשדו בעבירות טרור: 3,617 עצורים לעומת 3,143 בשנת 2016. בנוסף, צה"ל תפס והחרים כ-10 מיליון שקלים ששימשו, לפי צה"ל, למימון פעילות טרור או כתגמול לפעילות זו. נתפסו או נסגרו 42 בתי מלאכה לייצור אמצעי לחימה ברחבי יהודה ושומרון ונתפסו 455 נשקים לא חוקיים, זאת מתוך אלפי רובים, תקניים או מייצור עצמי, שמוחזקים בקרב הפלסטינים.

 

גם בגזרה הצפונית הייתה השנה שקטה וכמעט ללא תקריות גבול, מלבד המשך הזליגות הבודדות מסוריה לרמת הגולן. בצה"ל מסכמים בגזרה זו את 2017 בפאן ההומאניטארי ומציינים כי 2,679 סורים טופלו בבית החולים שדה האמריקני שהוקם בגבול עם סוריה בסיוע ישראלי, במסגרת פרויקט "שכנות טובה". עוד במסגרת הפרויקט: 927 סורים זכו לטיפולי יום אצל רופאים מומחים בתוך ישראל, חולקו לסורים שמתגוררים ליד הגבול 12,329 מוצרי היגיינה, 13 גנראטורים, 2,124 קופסאות תרופות, 694 טון מזון, כחצי מיליון ליטר דלק ועוד.

בתוך כך, בצה"ל סיכמו שנה לא רק בפאן המבצעי. לפי הנתונים שהצבא פרסם, 64 מיליון שקלים הושקעו השנה בסיוע כספי לחיילים שנזקקו לעזרה כלכלית. בממוצע שנתי שרתו כ-19 אלף חיילים מאוכלוסיות מיוחדות ו-7,000 חיילים הוגדרו כבודדים.

 

בממוצע שרתו 1,375 חיילים בשירות חובה, מתוכם 389 לוחמים, שהם גם הורים לילדים - עדות לכמות הגדלה של חרדים בצבא. 890 ילדים נולדו השנה למשרתות קבע, ו-19 גורי כלבים נולדו ביחידת עוקץ.

 

34 סיכות חדשות עוצבו ונוספו למשרתים - דבר שמסמן את הקמתן של יחידות רבות לצד סגירת אחרות - קרי השינויים שעוברים על הצבא תחת הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גדי איזנקוט. עוד עולה מהנתונים כי 30 טנקי מרכבה סימן 4, 30 נגמ"שי נמ"ר מתקדמים, שבעה מטוסי F-35 "אדיר", 180 רחפנים ו-2,100 כוונות חדשות לנשקים, נכנסו לצבא בשנה החולפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילים בתרגיל בגולן
צילום: AP
מומלצים