שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אלו חברות הבנייה עם הכי הרבה הרוגים בתאונות עבודה

  נתוני ארגון קו לעובד מגלים כי קבוצת אשטרום, אביסרור משה ובניו ות.ע.ן עבודות עפר - הן שלוש החברות המובילות במספר תאונות עבודה קטלניות אשתקד, עם שני הרוגים בכל חברה. "החברות צריכות לדעת שאם הן לא שומרות על חיי עובדיהם ועוברי האורח ברחוב, הציבור ידע על כך", מסרו בארגון

  קבוצת אשטרום, אביסרור משה ובניו, ות.ע.ן עבודות עפר - הן שלוש החברות המובילות במספר תאונות עבודה קטלניות אשתקד, עם שני הרוגים בכל חברה. כך עולה מנתונים שחשף היום (ב') ארגון קו לעובד.

   

  לפי נתוני הארגון, שנחשפו ב-ynet בשבוע שעבר, בשנת 2017 קיפחו את חייהם 35 עובדים בתאונות עבודה בבניין. סך מספר תאונות העבודה עלה אשתקד ב-3.6% ל-256 תאונות, במהלכן 228 עובדים נפצעו באורח בינוני עד קשה.

   

  הטרגדיה שמאחורי המספרים: ראיון עם אלמנתו של הרוג בתאונת עבודה בבניין    (צילום: רועי עידן)

  הטרגדיה שמאחורי המספרים: ראיון עם אלמנתו של הרוג בתאונת עבודה בבניין    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כעת חושף הארגון את שמות החברות שבהן היה המספר הגדול ביותר של הרוגים בתאונות עבודה. אלו כוללות את קבוצת אשטרום, בה נהרגו שני עובדים אשתקד ושלושה אחרים נפצעו באורח קשה בארבע תאונות עבודה בסך הכל.

   

  אחת התאונות הקטלניות התרחשה בחודש יוני האחרון, אז עובד סיני נהרג בנפילה מגובה של 9 קומות באתר בנייה של החברה ברחוב שדרות ירושלים בתל אביב. תאונה קטלנית נוספת התרחשה בחודש אוגוסט האחרון, כששני עובדים נפלו לתוך בור ביוב באתר בנייה של החברה בנמל חיפה החדש. אחד העובדים, ג'מיל חסן (65), נהרג והשני נפצע באורח קשה.

   

  גם בחברת אביסרור נהרגו שני עובדים בשתי תאונות באתרים שמבצעת החברה בבאר שבע (בפברואר) וברחובות (בדצמבר). בארגון מציינים כי בעקבות תאונות אלו הוציא מינהל הבטיחות במשרד העבודה צווי הפסקת עבודה לאתרים. עוד מציינים בארגון, בעקבות ליקויי בטיחות המינהל הטיל אשתקד שלושה צווי בטיחות באתרים בביצוע החברה.

   

  גם בחברה השלישית, ת.ע.ן עבודות עפר בע"מ, העוסקת בעבודות תשתית, התרחשו שתי עבודות קטלניות אשתקד. בחודש פברואר נהרג ח'אלד סויטאת לאחר שנפל עליו קיר מבטון באתר בביצוע החברה בכביש 531, ובחודש אוגוסט נהרג מוחמד פהמי מחאג'נה לאחר שנדרס על ידי משאית באתר, ככל הנראה בעת שכיוון אותה. בעקבות שתי התאונות הוציא המינהל שני צווי הפסקת עבודה לאתרים בביצוע החברה.

   

  הליקויים שהובילו לתאונת עבודה בניין בבאר שבע (באדיבות הפורום למניעת תאונות עבודה בבניין) (באדיבות הפורום למניעת תאונות עבודה בבניין)
  הליקויים שהובילו לתאונת עבודה בניין בבאר שבע(באדיבות הפורום למניעת תאונות עבודה בבניין)

  אין כתבי אישום

  פרויקט איסוף הנתונים אודות תאונות העבודה בבניין נערך על ידי פרויקט "נרתמים", אליו שותפים "קו לעובד", "מען" ו"הטלוויזיה החברתית". לפי נתוני הארגון, למרות התיקון בחוק שמחייב את מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה להטיל צווי הפסקת עבודה באתרי בנייה במקרה של פציעה קשה או הרוג בשטחם, הרי שבכ-40% מהמקרים המדווחים לא הוצאו צווי הפסקת עבודה. ממינהל הבטיחות מסרו כי מספר צווי הפסקת העבודה שהוצאו לאתרים גדל אשתקד.

   

  עם זאת בארגון מציינים, כי פעולות נוספות שנועדו לצמצם את כמות ההרוגים באתרי הבנייה לא יצאו עדיין לפועל. כך, למשל, טרם הוקמה יחידה למשטרה ולמינהל הבטיחות שתאפשר לשפר את החקירות בתאונות העבודה באופן שיביא להטלת כתבי אישום. לפי נתוני המשטרה לשנת 2016, 50 איש נהרגו בתאונות עבדוה בבניין, אך עד כה לא הוגש אף כתב אישום.

   

  בנוסף, בשבוע שעבר נכנסה לתוקף תקנה להטלת עיצומים כספיים גבוהים על קבלנים בגין עברות בטיחות, אולם באותו היום אישרה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת הקלות לעיצומים אלו, שמגבילות את תחולתן על הקבלנים ולמעשה מרוקנות אותן מתוכן.

   

  בארגון מציעים צעדים נוספים, למשל התניית הלוואה מהבנקים לפרויקטים בפרסום דו"ח בטיחות תקופתי, נקיטת אמצעי משמעת כלפי קלבנים שמפרים הוראות בטיחות ורישום היסטוריית החברה בתחום תאונות העבודה ברשות לניירות ערך.

   

  "נכון להיום אף אחד מהכלים הללו, או לחילופין כלים אחרים, אינם מופעלים כלפי חברות אשר נוהגות בצורה רשלנית כלפי בטיחות עובדיהן", מציינים בארגון. "כך קורה שבפועל חברות הבנייה האחריות לחיי אדם, חומקות מאחריות פלילית ומאחריות ציבורית. החברות צריכות לדעת שאם הן לא שומרות על חיי עובדיהם ועוברי האורח ברחוב, הציבור ידע על כך".

   

  מחברת אביסרור משה ובניו נמסר בתגובה: "חברת אביסרור משה ובניו פועלת מזה 40 שנה ואחראית על מאות פרויקטים ברחבי הארץ במהלך שנות פעילותה. חיי עובדינו מהווים ערך עליון ונר לרגלינו בראש ובראשונה.

   

  "אנו משקיעים משאבים כספיים ואנושיים רבים על מנת לספק את התנאים הטובים ביותר אם בציוד המקצועי המתקדם ביותר ואם בהדרכות אינסופיות של צוות מיומן ומנוסה בתדירות גבוהה וריענון הנהלים וחוקי הבטיחות לשם הגברת ביטחון עובדינו.

   

  "בנוסף, אנו מצויים תחת פיקוח של משרד העבודה המבקר באופן תדיר בכל אתרי החברה ומציין אותנו בכל הביקורות לטובה.

   

  "אנו מצרים על המקרים המצערים והאובדן היקר אשר אירעו באתרי הבנייה של החברה, אך באמור לעיל ישנם אי דיוקים רבים אשר התרחשו לצערנו לא בשל רשלנות בטיחותית.

   

  "המקרה בפרויקט גרנד אביסרור, אירע בשל החלטת העובד לבצע פעולה שלא הייתה תחת אחריותו על דעת עצמו - המשטרה ומשרד העבודה בחנו את המקרה וממצאי החקירה העידו כי מדובר באחריותו המלאה והבלעדית של העובד ופתחו את האתר בתום 48 שעות.

   

  "במקרה השני, באתר ברחובות, העובד ביצע עבודות שאינן מסכנות חיים ונמצא באופן מפתיע מחוסר הכרה, כאשר סיבת המוות לא נודעה והאתר נפתח מחדש בתום 48 שעות מחוסר ראיות וללא חשד לרשלנות".

   

  מקבוצת אשטרום ות.ע.ן עבודות עפר טרם נמסרה תגובה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות הפורום לתאונות עבודה
  ליקוי בטיחותי באתר בנייה
  באדיבות הפורום לתאונות עבודה
  מומלצים