שתף קטע נבחר

פערי השכר בבריטניה: שכר שנתי ב-3 ימי עבודה

לפי מחקר המתפרסם בבריטניה, ומכונה "החתול השמן", חלק מהמנכ"לים ירוויחו שכר שנתי של עובד ממוצע עד זמן ארוחת הצהריים, והמנכ"ל הטיפוסי יאלץ לעבוד 32 שעות לצורך כך. עם זאת, מדובר בצמצום הפער יחסית לשנים קודמות. ומהו הבונוס שקיבל המנכ"ל הבריטי עם השכר הגבוה ביותר?

החתולים השמנים בבריטניה: מחקר חדש של "High Pay Center" והמכון לכוח עבודה ופיתוח (CIPD) הבריטים, מראה כי המנהלים בבריטניה ירוויחו עד לארוחת הצהריים שלהם, שכר שנתי של חלק מהעובדים בעלי ההכנסות הנמוכות בבריטניה. עם זאת, המחקר, המכונה "החתול השמן" (Fat Cat), מורה על כך שהפער העצום הצטצמצם במעט לעומת השנה הקודמת.

 

אפלייה בישראל 2017: פערי השכר נחשפים

עורכת ה-BBC בסין: "פורשת מתפקידי עקב פערי שכר מגדריים"

 

"נרשם איפוק מסויים השנה" אמר מנהל High Pay Center, סטפן סטרן לעיתון הגארדיאן. "על פי החישובים שלנו, המנכ"ל הטיפוסי צריך לעבוד במשך 32 שעות, לעומת 28 שעות לפני שנה, על מנת להרוויח את השכר השנתי של העובד הממוצע".

 

 (צילום: getty images) (צילום: getty images)
(צילום: getty images)

לפי המחקר, העובד הממוצע מרוויח 28,758 ליש"ט לשנה. על פי החישובים העדכניים ביותר, השכר של המנכ"לים בחברות הבורסאיות המשתייכות למדד ה-FTSE 100 בבריטניה ירדו בכ-20% ב-2017 ל-3.5 מיליון ליש"ט, מה שהציב את היחס בין שכר מנכ"ל לשכר עובד על 120 ל-1. בהשוואה לשכר המינימום של המתמחים בחברות השונות, המנכ"לים מרוויחים שכר שעתי גדול פי 256.

 

הבריטים יכולים להתעודד מכך שהנתון המקביל בארצות הברית עומד על שכר ממוצע של 13.1 מיליון דולר למנכ"ל, ויחס של 347 ל-1 מול השכר של העובד הממוצע, בחברות המשתייכות למדד S&P 500.

 

 

בונוס של 110 מיליון ליש"ט

בשנתיים האחרונות, נרשמו מספר מחאות של משקיעים על רמת השכר של המנהלים הבכירים בחברות בורסאיות בריטיות, ביניהם רשת הטלוויזיה Sky וחברת Pearson. חלק מהחברות צמצמו את חבילות השכר על מנת להימנע מהצבעות מחאה של המשקיעים.

 

בחברת הפרסום WPP, שליש מבעלי המניות הצביעו נגד חבילת שכר של 70 מיליון ליש"ט בשנה למנכ"ל מרטין סורל ביוני 2016, מה שגרם לחברה להציע חבילה צנועה יותר של 48 מיליון ליש"ט בשנה החולפת. המנכ"ל המרוויח ביותר ב-2017 צפוי להיות ג'ף פיירבורן מחברת הבנייה Persimmon, שצפוי לקבל בונוס שנתי של כ-110 מיליון ליש"ט.

 

"יש עדיין פערים משמעותיים ולא מוצדקים בין המנהלים הבכירים ושאר כוח העבודה", אומר סטרן ומציין כי לפי הנתונים, הפער בין המשכורת של הבוסים לזו של העובד הממוצע גדל פי שלושה ב-20 השנים האחרונות.

 

טים רוש, מנהל איגוד העובדים הבריטי GMB, אמר לגארדיאן כי פערי השכר בין הבוסים לעובדים הוא "פשוט תועבה" וטען ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לא הצליחה לממש את ההבטחה שלה להתמודד עם פערי השכר החריגים.

 

לדבריו, נוכחות של עובדים בוועדות השכר היתה יכולה לעזור להביא לכך שרמות השכר יהיו הוגנות יותר, אך מיי לא הביאה ליישום המהלך, למרות הבטחות קודמות. "מישהו באמת חושב שהחתולים השמנים האלו ראויים לפי 100 מהעובדים החרוצים שבונים את האימפריות העסקית שלהם?" אמר רוש.

 

עם זאת, כחלק מהרפורמות הממשלתיות, כ-900 חברות רשומות יאלצו לפרסם ולהצדיק את יחס השכר שלהם בין המנכ"לים לבין העובד הממוצע.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים