שתף קטע נבחר

יו"ר נעמת קראה לשרה נתניהו להגיב: "דברי בנך מסוכנים, הוכיחי שאלו אינם ערכייך"

יום לאחר פרסום ההקלטות שבהן נשמע יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, מתבטא בזלזול כלפי נשים, פנתה גליה וולוך במכתב יוצא דופן לאימו שרה - וביקשה ממנה להשמיע את קולה: "אינך עוד אימא, קחי אחריות. הציפיות לאמירה ציבורית נוקבת, ברורה וערכית"

 

וולוך ונתניהו (צילום: צביקה טישלר, חיים צח, לע"מ) (צילום: צביקה טישלר, חיים צח, לע
וולוך ונתניהו(צילום: צביקה טישלר, חיים צח, לע"מ)

ארגון הנשים נעמת שלח היום (ג') מכתב לשרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה, בעקבות פרשת ההקלטות של בנה יאיר נתניהו, שבהן הוא נשמע מתבטא בזלזול ובצורה מבזה כלפי נשים. במכתב פונה יושבת ראש הארגון, גליה וולוך, לנתניהו ומפצירה בה לגנות את ההתנהלות של בנה, כפי שנחשפה בהקלטות. "אינך עוד אימא, מקומך בציבוריות הישראלית ומעמדך מחייבים גם שיקולים לאומיים ולקיחה בחשבון של האחריות הרבה שאת נושאת על כתפייך - בין אם באמירותייך או בשתיקתך", מצוין במכתב.

 

לעיון במכתב של יו"ר נעמת - לחצו כאן

 

עוד נכתב כי "דבריו של יאיר, בנך, חמורים, מקוממים, דוחים ואף מסוכנים. באם לא הייתם מתגוררים במעון ראש הממשלה אשר ברחוב בלפור בירושלים, סביר להניח שקריאתך לסדר של בנך ב-ד' אמותיכם הייתה מספקת. אך מעמדך שונה, מעמדכם שונה - וכך גם הציפיות לאמירה ציבורית נוקבת, ברורה וערכית".

 

וולוך קראה לנתניהו להצטרף לגל המודעות לנושא האלימות המינית וכתבה "גברתי, הצטרפותך אלינו, אחיותייך, קריטית ובבחינת מסר חשוב מאין כמותו. אני רוצה לפנות אלייך כאם, כאישה, כדמות ציבורית אשר קולה מקבל משנה חשיבות דווקא בימים אלו, המאופיינים בקמפיין ציבורי המובל על ידי נשים אמיצות, בארץ ובעולם. קמפיין ה-ME-TOO# שהחל בחודשים האחרונים, בעולם וגם בישראל, צובר תאוצה ועובר בימים אלו לשלב הבא. עלייך להיות חלק ממנו, להיות ממוביליו בישראל, מתוקף מעמדך ותפקידך בציבוריות הישראלית".

 

המכתב שנשלח לשרה נתניהו ()
המכתב שנשלח לשרה נתניהו

 

 

וולוך הדגישה בפני נתניהו כי אם תשמיע את קולה בעניין "יהיה זה אקט חינוכי מהמעלה הראשונה ומסר ברור לכל מי שחושב להתבטא, או חלילה לפעול, ברוח דבריו של בנך, חרף התנצלותו. הוכיחי באמירותייך ובמעשייך שאלו אינם ערכייך, שהדבר מנוגד לאמונותייך ומצפונך הפנימי".

 

לבסוף הזמינה יו"ר נעמת את נתניהו לנאום בנושא בכנס הארגון שיתקיים בסוף החודש. "כדי לא להותיר את הדברים רק ברמה התיאורטית, אני רוצה להזמין אותך בהזדמנות זו לוועידה הרעיונית השנתית של נעמת, אשר תתקיים ב-31 בינואר. אנו מבטיחות להעניק לך את הבמה המכובדת ביותר להעברת המסר החשוב לציבור הנשים ולציבור הישראלי כולו".

 

בימים אלה נידונה הצעת החוק להפללת לקוחות בזנות, שאושרה בקריאה טרומית, בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות שבראשות ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). על פי ההצעה, ביקור במועדוני חשפנות לא ייחשב עבירה, ועם זאת, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, העביר פנייה למשרד המשפטים להגדיר את ה"לאפ-דאנס", ריקוד אינטימי שיש בו מגע ונהוג במועדוני חשפנות, כמעשה זנות. אם בקשת השר תאושר - החוק יחול גם על הריקוד.

 

"הייתי אומרת שזה אולי כשר אבל מסריח", אמרה ל-ynet יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, שיזמה את הצעת החוק. "יש נורמות התנהגות שהייתי מצפה מכל אחד, אבל על אחת כמה וכמה מיאיר נתניהו, שבמקרה הספציפי הזה הוא לא רק הבן הפרטי של ראש הממשלה. הוא בעל נראות ציבורית. ראש הממשלה שם אותו בפוקוס ואמר עליו שהוא היועץ הפוליטי שלו ואחראי על נושא הרשתות החברתיות".

 

גלאון אמרה עוד כי "בסיטואציה כזאת אתה צריך לחשוב פעמיים לפני שאתה משתכר ומדבר באופן הזה על הבת זוג שלך או על כל אישה שנמצאת שם מסיבות של מצוקה כדי להרוויח כסף, ומתייחס אליה כאילו היא זבל. הוא כבר סיבך את ראש הממשלה פעם באמירות אנטישמיות - ועכשיו בהתנהלות הדוחה והגסה הזאת".

 

במקביל פנו 10 ארגוני נשים לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לגנות בחריפות את הדברים שאמר בנו בתיעוד. "פרשת יאיר נתניהו מוכיחה פעם נוספת שביזוי, ניצול, השפלה וסחר בנשים ובגופן הם נורמה חברתית רווחת", נכתב בפנייה. "אל מול התופעה הזו, לא יתכן שהתמונה הקשה והחמורה שנחשפה אמש תוצג כ'דברי הבל' שנאמרו תחת השפעת אלכוהול. אנחנו מצפות מראש הממשלה שלנו להגיד בבירור שהמילים והמעשים של הבן שלו חמורים ואסורים, שנשים הן לא מוצר צריכה, אלא בנות אדם, ושהוא כראש ממשלה יעשה הכל כדי למגר תופעות של סחר בנשים ופגיעה בהן".

 

הארגונים הפונים הם "שדולת הנשים בישראל", "איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית", "המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות", עמותת "כולן", "רוח נשית", "איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי", "אחותי - למען נשים בישראל", "המכללה - להעצמה כלכלית לנשים", "לילה טוב" ו"אסל"י - גברים אומרים לא לאלימות כלפי נשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר, חיים צח, לע"מ
וולוך ונתניהו
צילום: צביקה טישלר, חיים צח, לע"מ
מומלצים