שתף קטע נבחר

אחרי הפיגוע: למנוע הסלמה - ולשפר הרתעה

המארב הקטלני שבו נרצח הרב רזיאל שבח תוכנן בקפידה על ידי חוליית מחבלים שקיבלה התראה על יציאת הרכב מחוות גלעד – והוציאה לפועל את המארב. טביעות האצבע מעידות על הפעלה מבחוץ - חמאס או הג'יהאד האיסלאמי. כעת ישנו מרוץ נגד הזמן למנוע את הפיגוע הבא. וגם לאבו מאזן יש אחריות

 

זה היה מארב מתוכנן שבוצע במיומנות: חוליית המחבלים שרצחה אמש (ג') ביריות את הרב רזיאל שבח  קיבלה התראה על יציאת רכב מחוות גלעד ופתחה באש מרחוק - עוד בטרם חלפה על פני מכוניתו של שבח. לפי שעה לא ידוע אם החוליה היורה היא גם שצפתה על הכניסה למאחז, או שמדובר היה בתצפית נפרדת. עם זאת ניתן להעריך שמיקום המארב נבחר בגלל הקרבה לעיר שכם ולכפרים נוספים שעם תושביהם נמנים רבים מנאמני חמאס והג'יהאד האיסלאמי

 

חשיפה: זהו אדריכל הפיגועים של חמאס ביהודה ושומרון

 

זמן קצר לאחר הפיגוע פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס בעזה הודעה קצרה שמשמעותה קרובה לנטילת אחריות. קריאה קפדנית מלמדת שמדובר בפעולה רצחנית שחמאס התכוון להוציא לפועל – ללא הצלחה – ככל הנראה כדי לממש את איומיו אחרי הכרזת טראמפ על הכרתו בירושלים כבירת ישראל ואחרי חשיפת והשמדת מנהרה של הארגון, שחדרה לשטח ישראל.

 

למעשה, חמאס מנסה כבר זמן רב להוציא לפועל פיגועי ירי, חטיפות והנחת מטענים ביהודה ושומרון במטרה להמשיך בפעילות הטרור נגד ישראל – מבלי להידרדר להסלמה ברצועת עזה, מחשש שהדבר יתסיס את האוכלוסייה הנתונה ממילא במצוקה. מי שעומד מאחורי הכוונת הפיגועים, כפי שנחשף ב-ynet, הוא מאהר עובייד, והוא עושה זאת ככל הנראה ממקום מושבו בביירות. לכך ניתן להוסיף את הרצון בקרב הנהגת הארגון שלא להרגיז את מצרים.

הרב רזיאל שבח ז"ל ורעייתו ()
הרב רזיאל שבח ז"ל ורעייתו

 

מכוניתו של הרב שבח, זמן קצר אחרי הפיגוע (צילום: מאיר לביא/TPS) (צילום: מאיר לביא/TPS)
מכוניתו של הרב שבח, זמן קצר אחרי הפיגוע(צילום: מאיר לביא/TPS)

 (צילום: מאיר לביא/TPS) (צילום: מאיר לביא/TPS)
(צילום: מאיר לביא/TPS)

 

מאחר ששב"כ והרשות הפלסטינית ריסקו במידה רבה בשנים האחרונות את התשתית המבצעית של חמאס ביהודה ושומרון, חמאס מפעיל ומממן חוליות מקומיות בצורה מבוזרת על ידי משוחררי עסקת שליט, שפועלים מחוץ לרצועת עזה ואף מחו"ל – ממדינות כמו טורקיה - היישר עם אנשי השטח ביהודה ושומרון. יש לציין כי פיגוע הירי האחרון, שגבה את חייו של הרב שבח, בוצע כנראה בנשק תקני שמחירו בשוק יקר – וזוהי עדות נוספת לתכנון המוקפד של המארב הרצחני.

 

נוסף על כך, ניתן לומר שהכתובת הייתה על הקיר: ראש השב"כ נדב ארגמן הוא שהצביע עליה כשהופיע לפני כשבועיים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ואמר כי ב-2017 סיכל שב"כ 400 פיגועים משמעותיים שרובם תוכננו על ידי חמאס, מהם 228 (יותר ממחצית) פיגועי ירי 50 פיגועי מטען, 8 פיגועי חטיפה ו-13 פיגועי התאבדות. עם זאת אין להוציא מכלל אפשרות שהפיגוע בוצע בהכוונה ובסיוע של הג'יהאד האיסלאמי, שלו, כידוע, יש חשבון פתוח עם ישראל - וייתכן מאוד שהמבצעים פעלו בשליחותו.

 

אמצעי ההרתעה היעיל ביותר: מניעת תשלומים לרוצחים מהרשות הפלסטינית

השאלה המרכזית כעת היא איך ניתן למנוע פיגועים רצחניים נוספים בתקופה הקרובה. כידוע, אחרי כל פיגוע ירי נערכים ניסיונות חיקוי ומתעוררת תסיסה בקרב הפלסטינים והמתנחלים בגדה. המצב הזה מסוכן משום שהוא עלול להביא להסלמה רבתי, מהסוג שהיינו עדים לו בשנה שעברה.

 

צה"ל הטיל הבוקר כתר על כמה כפרים באזור שבו בוצע הפיגוע והקים מחסומים בכניסות לשכם וביציאות ממנה – דבר שמעיד על כך שלכוחות הביטחון אין כרגע קצה חוט מובהק שיוביל אל האחראים לפיגוע. עם זאת, תוגברו הכוחות בשטח וכנראה שיוזרמו כוחות נוספים כדי להמשיך ולקיים את הכתר וכן למנוע חיכוך ועימותים בין מתנחלים תאבי נקם ובין פלסטינים באזור.

הרמטכ"ל איזנקוט בזירת הפיגוע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל איזנקוט בזירת הפיגוע(צילום: דובר צה"ל)

צה"ל הטיל כתר על כפרים באזור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צה"ל הטיל כתר על כפרים באזור(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כך או אחרת, נראה שצה"ל לא שינה את מדיניותו השואפת להפריד בין פעילי הטרור לאוכלוסייה הלא-מעורבת, בהנחה שככה יימנעו תסיסה בשטח והצטרפות של פלסטינים נוספים לשורות ארגוני הטרור או יציאה ל"פיגועי השראה" של יחידים.

 

כבר באינתיפאדה השנייה הוכח חוסר התועלת שבסגירת כבישים בגדה למעבר פלסטינים, ולכן צה"ל מנסה להימנע מלעשות כן כעת. אלא שאחרי פיגוע רצחני לעיתים אין ברירה אלא להשתמש גם באמצעי הזה כדי להפעיל לחץ על האוכלוסייה הפלסטינית.

 

באשר לטווח הארוך, אין ספק שצודקות דרישות המתיישבים היהודים באזור להתקנת "מרכיבי ביטחון" – מצלמות ואמצעים אחרים שעשויים להרתיע בעתיד חוליות מפגעים רצחניות. אלא שצריך להודות ביושר כי המרכיבים הללו מספקים הרתעה בלבד ואינם יכולים למנוע פיגועים בידי טרוריסטים נחושים, שקיבלו הנחיות וכסף מגורמים בעלי ניסיון כמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

 

נראה שהאמצעי היעיל יותר לטווח הארוך הוא זה שהציע שר הביטחון אביגדור ליברמן: מניעת תשלומים מהרשות הפלסטינית לרוצחים שיושבים בכלא הישראלי. אבו מאזן מתסיס את השטח גם באמצעות המנגנונים הפלסטיניים, גם בעצם תשלומיו למשפחות המחבלים וגם במילותיו שלו. ליברמן הציע לקזז את התשלומים מהכספים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית – אך ספק אם הצעד הזה ירתיע ממש. במקום זאת יש לדאוג שהכספים הללו לא יגיעו לידי משפחות המחבלים באופן פרטני – דבר שניתן לבצע במעט מאמץ.

 

ואם בהרתעה עסקינן, ספק אם עונש מוות למחבלים יהיה גורם מרתיע בנסיבות כאלו: הרצח אמש מוכיח שוב שיש פלסטינים צעירים שמודעים לכך שהם עלולים להיהרג לפני או אחרי שביצעו פעולת טרור – והם מוכנים להסתכן. לכן, האמצעי היעיל ביותר לסיכול פיגועים היה ונשאר העליונות המודיעינית בשטח, בעיקר על ידי פעילות שב"כ ומתן חופש מבצעי לצה"ל, יחד עם שיתוף פעולה בין שני הגופים והתקנה מיידית של מצלמות, גדרות ואמצעים אחרים בשטח שיכולים להוריד את ההסתברות לביצוע פעולת הטרור הבאה ביהודה ושומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר לביא/TPS
הרכב שבו נורה שבח
צילום: מאיר לביא/TPS
מומלצים