שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  "הממשלה טועה - קיפאון לא יוריד את מחירי הדיור"
  האם ההאטה ברכישת דירות בשנה החולפת מעידה על מגמה שתביא בסופה לירידות מחירים, או דווקא להיפך? עו"ד זיו כספי, מומחה לנדל"ן: "במקום להגדיל את ההיצע, האמצעי של הממשלה הוא קיפאון, וזה שגוי". צפון בדיון

  נתוני משרד האוצר שפורסמו השבוע מלמדים על שפל של שבע שנים בכל הקשור למספר עסקאות של דירות, עם כ-94 אלף דירות בלבד שנרכשו במהלך שנת 2017. האם הקיפאון מלמד על מגמה חיובית, שתביא בסופה לירידות מחירים בשוק הדיור, או להיפך?

   

  צפו בדיון שערכנו בנושא באולפן ynet עם עו"ד זיו כספי, מומחה לנדל"ן, וראש לשכת השמאים חיים מסילתי.

   

  צפו בדיון עם עו"ד זיו כספי וראש לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי    (צילום: אלי סגל)

  צפו בדיון עם עו"ד זיו כספי וראש לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  כספי ביקר בדיון את מהלכי הממשלה, המעודדים יצירת קיפאון בשוק הדיור. "אתה צריך לדאוג לזה שהשוק ימשיך להתקיים, כי אם לא יהיו קבלנים - מחר לא יהיה שוק", אמר.

   

  לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן :

  כחלון מסכם את 2017 בנדל"ן: "הבועה הזו בדרך להתפוצץ"

  דבר המומחים: מה צפוי ב-2018 בשוק הנדל"ן?

  "התלהבות כחלון מכך ששוק הדיור קפא - לא פחות מהזויה"

   

  "הקיפאון מאוד מסוכן משום שנכון להיום המצב הוא שאם אתה תתבונן על כל הספקים וגורמי המשנה, החל מאדריכלים, עורכי דין, קבלני משנה, קבלני המטבחים וכיוצא באלה - אתה תמצא מצוקת מזומנים כבדה מאוד", הוסיף. "נוצר מצב שרוב הדירות, שהם לא דירות שיוצאות במחיר למשתכן, לא נרכשות".

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

   

  מסילתי לעומת זאת, ציין כי הממשלה משיגה את היעדים שהציבה, בכל הקשור להרחקת המשקיעים מהשוק. "המטרה הייתה להוריד את המחירים, אבל כדי להוריד מחירים צריך בשלב ראשון להאט פעילות מסויימת בקרב קבוצה מסויימת ולדאוג למצב שמי שצריך לקבל דירות במדינת ישראל יקבל אותם", אמר.

   

  עוד ציין כי להערכתו, הקיפאון יוביל ליציבות ולירידות מחירים קלות בהמשך, בעיקר במקומות שבהם יש פרויקטים של מחיר למשתכן. לדבריו, "השוק יושב על הגדר ובאיזשהו שלב המוכרים, שיראו שהמחירים הגבוהים שהם דרשו לא נענים על ידי ביקוש, יתחילו להוריד מחירים".

   

  כספי אמר בתגובה, כי האמצעי המרכזי להורדת מחירים צריך להיות הגדלת היצע הדירות. "האמצעי להורדת מחירים הוא קיפאון? לא. האמצעי הוא אחד - הצפת השוק, להגדיל את ההיצע", אמר. "במקום להגדיל את ההיצע, האמצעי של הממשלה להוריד את מחירי הדיור הוא הקיפאון, וזה שגוי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים