שתף קטע נבחר

קריאות "נקמה" בהלוויית הרב שנרצח: "שפלים גזלו מאיתנו נשמה ענקית"

מאות ליוו למנוחות את הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע הירי סמוך לחוות גלעד שבשומרון. תושבי המאחז הכשירו את הקבר הראשון במקום, שבו ייטמן. במהלך נאום השר בנט קראו לעברו נערי גבעות קריאות "נקמה" ובוז, ונאומו הופסק. בנט הבהיר: "שקל לא יעבור לרשות הפלסטינית"

 

מאות בני אדם ליוו למנוחות את הרב רזיאל שבח, שנרצח אמש (ג') בפיגוע הירי סמוך לחוות גלעד שבשומרון. האלמנה הגיעה למקום ופרצה בבכי. היא נתמכה על-ידי קרובים ומכרים. שבח נקבר בחלקה מיוחדת שנבנתה עבורו, והיה לתושב הראשון שנקבר שם. מאות מתושבי המאחז וחברים נאספו סמוך לבית העם. במהלך דברי השר נפתלי בנט קראו נערי גבעות קריאות "נקמה", וראש מועצת שומרון יוסי דגן דרש מהם להפסיק.

 

בטקס ההלוויה השתתפו שר החינוך נפתלי בנט, שר החקלאות אורי אריאל, השר לשעבר אלי ישי, הרב הראשי דוד לאו, הראשון לציון שלמה עמאר, רב השומרון אליקים לבנון וראש המועצה יוסי דגן. ההספדים האחרונים היו של האב משה שבח ושל אחיו של הנרצח, הרב בראל שבח מישיבת הר ברכה.

 

 

יעל שבח, אלמנת הנרצח, מבכה את מות בעלה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יעל שבח, אלמנת הנרצח, מבכה את מות בעלה (צילום: רויטרס)

האלמנה יעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האלמנה יעל(צילום: AFP)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

בנט בהספדו בהלוויה (צילום: הלל מאיר, TPS) (צילום: הלל מאיר, TPS)
בנט בהספדו בהלוויה(צילום: הלל מאיר, TPS)

מאות בהלוויה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מאות בהלוויה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: הלל מאיר, TPS) (צילום: הלל מאיר, TPS)
(צילום: הלל מאיר, TPS)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

האח בראל שר בתימנית "הצור תמים פעולו". בהמשך ספד לו: "אחי היקר והקדוש. לא העלנו על דעתנו שנאלץ להספידך. רצית להמשיך לגדל את משפחתך. רצית להמשיך לגדול בתורה וביראת שמיים. רצית לראות כיצד חוות גלעד מתפתחת ופורחת אבל מחבל ארור ושפל מנע ממך להשיג את שאיפותיך. למרות זאת אנחנו נשיג את השאיפות.

 

"אנו, רעייתך וילדיך, נמשיך ונפעל להקמת ערכך. סיימת את תפקידך בעולם הזה אך אנו נמשיך לפעול להפצת התורה. רזיאל אחי היקר, שקעת בתורה יומם ולילה, למדת וחונכת שתורה אמיתית היא תורה של חסד וכך היית".

 

האח סיפר כי גם בדרכו האחרונה עזר לאישה להחליף גלגל. "בטוחני כי יתלוו קדושת התורה למקומות של קדושים. נוח על משכבך בשלום ותדע, נעשה הכול כדי לתמוך באשתך ובילדיך". 

 

אח נוסף של הרב, מתנאל, סיפר: "היית עמוד התווך של האחים, מדריך מוביל ודואג. כולנו הלכנו בדרכך בשמחה התמידית. הקמת משפחה לתפארת. היית חיוני בכל מקום. את גופך אמנם אנחנו קוברים אך מורשתך תישאר לעד. מהיותך מורה הלכה, מוהל שהכניס בברית את ארבעת בניי". הוא אמר עוד: "כשנכנסתי להיפרד ממך פניך היו שלוות. חסד עשה ה' שפניך לא נפגעו. תחסר לי אחי האהוב. הייה מליץ יושר למול כיסא השמיים".

 

בנט ספד לרב שבח: "היית לב של בעל, לב של אבא ולב של מחנך. היית גם לב של מציל חיים. המגדלור נפגע אבל לא כבה. אתם, חלוצי חוות גלעד, הגיבורים האמיתיים שנאחזים באדמה ובונים את הארץ שלנו. אויבינו סבורים שיוכלו לגרום לנו לנטוש את האדמה. יש תפיסה שהם עושים טרור בגלל ייאוש. אנחנו כאן. גודעים את התקווה שלהם בהתחזקות, בניית יישובים והולדת ילדים. אתם עושים את עבודתכם. תור הפוליטיקאים לעשות את עבודתנו".

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראש המועצה דגן ספד לאחר מכן: "רק בחנוכה האחרון עמדנו כולנו ביחד בבית העם בחוות גלעד בחידון שארגנת לילדים. כמה אור ושמחה נבעו ממך. שמחת איתם בפרסים שקיבלו. כמה חיים הצלת כמתנדב במד"א כאן בשומרון. אחרי שהצלת כל כך הרבה חיים הגיעו אתמול השפלים וגזלו מאיתנו נשמה ענקית. הוא נרצח כי הוא יהודי בארץ ישראל. אנחנו מיישרים אליך מבט ומבטיחים למרצחים שעם ישראל לא יישבר לעולם".

 

 (צילום: מאיר לביא/TPS)
(צילום: מאיר לביא/TPS)
 

הרב רזיאל שבח ואשתו יעל ()
הרב רזיאל שבח ואשתו יעל
 

הכנות לקראת ההלוויה במאחז גלעד, הבוקר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הכנות לקראת ההלוויה במאחז גלעד, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)

צעירי חוות גלעד סמוך לחלקת הקבר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
צעירי חוות גלעד סמוך לחלקת הקבר(צילום: אלי מנדלבאום)

דגן קרא שוב לממשלה לפעול: "אדוני ראש הממשלה, אנחנו דורשים ממך להודיע היום על הכרה מלאה בחוות גלעד כיישוב במדינת ישראל. שר הביטחון, אנו דורשים ממך לאשר אלף יחידות דיור באדמות שגאל משה זר כאן בחוות גלעד. זה מה שיעצור את המוטיביציה של הטרור. אין מחיר לשישה יתומים".
 
שר החקלאות אורי אריאל המשיך בקו: "ראש הממשלה, בידינו האפשרות להחיש את הפעולות האלה ויש לעשות את זה עוד היום. לא היינו צריכים להגיע לרגע הזה. משהגיע, הוא מחייב את כולנו".
 
הרב עמאר ספד: "הוא עסק בפעילות ענפה ומגוונת עם מאור פנים ושמחה. כשרואים את זה מבינים שהוא היה מלאך שבא משמיים לעשות פעולות ולהקים פה נשמות קדושות. לאויבינו אני אומר שלא יחשבו שהם שוברים אותנו. אנחנו בוכים לא כי אנחנו נשברים, אלא כי אנחנו מקדשים את החיים".
 
הרב שבח, שעבד למחייתו כמוהל והתנדב במד"א, נורה מירי חולף בעת שנהג במכוניתו ונפצע בצווארו. הוא פונה לבית החולים מאיר בכפר סבא במצב אנוש, אולם שם קבעו הרופאים את מותו. לשבח ולרעייתו יעל שישה ילדים: רננה בת 10, נעמי בת 8, מרים בת 6, מלכה בת 5, עובדיה בן 3 ובניהו בן 10 חודשים.

 

עשרות תושבים ביקשו לקיים את צוואתו של רזיאל להיקבר במקום ואיתרו קרקע בפאתי היישוב לטובת החלקה. איתי זר, ממקימי חוות גלעד, שנקראה על שם אחיו המנוח, סיפר בריאיון לאולפן ynet כי רזיאל הביע בעבר את רצונו להיקבר במקום. "אשתו יעל החליטה חד-משמעית שהיא רוצה שהוא ייקבר פה. פה הם חיים, זה המקום שלהם".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הגיע הבוקר לזירת פיגוע הירי סמוך לחוות גלעד. אלוף פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל ערן ניב, ראש המנהל האזרחי תא"ל אחוות בן חור ומח"ט שומרון גלעד עמית הציגו לאיזנקוט סקירה על הפיגוע יחד עם גורמי שב"כ ופירטו על הפעולות שנערכו במהלך הלילה, בהן הטלת כתר על העיר שכם וכפרים נוספים באזור.

 

שגריר ארצות הברית דייוויד פרידמן גינה בחריפות את הפיגוע וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "אב ישראלי לשישה נרצח אמש בדם קר בידי מחבלים פלסטינים. חמאס הילל את הרוצחים, וחוקי הרשות הפלסטינית יספקו להם תגמול כספי. אל תחפשו יותר מדוע אין שלום". 

 

משרד החוץ הגרמני הצטרף לשורת הגינויים: "הפיגוע הקטלני שבו נרצח תושב מאחז ישראלי בגדה המערבית מצער אותנו מאוד. אנו מגנים בכל תוקף את הרצח השפל הזה. אנו שולחים את תנחומינו הכנים לבני משפחתו ולקרוביו של קורבן הרצח. כל מי שנושא באחריות לפיגוע הזה או מברך עליו מלבה את האלימות שמקשה על מציאת הפתרון לסכסוך בדרכי משא ומתן. אנו מצפים מכל הצדדים לפעול למען הרגעת המצב".


פורסם לראשונה 10/01/2018 13:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
אלמנתו של הנרצח בהלוויה
צילום: עמית שאבי
מומלצים