שתף קטע נבחר

ליצמן סגן שר למרות התרגיל של האופוזיציה

האופוזיציה הצליחה להביך את הקואליציה שלא הייתה מוכנה, אולם בסופו של דבר נסללה ברוב של 62 תומכים מול 38 מתנגדים דרכו של יעקב ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות. הממשלה אישרה את המינוי. ליצמן: "שמח לחזור"

 

 

הממשלה אישרה אחר הצהריים (יום ד') את מינויו של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) לתפקיד סגן שר במשרד הבריאות. מוקדם יותר אישרה הכנסת את חוק ליצמן, שמעביר סמכויות לידי סגן שר ואפשר את חזרתו של ליצמן לתפקיד סגן שר. החוק עבר ברוב של 62 תומכים מול 38 מתנגדים.

 

עם האישור על שובו למשרד שממנו התפטר לפני חודשיים אמר ליצמן: "אני שמח לחזור למשרד הבריאות, כדי להמשיך את העשייה החשובה למען אזרחי ישראל. בעיניי, העיסוק בתחום הבריאות הוא בעל ערך גדול שיש בו הצלת חיים ופיקוח נפש, באופן יומיומי.

 

"לפנינו אתגרים רבים, קידום רפורמות חשובות ויישום הדברים שעליהם סיכמנו, בהם רפורמת הסיעוד, טיפולי שיניים למבוגרים, סיום רפורמת השיניים עד לגיל 18 והמשך קידום הפריפריה בישראל. אני חוזר לשרת את הציבור במשרה מלאה, בתחושת שליחות ומתוך מחויבות לקידום מערכת הבריאות, לטובת כלל אזרחי ישראל ללא הבדל אוכלוסיות ומגזרים".

 

לפני ההצבעה בכנסת ויתרה האופוזיציה ברגע האחרון על זמן נאומים וביקשה לגשת ישר להצבעה. באותם רגעים לא היה לקואליציה רוב. חברי הבית היהודי היו בהלוויית נרצח פיגוע הירי בשומרון, ואילו חברי הכנסת של ש"ס היו בבריתה של נכדתו של אריה דרעי והוזעקו למשכן. בקואליציה הלינו על חוסר הרגישות של חברי האופוזיציה, שבחרו לבצע את התרגיל דווקא כאשר חברי כנסת היו בהלוויית הרב רזיאל שבח בחוות גלעד.

 

 

ההסתייגויות נדחו  ()
ההסתייגויות נדחו
 

בדרכו חזרה למשרד הבריאות (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בדרכו חזרה למשרד הבריאות(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

מאחורי הקלעים התרחשה לאורך הדיון דרמה של ממש. ההפתעה שיזמו יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, ויו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, תפסה את חברי הקואליציה לא מוכנים. בהנהלת הקואליציה החלו להתקשר בבהילות לכל חברי הכנסת והשרים שלא נמצאים במליאה. באופוזיציה זעמו על ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שמשכה זמן ולא אפשרה לגשת מייד להצבעה.

 

כדי להעביר את התיקון לחוק היסוד נדרש רוב מיוחד של 61 חברי כנסת. במסגרת הדיון התעוררה השאלה אם השר זאב אלקין, שכבר נאם בדיון שוויתר על זכותו להמשיך לנאום לטובת אורלי לוי אבקסיס, יכול לעלות שוב למשוך זמן. לבסוף הוחלט להתיר לאלקין לחזור ולנאום שוב. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם נכנס למליאה וספר את מספר הח"כים כדי למנוע תבוסה בהצבעה. כאמור, בסופו של דבר אושר החוק.

 

החוק נולד בעקבות הוראת בג"ץ לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר מידיו את תיק הבריאות לשר במשרה מלאה ולהורות לכנסת לתקן את החקיקה. לאחר שהחוק יאושר, יתאפשר ליעקב ליצמן, שהתפטר מתפקיד שר הבריאות בשל משבר השבת, לשוב לתפקידו כסגן שר.

 

עם התפטרותו בחודש שעבר אמר ליצמן כי "עבודות השבת - בניגוד להלכה, בניגוד לסטטוס קוו". הוא ציין כי הגיש את התפטרותו "בעקבות עבודות חילולי שבת ברכבת ישראל, אתמול וגם בתקופה האחרונה. בכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו, ידענו שזה יסוד הברית בין עם ישראל והקב"ה. לצערי רכבת ישראל עשתה לאחרונה את יום השבת יום השיפוץ הלאומי. כל השיפוצים שלהם ברכבות הם עושים בשבת, שלא לצורך".

 

 


פורסם לראשונה 10/01/2018 14:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישור חוק ליצמן. ההסתייגויות נדחו
מומלצים