שתף קטע נבחר

אחרי התרגיל: שקד ולוין הענישו את האופוזיציה

סנקציה מהירה של הקואליציה: אחרי שיושבי הראש של סיעות המחנה הציוני ויש עתיד ניסו להוביל להצבעה על "חוק ליצמן" בעת הלוויית הנרצח בחוות גלעד, הודיעו ראשי ועדת השרים לחקיקה כי לעת עתה האופוזיציה לא תוכל להעלות הצעות חוק בוועדה. שקד: "הם נהגו בחוסר אנושיות". לוין: "מהלך חסר רגישות"

 

השרים לוין ושקד. הענישו את האופוזיציה (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
השרים לוין ושקד. הענישו את האופוזיציה(צילום: אבי חי)

מחיר התרגיל של האופוזיציה: יו"ר ועדת השרים לחקיקה, השרה איילת שקד, ומ"מ יו"ר הוועדה, השר יריב לוין, הודיעו אחר הצהריים (יום ד') כי הם מונעים לעת עתה מחברי האופוזיציה להעלות הצעות חוק בוועדה. הסיבה: הניסיון של האופוזיציה לגשת להצבעה על "חוק ליצמן" בעת שחברי הכנסת של הבית היהודי נכחו בהלוויית הרב רזיאל שבח שנרצח אמש בפיגוע ירי בחוות גלעד ובעת ברית נכדתו של השר אריה דרעי.

 

בהודעה שפרסמו השרים לוין ושקד תחת הכותרת "ההתנהלות הבזויה של האופוזיציה" צוין כי "לא יעלו על סדר יומה של ועדת השרים לענייני חוק הצעות חוק של האופוזיציה, בשל התנהלותם בחוקים האחרונים ובשל הניצול הציני שעשו ראשיה בהלוויה של נרצח פיגוע טרור".

 

השר לוין אמר כי "התנהלות האופוזיציה היום חצתה את כל גבולות הטעם הטוב, כאשר במהלך חסר רגישות וחסר אנושיות בחרו לנצל את השתתפותם של שרים וחברי כנסת בלוויית נרצח פיגוע טרור, כדי לנסות ולפגוע בחקיקה במליאת הכנסת. חברי האופוזיציה ממשיכים להתנהל כאחרוני העסקנים כאשר הם יושבים בכנסת ומבקשים לשים את בג"ץ מעל הכרעת העם".

 

השרה שקד אמרה: "גם האופוזיציה יכולה לפעול ביתר אנושיות, בייחוד נוכח פיגוע טרור שבוצע. חוסר האנושיות שגילתה היום האופוזיציה היא הקש ששבר את גב הגמל. זאת, לאחר ביזוי הכנסת בשבועיים האחרונים בזמן שחברי האופוזיציה רצו לעתור לבג"ץ נגד חוקים שהכנסת אישרה.

 

לא אסכים למצב שבו האופוזיציה עושה את תפקידה הפרלמנטרי ומבצעת פיליבסטרים של ימים שלמים רק כדי לרוץ לבג"ץ מיד לאחר הפסדם. האופוזיציה צריכה להחליט האם היא הולכת על מסלול של חקיקה או למסלול עוקף כנסת. אי אפשר לקבל מצב שמפלגה ביד אחת מגישה עתירות נגד הליכי חקיקה בכנסת ומצד שני מבקשת לקדם חוקים בכנסת".

 

 

"ניצול ציני של אירוע טרור טרגי למטרותיה הפוליטיים של הקואליציה". ח"כ חסון ()
"ניצול ציני של אירוע טרור טרגי למטרותיה הפוליטיים של הקואליציה". ח"כ חסון

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, מסר בתגובה כי "הודעת השרים היא ניצול ציני של אירוע טרור טרגי למטרותיה הפוליטיים של הקואליציה. השרה שקד הודיעה כבר לפני שבועיים שיש בכוונתה למנוע כל דיון בהצעות חוק של האופוזיציה. זה לא מרתיע ולא מפחיד אותנו. זו רק הוכחה נוספת לכך שהקואליציה איבדה את מחויבותה לכללי הדמוקרטיה הבסיסיים: הממשלה מנסה להגביל את פעולותיה של האופוזיציה באמצעים לא דמוקרטיים.

 

חסון ציין עוד כי "היום עושים את זה לנו, מחר יעשו את זה לכל אחד אחר שיתנגד לשלטון הליכוד. אנחנו על סף תהום. חבל שבקואליציה שכחו מזמן שהם נמצאים כדי לשרת את טובת הציבור כולו. לא רק ששבוע אחר שבוע הוועדה לא מתכנסת בשל חילוקי דעות פנימיים, עכשיו הם מחרימים את חוקי האופוזיציה ופוגעים ישירות בציבור הישראלי כולו".

 

טלפונים בהולים לחברי כנסת 

ההפתעה שיזמו יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ חסון ויו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח תפסה את חברי הקואליציה לא מוכנים. בהנהלת הקואליציה החלו להתקשר בבהילות לכל חברי הכנסת והשרים שלא נכחו במליאה. באופוזיציה זעמו על ח"כ אורלי לוי אבקסיס שמשכה זמן ולא אפשרה לגשת מיד להצבעה.

 

כדי להעביר את התיקון לחוק היסוד בעניינו של ליצמן נדרש רוב מיוחד של 61 חברי כנסת. במסגרת הדיון התעוררה השאלה אם השר זאב אלקין, שכבר נאם בדיון ואף ויתר על זכותו להמשיך לנאום לטובת ח"כ לוי אבקסיס, יכול לעלות שוב ולמשוך זמן. לבסוף הוחלט להתיר לאלקין לחזור ולנאום שוב. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, נכנס למליאה וספר את מספר הח"כים כדי למנוע תבוסה בהצבעה.

 

לאחר הדחייה בהצבעה, אישרה הכנסת את החוק שמעביר סמכויות לידי סגן שר ואפשר את חזרתו של יעקב ליצמן למשרד הבריאות בתפקיד סגן שר. החוק עבר ברוב של 62 תומכים מול 38 מתנגדים. לאחר מכן אישרה הממשלה את מינויו של ליצמן לתפקיד סגן שר במשרד שממנו התפטר לפני חודשיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
השרים שקד ולוין
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
מומלצים