שתף קטע נבחר

397.3 מיליארד שקל: הממשלה אישרה את תקציב 2019

לאחר דיון מרתוני שנמשך אל תוך הלילה, אישרה הממשלה פה אחד את תקציב המדינה. הרפורמות שנכללו: "נטו משפחה", קיצור שבוע העבודה והחופשות והעלאת קצבאות הנכות. ראשי המפלגות התחייבו במסמך: כל דרישה לתוספת תקציב תבוא על חשבון תקציבי הסיעה. כחלון: "סדר חלוקתי חדש"

 

 

לאחר דיון קדחתני שנמשך אל תוך הלילה, אישרה הבוקר (יום ו') הממשלה פה אחד את תקציב המדינה לשנת 2019, שיעמוד על 397.3 מיליארד שקל. "תקציב 2019 הוא תקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה", אמר שר האוצר משה כחלון. "שר אוצר הוא לא גזבר, התפקיד שלו הוא להצמיח את המשק ולנתב את פירות הצמיחה למקומות הנכונים ולאוכלוסיות שנשכחו במשך יותר מדי שנים. התקציב הזה ממשיך את המהפכה החברתית וקובע סדר חלוקתי חדש".

 

תקציב 2019: מי ירוויח, מי פחות

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור התקציב ואמר: "הממשלה אישרה היום תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו, תקציב שמצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל".

ראש הממשלה, שר האוצר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה, שר האוצר(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב: תוכנית נטו משפחה, תכנית הסיעוד הלאומית, הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה, מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור, הוזלת מחירי הניתוחים הפרטיים, קיצור שבוע העבודה, הרפורמה לקיצור החופשות, צמצום השימוש במזומן, הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה, צמצום מספר משרדי הממשלה.

 

תקציב משרד הביטחון יעמוד על כ-63 מיליארד שקל, תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקל, תקציב הבריאות יעמוד על כ-38 מיליארד שקל, ואילו תקציב הרווחה וניצולי השואה יעמוד על כ-13 מיליארד שקל. כמו כן, קצבאות הנכות יעמדו על כשני מיליארד שקל.

 

לראשונה הוחתמו ראשי מפלגות הקואליציה על מסמך המשמש נספח להסכמים הקואליציוניים ובמסגרתו אישרו כי כל ח"כ שידרוש תוספת תקציבית כלשהי במהלך הקדנציה, יקוצץ הסכום הזה מההתחייבות שנתן שר האוצר למפלגות.

 

כמו כן, סוכם בין ראשי המפלגות החרדיות לבין ראש הממשלה כי תקציבי הישיבות ועולם התורה ייכללו בתקציב, ולא יוחרגו כפי שבאוצר התכוונו תחילה. בנוסף, הבהירו החרדים כי לא יעלו דרישות תקציב נוספות מעבר למה שסוכם.

 

תקציבי שיא למשרדי הספורט, המדע והחקלאות

בתום משא ומתן ארוך הגיעה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לסיכום עם משרד האוצר בנוגע לתקציב הספורט שיעמוד לראשונה על מיליארד שקלים – תקציב שנחשב לגבוה ביותר שהוקצה לספורט הישראלי. מדובר בגידול תקציבי של כ-30% ביחס לתקציב אשתקד שעמד על 724 מיליון שקל. כמו כן סוכם כי רווחי הטוטו שעברו עד היום לחלוקה על ידי המועצה הלאומית לספורט, יעברו מעתה לקופת אוצר המדינה. כמו כן, סוכם על הקמת ועדה בראשות מנכ"ל משרד התרבות והספורט ומנכ"ל האוצר שיבחנו וימליצו על הדרך המיטבית לחלוקת התקציב לטובת כלל גופי הספורט במדינת ישראל.

 

רווחי הטוטו: לקופת המדינה (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
רווחי הטוטו: לקופת המדינה(צילום: צביקה טישלר)

שר העבודה והרווחה חיים כץ סיכם עם האוצר כי בסיס התקציב של משרד העבודה והרווחה לשנת 2019 יגדל ב- 1.236 מיליארד. הסיכום התאפשר בתום משא ומתן ממושך שבמסגרתו הצדדים סיכמו על תוספת של 736 מיליון שקל לתחום העבודה ו-504 מיליון שקל לרווחה.  

 

תוספת התקציב תנותב בין היתר לרפורמה מקיפה במכללות הטכנולוגיות, להכשרות מקצועיות וקידום תחום התעסוקה, לבינוי מעונות יום להורדת יוקר המחיה להורים, ולפיתוח שירותים והרחבת תוכניות לחיזוק חוסנם החברתי של האוכלוסיות החלשות בישראל. תמיכתו של השר חיים כץ בתקציב המדינה ניתנה לאחר שהאוצר נענה לבקשתו והצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות, תאושר בישיבת הממשלה הקרובה תוך הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק ועיגון הפעימות הבאות.

 

תקציב משרד המדע נחשב גם הוא לגבוה ביותר שהיה: 559 מיליון שקל, גידול של 12% לעומת התקציב הנוכחי (2018). גם משרד החקלאות יהנה מהתקציב הגבוה בתולדותיו - 1.836 מיליארד שקל, לעומת 1.714 אשתקד. בין ההסכמות שהושגו: מכסת העובדים הזרים תוגדל למעל 29 אלף עובדים, תינתן תוספת תקציבית של 16 מיליון שקל למאבק בטרור החקלאי ויוקצה תקציב נוסף של 15 מיליון שקל לקידום המחקר בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים