שתף קטע נבחר

תביעה נגד המלון באורוגוואי בעקבות דחיית הזוג מישראל

לאחר הפרסום ב-ynet: סערה תקשורתית גדולה מתרחשת בסוף השבוע באורוגוואי בעקבות דחיית זוג ישראלי שביקש ללון במלון במדינה, רק בגלל שהגיע מישראל. חבר בבית המחוקקים הגיש תביעה נגד בעלי המקום וצו הריסה הוצא לאכסנייה עצמה. שגרירת ישראל במדינה: "הסיפור תופס תאוצה בתקשורת, כולם מזועזעים ממה שעשו לכם"

אכסניית "בואנה ויסטה" באורוגוואי (מתוך אתר המקום) ()
אכסניית "בואנה ויסטה" באורוגוואי (מתוך אתר המקום)

תביעה הוגשה נגד בעלי האכסנייה Buena Vista Valizas באורוגוואי, אשר סירב לארח זוג ישראלי רק בשל מקום מוצאו. ברקע הפרסום ב-ynet אודות התקרית במקום, הגיש חבר בבית המחוקקים באורגוואי תביעה נגד בעלי האכסנייה וקרא גם לשרת התיירות ולראש עיריית רוצ'ה - העיר בה נמצאת האכסנייה, להצטרף אליו. מטרת התביעה לדבריו, היא להגן על התדמית של אורוגוואי, בדגש על הצד התיירותי שלה.

"תביעה נגד בעלי האכסנייה", כותרת הכתבה ב"אל פאיס" (מתוך אתר העיתון "אל פאיס")
"תביעה נגד בעלי האכסנייה", כותרת הכתבה ב"אל פאיס"(מתוך אתר העיתון "אל פאיס")

מימין למטה: הכתבה אודות המקרה עם הזוג מישראל בדף הראשי (מתוך אתר העיתון "אל פאיס")
מימין למטה: הכתבה אודות המקרה עם הזוג מישראל בדף הראשי(מתוך אתר העיתון "אל פאיס")
 

כך פורסם היום (שבת) בעמוד הראשי של העיתון הספרדי "אל פאיס" (EL PAIS) במהדורה שלו באורוגוואי. מי שהגיש את התביעה הוא אלחו אומפיירז ( Alejo Umpiérrez) חבר בבית המחוקקים המאוחד של אורוגוואי, כך לפי הכתבה. לדברי הח"כ אומפיירז מדובר ב"הפרה של החוק למאבק בגזענות, שנאת זרים ואפליה. כמו כן ביצוע עבירה בחוק הפלילי ". אומפיירז הוסיף כי "המקרה הנ"ל וההשלכות שלו הראו את הזעקה הציבורית והחברתית שהאירועים האלה מייצרים, גם ברמה הבינלאומית".

 

"המקרה לא עומד יחד עם המסורת שלנו כמדינה פתוחה"

הסיפור על סירוב המקום לארח את אותו זוג ישראלי פורסם כאן לראשונה ביום חמישי ומאז נראה כי המקרה ממשיך להכות גלים בכמה מישורים במדינה הדרום אמריקנית.

בעל המקום הודיע אז לבני הזוג, באמצעות אתר בוקינג כי הם אינם רצויים אצלו בשל היותם ישראלים. "לא ראינו שאתם מישראל", נכתב בהודעה שהגיעה מבעל האכסנייה, "אני מתנגד נחרצות למדיניות של המדינה שלכם ואתם לא רצויים להתארח בבית שלי", כך נכתב בהודעת הביטול להזמנה של הזוג.

הודעת המלון על דחיית הזמנת הזוג מישראל ()
הודעת המלון על דחיית הזמנת הזוג מישראל
  

בכתבה הנרחבת אודות המקרה ב"אל פאיס", נכתב כי משרד התיירות באורוגוואי אישר אתמול בבוקר (ו') שקיבל תלונה על אפליה כנגד זוג ישראלי שביקש ללון באכסנייה Valizas. התלונה הגיעה מהוועד המרכזי של ישראלים באורוגוואי (CCIU). "עובדה זו אינה מתקבלת עלינו ולא עומדת בשורה אחת יחד עם המסורת שלנו כמדינה הפתוחה לקבלת אזרחים מרחבי העולם", נכתב בהודעה שפורסמה בטוויטר של משרד התיירות במדינה.

 

עוד נכתב בכתבה כי בעל האכסנייה ככל הנראה פעל גם בצורה בלתי חוקית וכי המקום לא היה רשום כחוק. "מרכז הלינה המדובר אינו רשום במשרד התיירות ולכן הוחלט לשלוח למקום פקחים לבדיקת רשיונו".

 

ישנם דיווחים נוספים בכלי תקשורת אחרים באורוגוואי כמו האתר "מונטווידאו פורטל" (Montevideo Portal) בו נכתב כי המקום קיבל צו הריסה. באתר נכתב כי "ראש עיריית רוצ'ה, אניבל פריירה (Aníbal Pereyra) אמר כי הודעה על אי סדירות המקום ואי רישומו במסמכי הקרקעות הדרושים כבר נשלחה לבעלי האכסנייה".

 

חשוב לציין כי סגירת המקום הצפוייה אינה קשורה ישירות לסיבת דחייתו של הזוג מישראל מצד בעלי האכסנייה. עם זאת, נראה שרק לאחר המקרה המדובר החלו הרשויות במדינה לבדוק את כשירות המקום, מה שהוביל לממצאים כי המקום אינו רשום ופועל כחוק.

 

"כולם מזועזעים ממה שעשו לכם"

יול ברדוש, אביה של ע' אשר מטיילת כעת עם בן זוגה בדרום אמריקה וכנראה כלל לא מודעת לכל המתרחש סביבם, אומר לנו כי הוא מקבל המון תגובות מאז יום חמישי האחרון. בנוסף לכתבה ב-ynet, ברדוש שלח מכתבים לבוקינג ולאתרי תיירות נוספים כמו טריפדווייזר ו-Airbnb בבקשב שיסירו את המלון המדובר מאתריהם. "קשה ליצור איתם קשר כרגע בגלל בעיית קליטה, אנחנו רק יודעים שהם בסדר. כשהיא תשוב לציווילזציה זה ייפול עליה כרעם ביום בהיר", מספר ל-ynet ברדוש בהומור.

 

בנוסף, שלח ברדוש מכתב לשגרירות ישראל באורוגוואי וכך נכתב במכתב שקיבל בחזרה משגרירת ישראל במדינה, נינה בן עמי: "הסיפור תופס תאוצה בתקשורת, כולם מזועזעים ממה שעשו לכם. הקהילה היהודית רצתה לוודא שאתם בסדר". בנוסף כתבה בן עמי כי "תושב אורוגוואי כתב לי היום שהוא מתנצל בשם כל תושבי אורוגוואי והוא מבקש לארח אתכם בביתו במונטבידאו".

 

"גם תשובת השגרירה וגם התגובה של התושב מאורוגוואי ראויות לשבח ומצביעות ללא ספק על עוצמת הכתבה והסיפור עצמו ועל כך שלא 'כולם נגדנו'", אומר היום יול ברדוש ל-ynet.

חסימת המלון באתר בוקינג לאחר פנייתנו (מתוך אתר בוקינג) (מתוך אתר בוקינג)
חסימת המלון באתר בוקינג לאחר פנייתנו(מתוך אתר בוקינג)
 

בעקבות פניות רבות שקיבלנו במייל האדום וכן פניות שקיבל ברדוש בעצמו, נראה כי נרשמה התגייסות המונית של גולשים אשר הורידו את ציון המלון שנמצא במחוז רוצ'ה באורוגוואי, טרם הוגשה נגדו התלונה. זאת בנוסף לחסימת אפשרות הזמנת לינה במלון באתר בוקינג ישראל, בעקבות פנייתנו.

 

בכתבה בעיתון "אל פאיס" עוד נכתב כי במקביל לתביעה של השר אומפיירז, הוועד המרכזי של ישראלים באורוגוואי מפנה את התביעה גם אל משרד החינוך והתרבות, מאחר והם עומדים בראש הוועדה למאבק בגזענות, שנאת זרים ואפליה. "לא נשתוק לנוכח האירוע החריג הזה", נכתב בהצהרת הוועד.

המלון המדובר ברתר בוקינג לפני חסימתו באתר (מתוך אתר בוקינג) (מתוך אתר בוקינג)
המלון המדובר ברתר בוקינג לפני חסימתו באתר(מתוך אתר בוקינג)
 

"אנחנו מתחרטים עמוקות ומוקעים את שארע. החברה שלנו היא פלורליסטית ומגוונת, איננו מאפשרים למעשים מבודדים לזרוע זדון, להפיץ דעות קדומות וכוונות רעות. כאן אנו עומדים, להגן על הערכים היקרים ביותר של דו-קיום בשלום בארצנו", סיכם משרד התיירות בתגובתו למקרה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אתר העיתון "אל פאיס"
הכתבה הנרחבת בעיתון "אל פאיס" אודות מקרה סירוב הזוג הישראלי באורוגוואי
מתוך אתר העיתון "אל פאיס"
מומלצים