שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אפריקה נגד טראמפ: "אמירות מזעזעות"
  מנהיגים ושגרירים מהיבשת תוקפים את דונלד טראמפ, שהתנגד להגעתם של מהגרים ממדינות "שהן חורי תחת" לארה"ב: "ארה"ב נבנתה בדם ובזיעה של עבדים אפריקנים ומהגרים. התבטאויות גזעניות ושונאות זרים"

  באפריקה ממשיכים להגיב בזעם לדברים שהשמיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נגד מהגרים ממדינות היבשת, ומהאיטי, שאותן כינה "חורי תחת" (shit holes). נשיא גאנה, נאנה אקופו אדו, אמר היום (שבת) שהערותיו של טראמפ "מצערות מאוד" והדגיש: "לא נספוג עלבונות כאלה – גם ממנהיג של מדינה ידידותית, לא משנה כמה היא חזקה".

   

  בנמיביה, שאותה כינה טראמפ בשנה שעברה פעמיים "נמביה", מסרה הממשלה שלשפה של טראמפ "אין מקום בשיח הדיפלומטי", ושהיא מנוגדת לערכי האדיבות והקדמה האנושית. "אפריקה שאנחנו מכירים וחיים בה היא מקום שבו הכלכלה מתאוששת וצומחת. ארה"ב שאנחנו מכירים נבנתה בדם ובזיעה של עבדים אפריקנים ומהגרים מרחבי העולם".

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  הלילה, אחרי שהאיחוד האפריקני הודיע שהוא "נחרד" מהדברים של טראמפ, פרסם ארגון השגרירים האפריקנים באו"ם הודעת גינוי לדברים שאמר טראמפ. ההודעה פורסמה בתום ישיבת חירום של הארגון, ואושרה אחרי ארבע שעות של דיונים.

   

  קבוצת הדיפלומטים, מ-54 מדינות, מסרה שהיא "מגנה בחריפות את ההערות", ואמרה כי מדובר באמירות "מזעזעות, גזעניות ושונאות זרים". הם דרשו מנשיא ארה"ב להתנצל, והביעו חשש שממשל טראמפ מפלה לרעה את האפריקנים. "אנחנו מודאגים מהמגמה המתמשכת של הממשל האמריקני בנוגע לאפריקה ולאזרחיה", נמסר בהודעה. השגרירים הודו לאמריקנים "מכל שכבות האוכלוסייה" שגינו את ההערות.

   

  שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם, סמנתה פאוור, שיתפה את ההצהרה בטוויטר וכתבה: "מעולם לא ראיתי הודעה כזאת של מדינות אפריקניות שפונות לארה"ב". אתמול מסרה נציבות זכויות האדם באו"ם: "אם הדברים אכן נאמרו הם מזעזעים ומבישים, בטח ממי שמכהן כנשיא האמריקני. גזען – זו המילה היחידה שבה ניתן לתארו".

   

  שלשום, נזכיר, דווח ב"וושינגטון פוסט" שטראמפ אמר במהלך דיון עם מחוקקים בנוגע לצו הגירה חדש שהוצג בפניו: "למה אנחנו מקבלים את כל האנשים האלה שמגיעים ממדינות שהן חורי תחת? למה אנחנו רוצים את כל האנשים האלה מאפריקה פה? למה שלא נביא לכאן יותר אנשים ממדינות כמו נורבגיה?".

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
    

  טראמפ הכחיש את הדברים בטוויטר. "השתמשתי בשפה בוטה, אך לא במילים שיוחסו לי", צייץ. "אף פעם לא אמרתי שום דבר משפיל בנוגע לאזרחי האיטי חוץ מהעובדה שהאיטי, מן הסתם, היא מדינה מאוד ענייה ומתקשה. אף פעם לא אמרתי 'תוציאו אותם'. זו המצאה של דמוקרטים. יש לי מערכת יחסים נהדרת עם תושבי האיטי. אני כנראה אצטרך להקליט את הפגישות הבאות – למרבה הצער אין אמון!".

   

  הסנאטור דיק דרבין מאילינוי – הדמוקרט היחיד שהיה בחדר באותו דיון, אמר שטראמפ אכן אמר את הדברים שפורסמו. דרבין אמר שהתוכן של ההערות היה "מרושע, מלא שנאה וגזעני באופן מובהק". במפלגה הרפובליקנית העדיפו לשתוק, למרות שיו"ר בית הנבחרים פול ראיין אמר שהשפה הבוטה של טראמפ "מצערת מאוד ולא מועילה".

   

  מי שהביעו תמיכה בדבריו של טראמפ הם פעילים ניאו נאצים בארה"ב. אנדרו אנגלין, עורך האתר הקיצוני "דיילי סטורמר", כתב אחרי פרסום הדברים שהסערה האחרונה "מעודדת ומרעננת", מכיוון שהיא "מראה שטראמפ הוא פחות או יותר בצד שלנו כשזה נוגע לגזע ולההגירה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים