שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד דרום: "המנהרה פוגעת קודם כל בתושבי עזה"

אלוף אייל זמיר הגיע לאתר חשיפת המנהרה בכרם שלום והמשיך לפגישה עם ראש מועצת אשכול, שם שלח מסר לתושבי הרצועה שחמאס אחראי לסבלם: "אנו נחושים להמשיך במאמץ לסיכול מנהרות הטרור"

 

מסר לתושבי הרצועה: מפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, ביקר היום (א') באתר חשיפת המנהרה שהושמדה בכרם שלום. האלוף זמיר הבהיר: "מנהרת הטרור שחצתה מתחת למעבר פוגעת בראש ובראשונה בתושבי רצועת עזה".

 

חמאס ניסה לרמות את מצרים/פרשנות

לאחר מכן המשיך זמיר לפגישה עם ראש המוצע האזורית אשכול גדי ירקוני ועדכן אותו על ההתפתחויות. הערכתי לאוגדת עזה, לחטיבה הדרומית ולכלל הכוחות מכלל האגפים על הפעולה המדויקת לסיכול המנהרה. "אנו נחושים להמשיך במאמץ לסיכול מנהרות הטרור ולפעול בכל דרך למען הגנה על תושבי עוטף עזה ומדינת ישראל", אמר זמיר.

 

כוחות צה"ל השלימו הבוקר את השמדת מנהרת טרור של חמאס, שהותקפה אתמול, באורך של כקילומטר וחצי, שנחפרה מרפיח עד לצד המצרי ועברה מתחת למעבר הסחורות היחיד מישראל לרצועה. אמש סמוך ל-23:00 הפציצו מטוסי קרב את פתח המנהרה בצידה העזתי, בעיר רפיח, כ-900 מטרים מהגבול עם ישראל.

זמיר באזור חשיפת המנהרה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
זמיר באזור חשיפת המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בפגישה עם ראש מועצת אשכול (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
בפגישה עם ראש מועצת אשכול(צילום: דובר צה"ל)

בשטח הישראלי היא עברה לאורך 180 מטרים, מתחת לאתרים מרכזיים במעבר כרם שלום שנסגר היום לתנועה: מתחת לצינורות הגז והסולר דרכם מוזרמת האנרגיה לתושבי הרצועה ומתחת לאנטנה של מתחם המעבר. דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס דחה את הטענות של חמאס, שלפיהן מדובר במנהרת הברחה: "זו מנהרה טרור ראשונה מסוגה שנחפרה בשנה האחרונה ועדיין הייתה בבנייה. יתכן ונחפרה בצד המצרי כדי לתקוף בעתיד את מעבר כרם שלום גם מצידו המצרי באופן משולב ולהעביר פעילים או אמל"ח לסיני".

 

עוד אמר מנליס: "היא מהווה נכס משמעותי לחמאס. נמשיך לפעול באופן נחוש נגד מנהרות הטרור ואיננו מעוניינים להגיע להידרדרות המצב. המנהרה סיכנה את מעבר כרם שלום וחמאס עשה זאת באופן ציני ואבסורדי".

 

בצה"ל הוסיפו כי המנהרה סיכנה את המשך פעילות המעבר ובמהלך היום תתקיים הערכת מצב, שבסיומה יוחלט אם לפתוח מחר מחדש את המעבר. השיטה שבאמצעותה טופלה המנהרה, רביעית שצה"ל זיהה והשמיד בשלושת החודשים האחרונים, היא שונה מהפעמים הקודמות, והיא חלק מהמערכת הכללית של ישראל נגד האיום המנהרות.

 

"פעם אחת זה מקרה, פעמיים זה צירוף מקרים ושלוש פעמים זאת שיטה", ציין תא"ל מנליס. "לצה"ל יש את היכולת המתקדמת בעולם נגד מנהרות, אבל זה לא פתרון קסם ועדיין זה תהליך. דרך המעבר עוברים עשרות אלפי טונות של סחורות לפלסטינים".

 

בצה"ל שומרים על עמימות לגבי תכולת המנהרה בזמן תקיפתה ומסרבים לאשר או להכחיש אם בתוכה היו פעילי חמאס או אמצעי לחימה. "אנחנו יודעים איך נראות מנהרות הברחה וזו ולא מנהרה ששייכת למשפחה בדואית ברפיח שגובה תשלום על העברה בה כמו ביתר המנהרות", אמרו בצבא. "חד משמעית זו מנהרת טרור שחלק מרכזי בה נחפר מתחת למעבר הסחורות".

 

אחת הסיבות שצה"ל גיוון הפעם את דרך האיתור והטיפול של המנהרה נועדה ליצור אי-בהירות אצל חמאס, שעושה מצידו מאמצים גדולים להתחקות אחר השיטה שפותחה בצבא נגד המנהרות כחלק ממירוץ החימוש התת קרקעי.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף זמיר מבקר באזור חשיפת המנהרה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים