שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השמדת המנהרה בכרם שלום: חמאס ניסה לרמות את מצרים
  חמאס תכנן לרמות את צה"ל, לאפשר העברת טילים מאיראן מתחת לצינור החיים של הרצועה ולהוציא לפועל פיגועים. אך גם מצרים צריכה לדאוג: מי שניהלה מו"מ עם חמאס תבין כי נפלה קורבן להונאה כל הדרך לשיתוף פעולה עזתי עם דאעש. איבוד נכסי חמאס עלול להוביל להסלמה יזומה

   

  להשמדת המנהרה שחדרה מרצועת עזה לישראל ומשם לסיני יהיו כנראה השלכות אסטרטגיות: היא עלולה לקטוע את תהליך הפיוס בין מצרים לחמאס והיא עלולה לגרום לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי להחליט שעליהם לתקוף את ישראל ולהצית הסלמה לפני איבוד כל המנהרות שחפרו כדי לחדור לשטח ישראל.

   

  זה כמה חודשים, מאז חשפה ישראל שתי מנהרות טרור שחדרו לשטחה מרצועת עזה, נראה שחמאס פוסח על שתי הסעיפים ואינו מחליט כיצד לפעול לנוכח התהליך המסתמן, שבמהלכו ישראל לוקחת ממנו את מנהרות התקיפה שנועדו לעבור לשטחנו ולשמש אותו בהסלמה הבאה ברצועת עזה.

   

  המנהרה מתחת למעבר כרם שלום הייתה מבצע הונאה, לא רק כלפי המצרים אלא גם כלפי ישראל. חמאס העריך כנראה שצה"ל לא יעלה על דעתו שהוא חופר מנהרה מתחת לצינור החיים היחידי של הרצועה ומסכן בכך את רווחת האוכלוסייה.

  המנהרה שהופצצה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  המנהרה שהופצצה(צילום: דובר צה"ל)

  בזרוע הצבאית של חמאס בנו כנראה על המנהרה הזאת כדי לבצע העברות אמצעי לחימה אסטרטגיים, כנראה טילים כבדים ומדויקים שיישלחו מאיראן דרך סיני לרצועה וישמשו את חמאס בעימות הבא עם ישראל. אבל זו לא התכלית היחידה של המנהרות - מטרה אחרת הייתה לחדור לשטח ישראל ולפגע ביישובי עוטף עזה, כרם שלום ושלומית, ואולי גם לפוצץ את המעבר בחלקו הישראלי בשיטת "תמות נפשי עם פלישתים". בחמאס כנראה קראו את פרשת שמשון בתנ"ך ופירשו אותה לא נכון. ואולם, המסקנה היא שהם היו מוכנים להקריב את רווחתם והצרכים החיוניים של תושבי עזה לטובת "הפתעה אסטרטגית" שהכינו לנו באזור כרם שלום.

   

  מי שתמה על המתינות שגילה יחיא סינוואר עד עכשיו קיבל תשובה. הטרוריסט הקיצוני, ששוחרר בעסקת שליט, גילה עד כה איפוק כראש הזרוע הצבאית וכמנהיג החמאס כולו, ולא היה זה אלא כיסוי לכוונותיו לבצע פיגוע רצחני בישראל ולעקוף את האמצעים שמפעילה מצרים כדי לקטוע את הקשר בין דאעש בסיני ובין חמאס וארגוני טרור פלסטיניים אחרים בעזה.

  יחיא סינוואר. מי שתמה על המתינות קיבל תשובה (צילום: AP) (צילום: AP)
  יחיא סינוואר. מי שתמה על המתינות קיבל תשובה(צילום: AP)

  חשיפת המנהרה תבהיר כנראה למצרים שחמאס ניסה כאמור לרמות אותם. כידוע, בגבול הרצועה עם סיני פועלות מתחת למה שמכונה "ציר פילדלפי" יותר מאלף מנהרות הברחה, שמשמשות בעיקר להברחת סחורות אבל גם להברחת נשק ואנשים מהרצועה לסיני ומסיני לרצועה. ההברחות האלה שימשו את שלוחת דאעש בסיני, ולכן המצרים נקטו כמה אמצעים כדי לקטוע את הקשר בין הרצועה לסיני.

   

  האמצעים האלו כללו השמדת מנהרות והזרמת ביוב לתוכן ולאחרונה גם חפירת תעלה עמוקה שלתוכה הוזרמו מי ים במקביל ל"ציר פילדלפי", מה שמוטט חלק ניכר מהמנהרות שנחפרו בעומק לא רב. אבל המצרים לא העלו כנראה בדעתם שחמאס וארגונים פלסטיניים אחרים יעזו לחפור מנהרה מתחת לשטח ישראל שתצא בסיני ותשרת אותם.

   

  אותה גברת 

  לכך גם האמינו אנשי המודיעין המצרי שנשאו וניהלו משא ומתן עם חמאס על פיוס. לצורך המשא ומתן הזה היו המצרים נכונים להתעלם מהעובדה שחמאס והאחים המוסלמים של מצרים הם למעשה אותה גברת בשינוי אדרת: חמאס, עזה ותנועת האחים המוסלמים הפלסטינית שצמחה בחיקם של האחים המוסלמים המצרים. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי רואה באחים המוסלמים בארצו איום קיומי, אבל היה מוכן להתפייס עם חמאס כדי למנוע סיוע פלסטיני מעזה לדאעש, שנלחם בצבא מצרים בסיני ומבצע פיגועי טרור רצחניים.

   

  חמאס העמיד פנים שהוא רוצה בפיוס ומוכן להיענות לדרישות המצרים מפני שנקלע למצוקה. הוא לא מקבל סיוע ממדינות ערב וגם לא מאירופה, וקשריו עם איראן עדיין לא מניבים את הפירות הרצויים. בנוסף, ההנהגה החדשה של חמאס בעזה רואה כיצד מצוקתם הכלכלית, החברתית והקיומית של אזרחי הרצועה גוברת מיום ליום, ולכן הארגון נענה לכל דרישות המצרים ואף קטע למראית עין את קשריו עם דאעש בסיני.

  א-סיסי. היה מוכן להתפייס עם חמאס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  א-סיסי. היה מוכן להתפייס עם חמאס(צילום: EPA)

  עכשיו מתברר למצרים שחמאס למעשה הונה אותם ובשעה שהבטיח להם הבטחות - הוא פתח ציר תת-קרקעי עוקף לסיני ואל דאעש. חמאס עשה זאת כנראה כדי שיוכל לקבל הברחות נשק אסטרטגי מאיראן דרך הים האדום וסיני, אולם לשם כך היה צריך לקבל את אישור דאעש, ואת זאת מבינים גם המצרים. סביר להניח שבעקבות חשיפת המנהרה אמש גם הם יסיקו מסקנות לגבי חמאס, שהפך כביכול לבן בריתם במלחמה בדאעש.

   

  ואסור לשכוח את הנקודה הישראלית: על הדרך לסיני הכין חמאס גם פיגוע אסטרטגי בישראל והתעלם בציניות מהעובדה שהתגובה של ישראל עלולה להיות סגירת צינור החיים היחידי שיש לרצועת עזה עם העולם החיצון (המצרים עדיין לא פתחו את מעבר רפיח למעבר סדיר של סחורות ואנשים. רק ישראל מאפשרת מעבר סחורות, דלק וגז לאזרחי הרצועה ואנשים שעוברים דרך מעבר ארז).

   

  האזהרה לחמאס

  הטיפול במנהרה שהושמדה אמש והבוקר נעשה בתחכום שנועד למנוע הסלמה. ייתכן גם שהייתה כוונה שלא להפריע לביקורו של ראש הממשלה בהודו. בכל מקרה, במוצאי השבת פורסמה הודעה על סגירת מעבר כרם שלום לסחורות ביום ראשון. ההודעה הזאת, שלכאורה יצאה ללא סיבה נראית לעין, נועדה בעצם להזהיר את חמאס זמן קצר לפני שמטוסי חיל האוויר תקפו את פיר הכניסה למנהרה באזור רפיח הפלסטינית.

   

  הסיבה לכך היא הרצון למנוע הרוגים בצד הפלסטיני. אם אנשי חמאס היו נהרגים בתוך המנהרה שהופצצה, היינו כעת בעיצומה של הסלמה. ההודעה המוזרה על סגירת מעבר כרם שלום גם נועדה למשוך את תשומת ליבם של גורמי הרצועה וגם של גורמים בינלאומיים לעובדה שחמאס מסכן את צינור החיים היחידי מהרצועה לצרכים מבצעיים-טרוריסטיים של הזרוע הצבאית שלו.

   

  ההודעה גם נועדה למנוע פגיעה באזרחים לא מעורבים למקרה של תאונות בלתי-צפויות במהלך השמדת המנהרה. אבל הכול עבר כמתוכנן: מטוסי חיל האוויר השתמשו בחימוש כבד ומדויק במיוחד כדי להשמיד את פיר המנהרה בצד הפלסטיני, בעוד כוחות צה"ל האחרים, בעיקר הנדסה וחי"ר, השמידו בשיטה מיוחדת, "שיטה שקטה", את תוואי המנהרה העובר בשטחנו.

   

  אין ספק שבחמאס ובג'יהאד האיסלאמי מבינים עכשיו שבעוד זמן לא רב הם יאבדו את כל הנכסים התת-קרקעיים שלהם. גם המצרים יעריכו מחדש את מערכת היחסים עם חמאס בעזה. עובדות אלה מקרבות את האפשרות ששני ארגוני הטרור הגדולים ברצועה ייזמו הסלמה עם ישראל בזמן הקרוב לפני שהם מאבדים את היכולת להפתיע אותנו בפיגוע אסטרטגי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים