שתף קטע נבחר

קרב השבת באשדוד: "מה כל כך בוער לאכוף?"

יותר מאלף בני אדם הפגינו מחוץ לעיריית אשדוד במחאה על חלוקת דו"חות לבתי עסק שפתחו בשבת. סיוון מרילי, ממובילי המאבק, לאולפן ynet: "אנו לא נגד החרדים. ראש העיר גורם לשסע". עיריית אשדוד: "חובתנו כמו גם חובת הציבור לכבד את החוק"

 

רבים מתושבי אשדוד יצאו בסוף השבוע למחות נגד דו"חות שחילקה העירייה לבתי עסק שפתוחים בשבת. כבר בסוף השבוע שעבר חילקו פקחי העירייה דו"חות בבתי עסק במתחם "ביג פאשן" בעיר על אף שבשנתיים וחצי שהוא פתוח, כמעט ולא חולקו שם דו"חות.

 

אתמול בבוקר הפגינו מאות תושבים במתחם נגד כפייה דתית ובערב המשיכו להפגנה שבה נכחו יותר מאלף בני אדם מחוץ לבניין העירייה ולמפגינים טענות רבות נגד ראש העיר יחיאל לסרי. "עד עכשיו אף ראש עיר לא אכף את זה. מה כל כך בוער לו לאכוף את זה?", תהתה אחת ממובילות המאבק סיוון מרילי בריאיון לאולפן ynet. "לא רק בביג מחלקים דו"חות אלא גם במקומות נוספים".

הפגנת תושבי אשדוד מחוץ לבניין העירייה ()
הפגנת תושבי אשדוד מחוץ לבניין העירייה

גם במתחם ביג הפגינו ()
גם במתחם ביג הפגינו
 

מרילי פנתה ללסרי בשאלה: "מה קרה שעד לפני שבוע הסטטוס-קוו נשמר ולא נעשה שום דבר. הוא מסרב לדבר איתנו. מאסנו בשלטון שלו. הוא אחראי לכל כך הרבה מחדלים, בהם ההחלטה לשלוח פקחים לחלק דו"חות וקנסות לעסקים שפתחו בשבת".

 

מרילי מדגישה כי מאבק התושבים לא מכוון כלפי המגזר החרדי. "המגזר לא הבעיה שלנו. התמהיל של העיר אשדוד מורכב ממגוון אוכלוסיות. זה מה שיפה בעיר. במהלך כל השנים נשמר הדו-קיום משום שראשי הערים הקפידו לשמור על הסטטוס-קוו. לסרי כעת הופך את העיר לנפיצה. הוא פשוט גורם לשסע ופיצול", מסבירה אחת ממובילות המחאה.

 

מי שעמד מאחורי מחאת התושבים היא אינה פורמן, מורה שפרסמה פוסט בפייסבוק בעקבות תוצאות ההצבעה של חוק המרכולים. היא הביעה חשש מסגירת העסקים שפועלים בשבת, והחשש התממש. בשבת הגיעו פקחים למתחם "ביג פאשן", תיעדו עסקים שפעלו שם וחילקו דו"חות. "בעקבות הפוסט נפתחה קבוצת וואטסאפ של חמישה תושבים. מחמישה הפכנו לעשרה, מעשרה למאה - וככה הוצאנו יותר מאלפיים תושבים לרחובות", אמרה. גם בקבוצות תושבים נוספות עלו דיונים של תושבים שהביעו את מורת רוחם מההנחיה.

 

ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי(צילום: אבי רוקח)

בשבועות האחרונים, לקראת כניסתו של חוק המרכולים לתוקף, הוחלט בעיריית אשדוד, ובעקבות לחץ של קבוצות חרדים ורבנים, להגביר את האכיפה נגד עסקים הפתוחים בשבת. מדי סוף שבוע, בהנחיית ראש העיר יחיאל לסרי, מגיעים פקחים למתחמי קניות ומחלקים דו"חות לעסקים.

 

בשנים האחרונות לא הייתה אכיפה מסודרת, והיא נעשתה באופן ספונטני ואחת לכמה זמן. בשבועות האחרונים, כאמור, חל שינוי במדיניות ובעיר טוענים שהדבר קורה בעקבות לחץ של החרדים באשדוד המהווים כרבע מהאוכלוסייה. גם השיח הציבורי בנושא חוק המרכולים ליבה את הלהבות מחדש ורבנים בעיר פנו לראש העיר וביקשו ממנו לאכוף את החוק כלפי עסקים הפתוחים בשבת. תושבים בעיר אף העלו טענה כי החרדים איימו שלא יתמכו בו בבחירות הקרובות לראשות העיר.

 

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "לאור הפניות לבג"ץ בנושא השבת וחוק המרכולים המתגבש הנחה היועץ המשפטי של העירייה להיערך לקראת התאמה ויישום מלא של חוק העזר העירוני הקיים באשדוד מאז 1976. בהתאם לכך ביקש ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לפעול ברגישות הנדרשת כדי להחזיר ולשמר את הסטטוס-קוו שהיה קיים בעיר כדי לשמור על עיר פלורליסטית ומכילה של כל המגזרים החיים בעיר. חוק העזר העירוני ברור והוא אוסר פתיחת עסקים בשבת בכל רחבי העיר. כעת, אחרי פסיקת בג"ץ וחוק המרכולים, חובת העירייה, חובת בעלי וחובת הציבור לכבד את החוק. עיריית אשדוד פועלת אפוא בהתאם לחוק העזר העירוני וממשיכה במאמצים להשיב את הסטטוס-קוו לקדמותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה אתמול מחוץ לעיריית אשדוד
מומלצים