שתף קטע נבחר

ועדת הכספים צפויה להחליט מחר: העלאה של 1,300 שקל בשכר השרים

פרטי ההצעה טרם פורסמו מחשש לביקורת ציבורית. בנוסף, צפויה הוועדה להחליט על הצמדת שכר הח"כים לשכר הממוצע במשק, וזאת במטרה למנוע משכרם לעבור את שכר השרים

ועדת הכספים של הכנסת צפויה להחליט מחר (ב') על העלאה משמעותית בשכר השרים, וכן הצמדתו לגובה השכר הממוצע במשק. מדובר בהעלאה שיכולה לנוע בין 1,300 שקלים, במקרה שההצעה תחול רק לגבי השנה היוצאת, לאלפים, במקרה שהיא תחול רטרואקטיבית מספר שנים אחורה. פרטי ההצעה המדויקים טרם פורסמו, כנראה במטרה למנוע ביקורת ציבורית.

 

שכר הבסיס השרים עמד בשנה שהיוצאת על 39,200 שקל ושכר ראש הממשלה על 44,100. זאת, בעוד שכר הח"כים על 38 אלף שקל ושכר ראשי ועדת בכנסת וסגני יו"ר עמד על 40,200 שקל, יותר משכר השרים.

 

הסיבה לכך, ששכר הח"כים והשופטים צמוד לשכר הממוצע במשק. ושכר השרים הוצמד למדד המחירים לצרכן החל מ-2001, משום שאז המדד עלה במהירות רבה יותר. אלא שבשנים האחרונות השכר הממוצע עולה במהירות רבה מהמדד, וכתוצאה מכך צפוי שהשנה שכר הח"כים יעלה בכ-1,300 שקל וישתווה לשכר השרים.

שרי הממשלה מעוניינים בהעלאת שכרם, בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שרי הממשלה מעוניינים בהעלאת שכרם, בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק(צילום: אוהד צויגנברג)
  

בוועדת הכספים התנהלו מספר דיונים לגבי שיטת ההצמדה. בין היתר, בעקבות טענת שרת המשפטים, איילת שקד, ושר התיירות, יריב לוין, כי לא יכול להיות ששופטים וח"כים ירוויחו יותר משרים. ח"כ יעל גרמן מיש עתיד הציעה שכולם יוצמדו למדד. הצעת פשרה שעלתה הייתה לקובע מנגנון הצמדה לכולם של 50% לשכר הממוצע ו-50% למדד, אך לכך סרבו השופטים.

 

כאמור, בהעדר הסכמה על שיטה חדשה, ועדת הכספים צפויה להחליט מחר על הצמדה גם של השרים לשכר הממוצע במשק. פרטי ההצעה לא נחשפו. מקור אחד טען שמדובר רק בהצמדה לשנה האחרונה ולכן יהיה מדובר בתוספת של 1,300 שקלים בלבד. מקור אחר טען שכדי לשוב וליצור פער בין השרים לח"כים ההתמדה לשכר הממוצע תהיה רטרואקטיבית ויכולה להגיע לעד 5,000 שקל.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים