שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בחנו את עצמכם: האם תעברו את "מבחן הדמנציה" שביצע טראמפ?

  נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ עבר בהצלחה את המבדקים הרפואיים שכללו גם מבחן הערכה קוגניטיבית. מדוע בוצעה הבדיקה, מה הוא נשאל בה והאם גם אתם תעברו אותה בשלום?

  זה היה שבוע מוצלח לדונאלד טראמפ: חרף הטענות בדבר כשירותו הרפואית והמנטלית, הצהיר רופאו כי הוא בריא וכשיר לשמש כאיש החשוב בעולם. בין יתר הבדיקות, צלח טראמפ גם את המבחן הקוגניטיבי, שנועד להעריך האם חלה הידרדרות בכושרו השכלי.

   

  אוכלוסיית העולם הולכת ומזדקנת, וגיל 100 כבר אינו גיל דמיוני: תוחלת החיים של הנשים והגברים בישראל היא מהגבוהות בעולם. אולם בד בבד עם הארכת תוחלת חיים, עולה גם שיעור ההפרעות הקוגניטיביות, ובכללן דמנציה.

   

  הסיבה היא שעם העלייה בגיל, מזדקנת גם רקמת המוח שהולכת ומידלדלת, והתוצאה היא פגיעה קוגניטיבית. פגיעה כזו מתגלה פעמים רבות, אך לא תמיד, בכמה מבדקים פשוטים אותם ניתן לבצע אצל רופא המשפחה, לצד תסמינים נוספים.

   

  אבחון מוקדם של ירידה קוגניטיבית הוא חשוב, כיוון שלעתים ניתן להקל על התסמינים ולהאט את ההידרדרות השכלית. קיימים כמה מבחנים שנועדו לאתר חשד לפגיעה קוגניטיבית, אחת מהן עבר נשיא ארצות הברית. מדובר במבחן הערכה קוגניטיבי בשם MoCA.

   

  מדובר במבדק שתורגם לשפות שונות כולל לעברית, הוא קל להבנה ולביצוע ולוקח כעשר דקות לבצע אותו. במבחן ניתן ניקוד מאפס עד 30. זהו המבחן, תוכלו לנסות לבצע אותו למישהו אחר, ולסכם את הנקודות על פי המפתח הבא:

   

   

  אלו הסעיפים הנבדקים:

   

  1. זיכרון לטווח קצר: הנבדק מתבקש לחזור על מילים ולזכור אותן כעבור כחמש דקות. הבודק צריך לציין את רמת הקשב של המטופל בעת למידת המילים, אך זו לא מקבלת ניקוד כלשהו. סך הכל מתבקש הנבדק לזכור 5 מילים, כאשר ניתנת נקודה אחת למילה.

   

  2. תפיסה מרחבית: נבדקת על ידי מבחן ציור שעון אותו מתבקש הנבדק לאייר ומקבל סך הכל 3 נקודות: נקודה אחת לציור עיגול, נקודה למיקום ספרות ונקודה אחרונה לכיוון של המחוגים לשעה 11:10. בנוסף מתבקש הנבחן לצייר קובייה תלת ממדית שעליה מקבל הנבדק נקודה אחת.

   

  3. יכולת ניהולית: הנבדק אמור למתוח קו רציף בין כל המספרים והאותיות בסדר הבא: מספרה 1 לאות A, מהאות A לספרה 2, מהספרה 2 הוא אמור להמשיך עד הגעתו לאות E. הנבדק לא מקבל רמזים - רק את ההנחיה הכללית להשלים מתיחת קו לפי הסדר שהוצג לו בציור. הציון של סעיף זה הוא נקודה אחת.

   

  4. יכולת הפשטה: נבדקת על ידי חיפוש דמיון בין שתי מילים. כדי להכין את המטופל לבדיקה זאת, בהתחלה הוא נשאל לגבי דמיון בין תפוז ובננה (פירות). אם הוא לא מגיע בעצמו לתשובה הנכונה, הבודק מסביר לו שמדובר בפירות ואז עובר למבחן עצמו.

   

  כל תשובה נכונה בבדיקת יכולת הפשטה מזכה את הנבדק בנקודה אחת - סך הכל 2 נקודות. שאלת הפירות לא נכללת בחישוב, ותשובות חלקיות, כמו "גלגלים" בשאלה לגבי רכבת ואופניים, או "מספרים" בשאלה לגבי שעון וסרגל, לא מתקבלות כנכונות.

   

  5. קשב וריכוז: נבדקים על ידי: זיהוי חוזר של אות מסוימת מרשימת אותיות שנקראת על יד הבודק: הנבדק אמור להקיש על השולחן כאשר הוא שומע אות שהתבקש לסמנה (נקודה אחת אם הנבדק עשה פחות משתי טעויות).

   

  חיסור סדרתי של 7 מ-100: הנבדק יקבל 3 נקודות על 4-5 תשובות נכונות בסדרה של 93-86-79-72-65, 2 נקודות עבור 2-3 תשובות נכונות, נקודה אחת לתשובה נכונה אחת בלבד, ו-0 נקודות אם אין תשובות נכונות כלל. חזרה על סדרת המספרים קדימה ואחורה מזכה ב-2 נקודות.

   

  6. יכולת שפתית: נבדקת על ידי: שיום 3 בעלי חיים - אריה, קרנף וגמל. על כל שם נכון יקבל הנבדק נקודה, ובסך הכל 3 נקודות. בנוסף יתבקש הנבדק לחזור על 2 משפטים מורכבים, 2 נקודות בסך הכל.

   

  7. שטף הדיבור: הנבדק מתבקש בדקה אחת להזכיר עד כמה שיותר מילים שמתחילות באות מסוימת. 11 מילים או יותר מזכות בנקודה אחת.

   

  8. התמצאות במקום ובזמן: מקום הבדיקה והעיר: 2 נקודות, תאריך, יום בשבוע, חודש ושנה: 4 נקודות.

   

  סכמו את הנקודות בכל סעיף על פי התשובות שניתנו. נבדק בעל 12 שנות לימוד פורמלי מקבל נקודה אחת נוספת. ניקוד סופי של 26 ומעלה נחשב תקין.

   

  צפו: רופאו של טראמפ מפרט על מצב בריאותו של הנשיא

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  דונאלד טראמפ. מבחן יכולת קוגניטיבית
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים