שתף קטע נבחר

חצי יממה בג'נין: פריצת הדרך שסייעה לאיתור המחבלים והקשר לחמאס

כוחות צה"ל פועלים למעלה מחצי יממה בעיר הפלסטינית בניסיון להשלים את פיענוח פיגוע הירי שבו נרצח הרב רזיאל שבח בחוות גלעד. פעילות של כוח גבעתי בסופ"ש הובילה להתקדמות משמעותית ולפשיטה בשני מוקדים בג'נין. בארגון הטרור הבהירו: "חוליית ג'נין - אינה הראשונה ולא תהיה האחרונה"

   

המבצע הלילי בג'נין, שהסתיים בלכידת חוליית המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח בחוות גלעד, יצא לדרך בעקבות פעולה שביצע כוח מחטיבת גבעתי בסוף השבוע, שהובילה לפריצת דרך בחקירה - ולפשיטה על יעד בעיר הפלסטינית.

 

כבר בתחילתה של חקירת הפיגוע עלתה הערכה כי המחבלים נמלטו צפונה, לאזור ג'נין, ולא בחרו באופציה הקרובה יותר לחוות גלעד - העיר שכם. כאשר המצוד התהדק על מיקום המחבלים, דיווחו מקורות פלסטיניים על רכב שאותר בג'נין ולפי החשד שימש את חברי החולייה לביצוע פיגוע הירי.

 

 

פעילות כוחות הביטחון בג'נין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פעילות כוחות הביטחון בג'נין(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

במערכת הביטחון החליטו לפשוט סימולטנית על המחבלים רק ברגע שיהיה מידע עדכני על מיקומם של כל חברי החוליה. לוחמי ימ"מ, שהיו בכוננות, קפצו אמש למבצע המעצרים, שנמשך כ-12 שעות בעומק השטח הפלסטיני וכולל טיפול בשתי זירות שונות בעיר.

 

שני לוחמי ימ"מ, היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של מג"ב, נפצעו באורח קשה וקל במהלך הפשיטה. סגן מנהל בית החולים שאליו פונו הפצועים אמר כי "במהלך הלילה הגיעו שני פצועים, פצוע אחד במצב קשה. מצבו יוצב בחדר הלם, ולאחר מכן העלינו אותו להמשך בירור בסי.טי והוא אושפז בטיפול נמרץ. לקראת הבוקר מצבו השתפר. כעת מצבו יציב, בהכרה מלאה, הוא עדיין מצב קשה אבל בכך הכל מצבו הרבה יותר טוב. השני הגיע עם פציעה בפלג גוף תחתון, נותח במהלך הלילה וכעת מאושפז במחלקה במצב קל".

 

במהלך הפעילות נפצעו שני הלוחמים במהלך חילופי אש עם המחבלים והם פונו לבית חולים לקבלת טיפול רפואי. מצבו של הפצוע קשה התייצב והוא יצא מכלל סכנה.

בית המחבל שנהרס בג'נין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בית המחבל שנהרס בג'נין(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בהחלטה מושכלת שהתקבלה ממניעים מבצעיים לוחמי הימ"מ פעלו הפעם באופן גלוי ולא מסוערב. מספר פלסטינים חשודים שנעצרו במהלך המבצע כבר נחקרים ע"י השב"כ ומסתמן כי יש זיקה אידאולוגית בין חברי החולייה לחמאס. החקירה תחשוף אם החוליה פעלה באופן מקומי או בהכוונה ישירה או עקיפה של ארגון הטרור השולט ברצועת עזה. 

 

המבצע בג'נין צפוי להמשיך עמוק אל תוך היום באיתור ומעצר חשודים נוספים שייתכן והיו מעורבים בפיגוע, וכן במציאת ציוד ששימש את המחבלים. מאות לוחמים נפרסו בעיר ומחוצה לה, בפיקודו של מפקד חטיבת מנשה, אלוף משנה שרון אלטיט. בשל מורכבות המבצע בצה"ל נערכו לאפשרות שהפעולה תיכנס לאור היום, לצד הפרת סדר המונית שעלולה להסלים בשעות הקרובות.

המבצע צפוי להימשך עמוק אל תוך היום. כוחות צה"ל בג'נין, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המבצע צפוי להימשך עמוק אל תוך היום. כוחות צה"ל בג'נין, הבוקר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפרות סדר בעקבות פעילות צה"ל בג'נין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפרות סדר בעקבות פעילות צה"ל בג'נין(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במסגרת הפעילות הרסו כוחות הביטחון את בית המחבל אחמד ג'ראר ובית נוסף צמוד שהיה שייך לדודו. ישנם דיווחים על פעולות להריסת ששני בתים נוספים וצמודים לבית ההרוס, אשר שייכים גם הם למשפחת ג'ראר. אביו של המחבל, נסר ג'ראר, היה מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה בתקופת האינתיפאדה השנייה ונהרג בהיתקלות עם כוחות הביטחון באינתיפאדה.

 

משפחת ג'ראר אמרה הבוקר כי "כוחות הביטחון לקחו עימם גופה אחת וזהותה לא ידועה לנו". עם זאת, גורם רפואה רשמי בג'נין מאשר כי ההרוג הוא אחמד ג'ראר, אך מבהיר כי לא נמצאו גופות בין ההריסות ולכן הסברה היא שההרוגים או הפצועים נלקחו בידי כוחות הביטחון לאחר ההריסות.

המחבל אחמד ג'ראר ()
המחבל אחמד ג'ראר

הריסת בית המחבל בג'נין ()
הריסת בית המחבל בג'נין

 

 

ארגון חמאס התייחס לאירועים, ובהודעה מטעמו נאמר כי "חוליית ג'נין אינה הראשונה ולא תהיה האחרונה. התיאום הביטחוני הנפשע לא ימנע מההתנגדות לעמוד מול החלטת טראמפ ושמירת ירושלים".

 

השר ארדן: "נגיע לכל חור שבו הטרוריסטים יסתתרו"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיע הבוקר לבית החולים כדי לבקר את הפצועים. "באנו להצדיע בשם כל עם ישראל ללוחמי הימ"מ שעושים את העבודה שלהם בצורה הכי טובה שיש בכל העולם כולו. פגשתי כאן לוחמים נחושים, גאים במה שהם עשו", אמר ארדן לאחר הביקור.

 

 

הוא הוסיף: "מה שעניין אותם יותר מהכל זה מתי הם חוזרים כבר לימ"מ להמשך הפעילות, המבצעים והמשימות שלהם להיאבק בטרור ולהגן על אזרחי מדינת ישראל. אני חושב ששלוחמי הימ"מ, יחד עם השב"כ שהביא כאן מודיעין איכותי, וכמובן כוחות צה"ל, גבעתי והכוחות שפעלו שם העבירו מסר ברור לכל המרצחים הבזויים, ארגוני הטרור, המשלחים שלהם וכל מי שמשתף איתם פעולה.

"באנו להצדיע ללוחמים בשם כל עם ישראל". השר ארדן בביקור בבית החולים (צילום: אביהו שפירא   ) (צילום: אביהו שפירא   )
"באנו להצדיע ללוחמים בשם כל עם ישראל". השר ארדן בביקור בבית החולים(צילום: אביהו שפירא )

"המסר ברור - נגיע אליהם בכל חור שבו הם יסתררו. ראיתי באתר של הפתח שקוראים להם 'אריות', 'כפירים'. הם לא אריות לא כפירים, הם עכברים שמסתתרים. לוחמי הימ"מ יגיעו אליהם ויסגרו איתם את החשבון כפי שקרה הלילה".

"המחבלים הם עכברים שמסתתרים". פעילות הכוחות בג'נין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"המחבלים הם עכברים שמסתתרים". פעילות הכוחות בג'נין(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הרב שבח, אב לשישה מחוות גלעד, נרצח בשבוע שעבר מירי מחבל סמוך ליישוב שבו התגורר. שבח, שהיה מוהל והתנדב במד"א, נורה מירי חולף בעת שנהג במכוניתו, נפגע בצווארו ונהרג. מאז כוחות צה"ל סגרו צירים, הציבו מחסומים באזור שכם וביצעו סריקות אחר המחבלים.

 

יעל שבח, אלמנתו של רזיאל, אמרה בתגובה לתפיסת וחיסול המחבלים שרצחו את בעלה כי היא "מודה לכוחות הביטחון על פעולתם הנחושה לתפיסת המחבלים, ושולחת מכאן איחולי החלמה לפצועים שפעלו בנחישות ובגבורה".

הרב רזיאל שבח ז"ל ואלמנתו יעל ()
הרב רזיאל שבח ז"ל ואלמנתו יעל

היא הוסיפה: "הנחמה שלנו היא לא בנקמה אלא בבניין הארץ. אני מבקשת מראש הממשלה, שבור את השתיקה שלך, אמץ את ההצעה של שר הביטחון לאשר את חוות גלעד והעלה אותה ביום ראשון לאישור הממשלה".

 

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי, ביקר הלילה בבית החולים את הלוחמים שנפצעו ושיבח את עמידתם האיתנה והנחושה של לוחמי הימ"מ אל מול איומי הטרור: "היחידות המיוחדות של משטרת ישראל, לרבות יחידת הימ"מ, יחד עם ארגוני הביטחון השונים ימשיכו לרדוף את מי שיפגע בביטחונם של אזרחי ישראל בכל מקום ובכל זמן".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את לוחמי מג"ב והימ"מ על פעולתם: "נגיע לכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל, ומדינת ישראל תמצה עימו את הדין". נתניהו שלח גם ברכת החלמה מהירה לפצועים.

 

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן שיבח הבוקר את פעולות הלוחמים: "כוחות הביטחון ביצעו הלילה מבצע מורכב ומוצלח ללכידת רוצחי הרב רזיאל שבח הי"ד. אני מברך את לוחמי הימ"מ על אומץ ליבם ומאחל החלמה לפצועים. למחבלים לא יהיה מסתור. נשיג את המחבלים בכל מקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות הביטחון בג'נין
צילום: רויטרס
מומלצים