שתף קטע נבחר

תם המשבר עם ירדן שטוענת: "ישראל התנצלה ותשלם פיצוי"

דובר ממשלת ירדן טוען כי משרד החוץ בממלכה קיבל איגרת ובה התנצלות ישראלית על מות שני אזרחים ירדנים בתקרית בשגרירות ביולי האחרון, והתנצלות על מות השופט במרס 2014: "ישראל התחייבה לפצות את משפחות ההרוגים". לשכת רה"מ: "השגרירות תשוב לפעילות". גורמים מדיניים: "השגרירה לא תשוב"

 

שגרירות ישראל בעמאן, ירדן (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
שגרירות ישראל בעמאן, ירדן(צילום: שלום בר טל)
 

היחסים בדרך להסדרה? דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, טוען הערב (ה') כי ממשלת ישראל הביעה התנצלות וחרטה באופן רשמי על התקרית בשגרירות ישראל בעמאן ביולי האחרון, וכן על זו שבה נהרג האזרח הירדני, השופט ראיד א-זעייתר במעבר אלנבי בחודש מרס 2014.

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו הערב: "ישראל וירדן הגיעו להסכמה בעקבות האירועים בשגרירות ירדן ובאירוע בו נהרג השופט הירדני. שגרירות ישראל בירדן תשוב לפעילות מלאה באופן מיידי. הרשויות המוסמכות בישראל ימשיכו בבדיקת החומרים שנאספו ביחס לאירוע ביולי 2017, וצפויות להגיע להחלטה בשבועות הקרובים. ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסים האסטרטגיים עם ירדן והמדינות תפעלנה לקידום שיתוף הפעולה ביניהן ולחיזוק הסכם השלום". גורמים מדיניים מסרו כי שגריר חדש ימונה במקומה של עינת שלאין, שלא תשוב לירדן.

 

הדובר גם טוען כי ישראל התחייבה לבצע את הצעדים המשפטיים הנדרשים בעניין התקרית ב-2014 וכן לפצות את בני משפחת השופט. השופט, ממוצא פלסטיני, נורה למוות לאחר שלפי החשד ניסה לתקוף חייל צה"ל במסוף אלנבי ואף לחטוף ממנו את נשקו. הוא נסע לבקר את קרובי משפחתו בשכם. 

 

ירדן, יולי 2017. המשבר בשיאו ()
ירדן, יולי 2017. המשבר בשיאו
דובר ממשלת ירדן טען גם כי ישראל התחייבה באיגרת לבצע את הצעדים המשפטיים הנדרשים בעניין התקרית בשגרירות בעמאן, וכן להעניק פיצוי למשפחות ההרוגים. עוד ציין כי ממשלת ישראל הביע את רצונה לחדש את שיתוף הפעולה עם ממשלת ירדן והדגישה את חשיבות היחסים עמה ושאיפתה להביא לפתרונן של סוגיות אלה. התקרית בחודש יולי אירעה כאיש אבטחה של השגרירות ירה למוות בשני ירדנים, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג. המאבטח נפצע באורח קל, שלף את אקדחו וירה למוות בדוקר בן ה-17. בעל הבית, רופא במקצועו, נפגע מכדור תועה ומת מפצעיו.

 

בהצהרה בסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" הוסיף אל-מומני: "ממשלת ירדן תנקוט צעדים מתאימים בהתאם לאינטרסים הלאומיים העליונים, לאור האיגרת הישראלית שנתנה מענה לכל התנאים שהציבה הממשלה לאחר תקרית השגרירות, אשר יאפשרו את החזרת השגריר. הממשלה יצרה קשר עם בני משפחות שלושת ההרוגים, שהביעו את הסכמתן לקבל את ההתנצלות והפיצוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים