שתף קטע נבחר

הנכים: "נתניהו לא ספר אותנו? הכול היה ידוע"

את הדברים שהטיח שר הרווחה בראש הממשלה, בהקלטות שפורסמו ב-ynet, חווים הנכים על בשרם, במיוחד נוכח מאבקם המתמשך להעלאת קצבאותיהם. "אנו מקבלים רק הבטחות ללא כיסוי. מחכים לנטו מעשים"

 

הפתעה גדולה לא נרשמה אמש (ה') בקרב הפעילים במאבק הנכים, לאחר פרסום ההקלטות הבלעדיות שבהן האשים שר הרווחה את ראש הממשלה כי הוא "לא ספר את הנכים" כשהיה שר אוצר בשנת 2003. כמעט כל הדוברים טענו כי אינם מופתעים מהדברים, אך כעת, משנאמרו בקולו של שר הרווחה, הם מקבלים משמעות אחרת.

 

יו''ר ''נכה לא חצי בן אדם'', אלכס פרידמן הסביר: "פגיעתו של נתניהו בציבור הנכים ידועה לכל. כץ בסיפורי הגבורה שלו לא מחדש דבר. כעת בשיתוף שר האוצר הם גורמים לא פחות נזק, כאשר מעכבים שוב ושוב את יישום ההסכם. כל תוספת מעבר ל-4.2 מיליארד שקלים נחוצה ומבורכת, אך בינתיים אנו מקבלים רק הבטחות ללא כיסוי. מחכים לנטו מעשים".

 

צעירה נחמיאס, פעילה בולטת במאבק הנכים: "שום דבר כבר לא יכול להפתיע בנושא האקוטי והקשה כל כך - האוכלוסייה המוחלשת על כל גווניה. שפת ביבים מפי אנשים החורצים את גורלנו. חלפה הבושה מעולמם. ממשיכים להידרדר במדרון לשפת התהום. כמי שנאבקת לקבלת קצבה בגובה שכר מינימום לכלל הנכים, צפו לפעילות כואבת. בי נשבעתי!". 

 

יו"ר ארגון "מטה מאבק הנכים", נעמי מורביה, אמרה כי "החסם המרכזי להעלאת קצבאות הנכות הוא האוצר, שמוביל למדיניות ניאו ליברלית קפיטליסטית, חזירית, פשיסטית, הרואה באוכלוסיות החלשות בחברה הישראלית סרח עודף ומטען חורג - לפי תורת 'האיש הרזה הסוחב על גבו את האיש השמן' של בנימין נתניהו.

 

"זה אכן אותו אדם אשר כשר אוצר הכניס את קצבאות להקפאה עמוקה במסגרת חוק ההסדרים החל משנת 2003, רק כדי לשחרר אותן ב-2013 ולהצמיד אותן למדד (השלילי בעיקר). הריבון מדבר 'חברתית' אבל מבצע מדיניות פשיסטית שתכליתה 'למגר' את בעיית ה'מעמסה' של האנשים עם המוגבלות על התקציב של המדינה העשירה שהוא מספר על נפלאותיה בעיקר באנגלית".

 

רונית צרפתי, פעילה נוספת במאבק הנכים: "לא מפתיע אותי שראש הממשלה מזלזל בציבור הנכים. אני מברכת את השר כץ על כך שהוא לוקח אחריות ונלחם בעבור ציבור הנכים ומבין שהמאבק הצודק והערכי הוא על פני החברה הישראלית, אחרת ייווצר כאן עוני לדורי דורות. אני מקווה שראש הממשלה ישכיל להבין את עומק הבעיה ולא רק את הסימפטום. עוני מביא לעוני ותחלואות".
 
ד"ר עמיחי תמיר מקואליציית ארגוני הנכים: "אנחנו מודעים לכך כבר זמן רב, ראש הממשלה ושר האוצר לא סופרים את הנכים ועוסקים בספין על אזרחי המדינה, כאילו מדובר בהסכם היסטורי. אין כלום כי לא היה כלום".

 

"תשקיעו עשירית ממה שהשקעתם בחוק ההמלצות"

גם בקרב חברי הכנסת נשמעה ביקורת על המסר הבוטה. ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "הקלטות לא עושות טוב לממשלה הזו אבל חושפות את כל האמת עליה. נתניהו לא ספר את הנכים ב-2003 והוא לא סופר אותם גם היום. אם הוא וממשלתו היו משקיעים עשירית מהמאמץ המטורף שהשקיעו בחוק ההמלצות, בחוק המרכולים ובהעלאת השכר של עצמו ושל השרים, כבר מזמן הייתה מאושרת הרפורמה בקצבאות הנכים".

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), התייחס אף הוא: "נתניהו כשר אוצר כמו נתניהו כראש ממשלה היה ונשאר מנותק מהציבור. הנכים משלמים את המחיר. שוב ושוב הצהירה הממשלה כי ב-1 בינואר תשולם הקצבה המעודכנת. גם ההבטחה הנוכחית לפיה לשיפור קצבאות הנכות יוקצה 4.2 מיליארד שקלים חקוקה על הקרח. אין ספק כי כעת דרוש לחץ ציבורי ופעולות דרסטיות גם בקרב חברי הכנסת כדי להפסיק את ההתעמרות בציבור הנכים ולהוציאם ממעגל העוני".

  

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "מהדברים עולה בבירור מה שידענו עוד קודם - הממשלה הזו עסוקה בעיקר בכותרות והרבה פחות במעשים, והראשון שצריך להתבייש בהתנהלות שלו זה ראש הממשלה. בשניות הוא מעביר חוקים שרלוונטיים לעצמו ודואג לעכב את הדברים שחשובים באמת לציבור. בושה שככה דברים מתנהלים ועוד יותר בושה שראש הממשלה נהנה לשחק בחיים של ציבור שלא יודע איך הוא יסיים את החודש הקרוב". 

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון: "לצערי אני לא מופתע מהדברים. עכשיו התפרסם מה שאני צועק כבר חודשים - נתניהו וכחלון מזלזלים ומשקרים לציבור הנכים ללא הפסקה. מי שאשם במצב ויצר אותו הוא שר האוצר מודל 2003 הלא הוא ראש הממשלה הנוכחי נתניהו. הוא הצמיד את הקצבה למדד ובכך שחק אותה עד למצב היום של קצבה עלובה של 2,342 שקלים".

פורסם לראשונה 18/01/2018 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבק הנכים להעלאת הקצבאות
מומלצים