שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: 1,500 עובדי השגרירויות יהפכו לעובדי מדינה

עובדי נציגויות ישראל בחו"ל (עמ"י) מחו במשך שנים על תנאי העסקתם. "המדינה מכירה בנו סוף סוף כעובדיה ושמה קץ למציאות שבה יותר ממחצית שירות החוץ הישראלי הם עובדי קבלן". ההחלטה תיכנס לתוקף תוך כחצי שנה


הפגנת עובדי עמ"י בפריז בשנה שעברה ()
הפגנת עובדי עמ"י בפריז בשנה שעברה
אחרי ארבע שנות מאבק הממשלה אישרה היום (א') פה אחד כי 1,500 עובדי נציגויות ישראל בחו"ל (עובדים מקומיים ישראלים, עמ"י) יהפכו לעובדי מדינה. משמעות ההחלטה היא שינוי משמעותי בתנאים הסוציאליים (דמי הבראה, נקודות זיכוי וצבירת ותק), הגדלת ימי חופשה, זכות לצבור ימי מחלה, זכות להגיש מועמדות למכרזים בשירות המדינה, שיפור מבחינה מעמדית-ארגונית ומתנות לחג.

 

עובדי עמ"י ייקראו מעתה אית"ן - "אזרחים ישראליים תומכי נציגויות". החלטת הממשלה חלה על העובדים בנציגויות, כולל בני זוג של שליחים, והיא אינה כוללת את עובדי עמ"י תעופה (מאבטחי התעופה האזרחית המועסקים דרך השגרירויות). ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך 180 ימים או עם תיקון תקנה מיוחדת להעסקת עובדי אית"ן בהתאם לסעיף 40 לחוק המינויים, על פי המאוחר מביניהם.

 

בשבועות האחרונים חודשה מחאת העובדים לאחר שהליך אישור הרפורמה השתהה במשך חודשים רבים. בחודש דצמבר הפגינו עובדי עמ"י בניו יורק  וועד העובדים הודיע כי אם הרפורמה לא תועלה להצבעה בישיבת הממשלה הקרובה יוחמרו צעדי המחאה, עד כדי השבתה של כל נציגויות ישראל החל מ-1 בינואר. בעקבות זאת, אושר בראשית חודש ינואר מודל השכר החדש של העובדים, ואתמול הושלם המהלך עם הכרזת הממשלה על קליטת העובדים לשירות המדינה.

 

הפגנה של עובדי עמ"י בלונדון, ב-2016 ()
הפגנה של עובדי עמ"י בלונדון, ב-2016

אף שהם מהווים יותר ממחצית שירות החוץ של מדינת ישראל, עד היום לא נהנו עובדי התמך בנציגויות מהזכויות הבסיסיות להן זכאי כל עובד זוטר בשירות המדינה. במסגרת הרפורמה יועלה שכרם של העובדים בכ-12% בממוצע (תלוי ביוקר המחיה במדינת השירות); עם תחילת ההעסקה יקבלו העובדים טיסה למדינת השירות וכן טיסה חזור לישראל בסיום ההעסקה; מספר ימי החופשה יושווה לנהוג במגזר הציבורי; עובד ותיק יורשה להשתתף במכרז פנימי למשרה בשירות המדינה.  

 

מוועד עובדי עמ"י נמסר כי "המדינה מכירה בנו סוף סוף כעובדיה ושמה קץ למציאות שבה יותר ממחצית שירות החוץ הישראלי הם עובדי קבלן. המהלך הזה ישפר באופן מהותי את מעמדנו התעסוקתי של כ-1,500 עובדים מסורים, ומהשינוי הזה ייצאו נשכרים גם המדינה וגם העובדים. אנחנו מודים להסתדרות על הליווי המסור וכן למשרדי החוץ, האוצר ונציבות שירות המדינה על שפעלו להשלמת המהלך ההיסטורי".

 

מנציבות שירות המדינה נמסר כי בעבודת המטה שהובילה הנציבות נטלו חלק משרד החוץ, משרד הביטחון, משרד רה"מ, משרד הכלכלה, משרד התיירות ומשרד האוצר. החל ממועד קליטתם של עובדי עמ"י לשעבר כעובדי מדינה הם יקראו אית"ן: "אזרחים ישראליים תומכי נציגויות". עובדי אית"ן יועסקו בנציגויות ישראל בחוץ לארץ בתפקידי עזר לעבודת הנציגויות, לתקופה קצובה על פי חוזה מיוחד.

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים