שתף קטע נבחר

אבו מאזן לאיחוד האירופי: "הכרה בפלסטין - לא מכשול לשלום"

הנשיא הפלסטיני נשא דברים בבריסל מול שרי החוץ ופדריקה מוגריני: "רוצים להגיע למדינת פלסטין, שתחיה בביטחון וביציבות לצד ישראל". על הקיצוץ האמריקני לאונר"א: "אנשים יושלכו לגורלם. הם עלולים להיחשף לטרור או להגר"

 

אבו מאזן. "לייסד את מדינת פלסטין בגדה ובעזה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן. "לייסד את מדינת פלסטין בגדה ובעזה"(צילום: EPA)

במקביל לנאומו של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בכנסת בירושלים, נאם היום (ב') הנשיא הפלסטיני אבו מאזן במטה האיחוד האירופי בבריסל, במסגרת מפגש שלו עם שרי חוץ ולצדה של שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני. הוא התייחס לעתיד התהליך המדיני ואמר: "ההצהרות השונות שנשמעות לאחרונה לא מסיטות אותנו מהאמונה שהדרך היחידה להשיג שלום בינינו לבין ישראל היא משא ומתן בתיווך בינלאומי. חרף הסנקציות שהופיעו, אנחנו מחויבים להילחם בטרור ובקיצונות, הן באזורנו ובכל העולם כולו".

 

אבו מאזן הדגיש שהרשות עדיין מחויבת לכל ההסכמים שעליהם חתמה עם ישראל, אך הציב לכך תנאי מוכר: "אנו דורשים מישראל לעמוד בהתחייבויותיה בהסכמים האלה. ההסכמים לא יכולים להיות מבוצעים רק בידי צד אחד. אנו רוצים לשמור על מוסדות המדינה בשטחים הפלסטיניים עד שנגיע למדינת פלסטין, שתחיה בביטחון וביציבות לצד מדינת ישראל. העצרת הכללית ומועצת הביטחון של האו"ם קיבלו עשרות ומאות החלטות, ואנו רוצים שהן תבוצענה בשטח".

 

הוא בחר לעקוץ את מדינות האיחוד האירופי על כך שלא הכירו במדינה הפלסטינית חרף תמיכתן הבלתי מסויגת בפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67: "עם כל הכבוד לעמדות שנשמעות מאירופה, שאותה אנו מחשיבים שותפה לשלום, אנו דורשים ממדינות אלה להכיר במדינת פלסטין. זה לא יהיה מכשול בדרך לכינון השלום. זה מה שידרבן את הפלסטינים להמשיך לחכות לשלום, זה ידרבן את האנשים לשמור על תרבות השלום".

 

 

הוא התייחס גם לסוגיית קיצוץ התקציב האמריקני לאונר"א. לדבריו הסוכנות הוקמה כדי לטפל בסוגיית הפליטים והיא מגישה להם את כל הסיוע הנדרש להמשיך בחייהם: "אם אנשים אלה יושלכו לגורלם הם עלולים להיחשף לארגוני הטרור או להגר. ואף אחד לא רוצה שהם יהגרו אליו".

 

על היחסים עם חמאס אמר אבו מאזן שההנהגה הפלסטינית דבקה במאמץ להשלים את הפיוס לשם השגת מדינה אחת עם חוק אחד ונשק אחד: "כך נוכל לייסד את מדינת פלסטין ברצועת עזה, בגדה המערבית ובמזרח ירושלים - בירתה של מדינת פלסטין".

 

לאחרונה נשא אבו מאזן דברים חריפים הן במועצה המרכזית של אש"ף והן בקהיר. הוא אמר כי "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". הוא ציטט פילוסוף מצרי שהתייחס להצהרת בלפור: "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים