שתף קטע נבחר

ישראל כץ: "הח"כים הערבים וחמאס פועלים בשם אותן מטרות"

בריאיון לאולפן ynet תקף שר התחבורה את התנהגותם של חברי הרשימה המשותפת בתחילת נאומו של מייק פנס בכנסת: "אולי הם צריכים לעבור לעזה לפרלמנט הפלסטיני". באשר להודעת ממשלת רואנדה לפיה לא חתמה על הסכם גירוש פליטים עם ישראל, הבהיר: "מדובר בהכחשה תחת לחץ, התוכנית תצא לפועל"

 

 

שר התחבורה ישראל כץ תקף הבוקר (ג') בריאיון לאולפן ynet את חברי הכנסת מ"הרשימה המשותפת", לאחר שקראו קריאות בוז לעבר סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס אתמול, רגע לאחר שעלה לדוכן הנואמים במליאת הכנסת. "והם וחמאס פועלים בשם אותן מטרות, חברי הרשימה המשותפת פעלו אתמול באופן שהחמאס משבח אותו", אמר.

"הרשימה המשותפת וחמאס פועלים בשם אותן מטרות". השר ישראל כץ (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"הרשימה המשותפת וחמאס פועלים בשם אותן מטרות". השר ישראל כץ(צילום: אבי מועלם)

פרט לקריאות הבוז, הניפו אתמול הח"כים הערבים כרזות שעליהן נכתב: "ירושלים היא בירת פלסטין". שניות ספורות לאחר מכן התנפלו סדרנים על אותם חברי כנסת. הם הורחקו על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עד סוף הישיבה.

 

 

"החמאס, הארגון הקיצוני הזה ששולל את קיומה של ישראל, משבח את מי שיושבים בכנסת ישראל ונהנים", הוסיף השר כץ. "אולי המסקנה היא שהם צריכים לעבור לעזה לייצג את הפרלמנט הפלסטיני של החמאס בשם אותן מטרות שהם מאמינים בהן. הם לא מכירים בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

"איך הם מתנהגים?", תהה כץ. "ישבו שם חברי מרצ שלא הסכימו עם חלק מהדברים. חלק אפילו קמו ומחאו לפנס כפיים, חלק לא. זה לגיטימי לגמרי, זה קורה בכל העולם. אפשר גם לצאת מהאולם בשקט לפני. אבל להניף שלטים עם מסר שבעצם ירושלים זה של פלסטין ולא של מדינת ישראל כשבא סגן הנשיא שהוא נוצרי בכלל ומכיר בזכות היהודים - לא יכול להיות שח"כים במדינת ישראל יתכחשו לדברים בצורה כל כך בוטה ויפעלו למטרות שהחמאס משבח".

 

הוא הוסיף: "לשבת בכנסת ישראל, לנצל את המעמד ואת השכר ואת כל הדברים האלה כדי לנסות ולקעקע את מדינת ישראל מבפנים - זה דבר שהוא פסול לגמרי בעיני".

"מציע להאמין לראש הממשלה ולא להכחשת רואנדה". כץ (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"מציע להאמין לראש הממשלה ולא להכחשת רואנדה". כץ(צילום: אבי מועלם)

השר כץ התייחס בריאיון גם להודעתה הרשמית של ממשלת רואנדה, ולפיה היא "מעולם לא חתמה על שום הסכם סודי עם ישראל בנוגע ליישוב מחדש של מהגרים אפריקנים". "אתם מאמינים לראש הממשלה או להכחשה תחת לחץ של רואנדה? אני מציע להאמין לראש הממשלה", אמר. "התוכנית תצא לפועל. צריך להוציא אותם למקומות שבהם הם לא נמצאים בזכנת חיים ולהשאיר את ישראל לתושבים שלה".

 

כץ הוסיף: "הייתי מודע לכך שראש הממשלה נסע לאפריקה, ובאחד מהשלבים זו הייתה המטרה שהוא לקח על עצמו. הוא השיג את המטרה ולא רק עם רואנדה, גם עם מדינה אחרת". לדבריו, ברואנדה אומנם "מכחישים שהם חתמו פורמלית בגלל הלחצים, אך יחד עם זאת הם כן מוכנים לנקוט בפעולות".

 

 

"מסכים עם היועמ"ש; האמירה של גפן הזויה". סערת יהונתן גפן (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ) (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)
"מסכים עם היועמ"ש; האמירה של גפן הזויה". סערת יהונתן גפן(צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)

בעניין סערת יהונתן גפן וההשוואה שעשה בין עאהד תמימי לאנה פרנק, אמר השר כץ כי "ההשוואה הזו מופרכת וחמורה". עם זאת, הוא גיבה את קביעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אשר הודיע כי לשר הביטחון אביגדור ליברמן אין סמכות חוקית להתערב בתכנים שמשודרים בתחנה הצבאית. זאת לאחר שליברמן הנחה הבוקר את מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ להפסיק להשמיע או לראיין בשידורי התחנה את גפן.

 

"זו תחנת רדיו מאוד מאוזנת ויש לה מפקד טוב שהוא היחיד שמוסמך לתת הוראות עריכה", אמר כץ. "אני חושב שדבריו של שר הביטחון היו יותר בגדר הבעת דעה מאשר מימוש סמכות אמיתית. היועמ"ש גם הבהיר שהסמכות הזאת לא קיימת. אני מסכים איתו, חד משמעית שר ביטחון לא יכול לתת הוראות תוכניות לגלי צה"ל".

 

על דבריו של גפן אמר כי "אני חושב שהציבור עצמו צריך להפסיק לצרוך אותו. דעת הקהל אמורה להוקיע, ואם דעת הקהל תוקיע אז גם גלי צה"ל לא ישמיעו אותו". הוא הוסיף: "מה שיהונתן גפן עשה כאן זה דבר הזוי, ואני מקווה שהוא יחשוב על מה שהוא עשה ויחזור בו ויתנצל על הדבר המופרך הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ישראל כץ באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים