שתף קטע נבחר

שיר התגובה של שירה גפן: "שר הביטחון לא יפקיר חייל בשיר, זה קו אדום שאסור לעבור"

יממה לאחר שאביה הישווה בשיר בין עאהד תמימי לאנה פרנק כתבה בציניות בתו של יהונתן גפן: "כשחייל חוטף סטירה בשיר זה יהדהד לתמיד, לא כמו אלה שמתים במלחמות, קוברים אותם ושוכחים". אחיה אביב גפן: "אבא נתקע בין הפטיש למגל"

הילדים של יהונתן גפן  מגיבים: אשת התרבות שירה גפן, בתו של המשורר, כתבה שיר תגובה בעקבות סערת ההשוואה בין עאהד תמימי לאנה פרנק ואילו אחיה - הזמר אביב גפן - הסתפק בתגובה קצרה בעמוד האינסטגרם. "איכשהו אבא נתקע בין הפטיש למגל", כתב - ברמיזה למוצאו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

 

בחשבון הפייסבוק שלה כתבה אמש (יום ג') שירה גפן שיר תגובה להנחייתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן שלא להשמיע או לראיין את אביה בגלי צה"ל, הנחיה שלפי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "אין לה סמכות חוקית".

גפן וליברמן. "שר הביטחון לא יפקיר חייל בשיר" (צילום: אמיר מאירי, עמית שאבי) (צילום: אמיר מאירי, עמית שאבי)
גפן וליברמן. "שר הביטחון לא יפקיר חייל בשיר"(צילום: אמיר מאירי, עמית שאבי)

"שר הביטחון קורא שירים

שר הביטחון קורא שורות ואת זו שאינה ישרה ידאג ליישר

שר הביטחון שומר על ארץ ישראל מפני טקסטים שהוא

לא מבין, כי מה שלא מובן מסוכן

שר הביטחון שומר על החיילים בשירים שלא ייפגעו ושכבודם לא יירמס

הוא לא יהסס לשלוח אותם לשטחים הכבושים לשמור על מתנחלים, למות במלחמות אבל לעולם לעולם לעולם

לא יפקיר חייל בשיר, זה קו אדום שאסור לעבור

כשחייל חוטף סטירה בשיר זה יהדהד לתמיד

לא כמו אלה שמתים במלחמות קוברים אותם ושוכחים

שר הבטחון עושה שרירים. אפשר לישון בשקט".

 

הסערה החלה שלשום כשיהונתן גפן פרסם בחשבון האינסטגרם שיר שבו השווה את הנערה הפלסטינית תמימי, שהיכתה חייל צה"ל, לאנה פרנק, חנה סנש וז'אן דארק. בתגובה לכך שר הביטחון הורה למפקד גלי צה"ל שלא לראיין את גפן בתחנה הצבאית, אך תוך זמן קצר קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי לליברמן אין סמכות לכך.

ליברמן אמר כי "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת". בפוסט בפייסבוק הוא הוסיף: "הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה".

 

זמן קצר אחר כך אמר מנדלבליט כי אין לליברמן סמכות חוקית להתערב בתוכן השידורים בגלי צה"ל. בתגובה ענה לו ליברמן כי הוא דוחה על הסף את עמדתו.

 

 

הערב שיגר מנדלבליט מכתב חריף לשר הביטחון: "גם שמדובר בדברים מקוממים, הרי ששר הבטחון אינו מוסמך לתת הנחיות מעין האלו למפקד תחנת הרדיו גלי צה"ל". הוא הדגיש בפני ליברמן כי הנחייתו "ניתנה שלא כדין ובחוסר סמכות", והוסיף: "מיותר להזכיר כי חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה בדבר הדין הינה מחייבת, בהיותו הפרשן המוסמך של הדין עבור כלל רשויות המדינה ושרי הממשלה בכלל זה".

 

"הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד", קבע היועץ. "בכל ענייני התוכן העיתונאיים והמקצועיים התחנה אינה כפופה לדרג הצבאי ולהיררכיה הצבאית, ובוודאי שאינה כפופה לכל מעורבות פוליטית", הבהיר היועמ"ש. "התחנה נהנית מעצמאות עיתונאית ושידוריה אינם מוכתבים על ידי הרמטכ"ל או שר הביטחון – שאינם מוסמכים להתערב בשיקולים המקצועיים-עריכתיים, העיתונאיים והאומנותיים" .


פורסם לראשונה 23/01/2018 22:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר מאירי, עמית שאבי
גפן וליברמן
צילום: אמיר מאירי, עמית שאבי
מומלצים