שתף קטע נבחר

מחיר ההתנהגות: אורן חזן הורחק לחצי שנה מהמליאה

ועדת האתיקה החליטה להרחיק את חבר הכנסת מהליכוד על התנהגותו בשל תלונות רבות נגדו. בנוסף על כך יישלל ממנו שכר של שבוע, אך הוא יוכל להשתתף בהצבעות. עוד לפני כן עורר סערה כשצעק ליו"ר הכנסת אדלשטיין להתנצל בפני נתניהו והורחק מהמליאה. חזן: "אדלשטיין אנוכי וציני"

 

ועדת האתיקה הכריעה היום (ד') כי ח"כ אורן חזן (ליכוד) יורחק למשך חצי שנה ממליאת הכנסת בעקבות חמש קובלנות שהגישו נגדו ח"כים מכמה סיעות במשכן. כמו כן נשלל ממנו שכר של שבוע. הותר לחזן להשתתף בהצבעות, אך הוא לא יוכל לנאום, להגיש שאילתות ולהעלות הצעות לסדר והצעות חוק.

 

"מדובר בפרס למחבלים שאותו נותן יו"ר הכנסת אדלשטיין, שבחר להעלים את הלוחם היחיד בטרוריסטים בכנסת", תקף חזן לאחר ההחלטה. "הוא מקווה שהציבור ישכח לו את הבושה שהעדיף אינטרס אישי שלו להיבחר בקולות הערביים לנשיאות על האינטרס הלאומי. מגוחך שזועבי תקפה שוטרים בבית משפט וחיילים במרמרה וקיבלה גם הרחקה של שישה חודשים ולי לוקחים גם שכר. זו נקמה אישית. הציבור בישראל ישפוט את יו"ר הכנסת המבייש, האנוכי והציני ביותר מאז קום המדינה".

ח"כ אורן חזן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ אורן חזן(צילום: אוהד צויגנברג)

באולפן ynet הבהיר הח"כ כי נענש כיוון שהשתלח ביו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין במליאה, והוא ועושי דברו הם שחרצו את גורלו. לדבריו, לא היה מורחק מהכנסת "לולא הייתי מפריע וחושף את הפרצוף האמיתי של אדלשטיין תומך הטרור".

 

אלא שעוד לפני ההחלטה קיימה מליאת הכנסת ישיבה מיוחדת לציון 69 שנה לכינון הכנסת בט"ו בשבט. יו"ר הכנסת אדלשטיין הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום, וחזן התפרץ: "אולי תנצל את ההזדמנות להתנצל בפני ראש הממשלה". בזאת התכוון חזן להקלטות שבהן ביקר אדלשטיין את התנהלות נתניהו. אדלשטיין הורה להרחיק את חזן מהמליאה ואמר כי מדובר בישיבה חגיגית וכי הוא יוכל להיות נוכח במליאה רק בהצבעות.

 

כמה מהקובלנות נגד חזן הגישה ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת, בראשונה שבהן ציינה כי בעת שהתראיינה ממשכן הכנסת בשידור חי לאולפן ynet חזן "העיר הערות קולניות ומעליבות והתערב בריאיון עד שלא יכולתי להמשיך לדבר כי קולו גבר על קולי". כך זה נראה:

 

קובלנה נוספת הוגשה נגדו בעקבות דברים שהפנה אל ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) במסדרונות הכנסת. השלישית - קובלנה של ח"כ בירן על כך שבדיון בוועדת הכספים חזן אמר לה "תמלאי טופס" (רמז לכאורה לכך שהיא יכולה לעבוד בזנות). הרביעית - תקרית שבמהלכה השמיע קולות של תרנגולת לעברו של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שניהל את הישיבה. החמישית - עימות עם ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) במהלך דיון על הצעות חוק שמאפשרות עיכוב החזרת גופות מחבלים. ח"כ חזן קרא בדיון המדובר לח"כ חאג' יחיא: "ביוב".  

 

חזן הסביר: "אדלשטיין ובובות המריונטה שלו בוועדת האתיקה בחרו בטרור, זאת המשמעות היחידה של הענישה. אדלשטיין, במקום להרחיק את אחמד טיבי שמתרועע עם הגרועים שבאויבינו, שמסית נגד חיילי צה"ל, שעומד בשער שכם ואומר 'בדם ואש נפדה אותך אל-אקצה' ושולח עבריינים ומחבלים צעירים לתקוף חיילים.

ח"כ מיכל בירן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ מיכל בירן(צילום: גיל יוחנן)

"כמה הזוי שרק לפני שבוע ראינו את חברי הרשימה החמאסית המשותפת מתפרעים בכל המליאה, מביכים את כל מדינת ישראל ומדיניות החוץ שלה בשעה שסגן הנשיא האמריקני נואם בכנסת. איפה העונש שלהם? איפה כינוס המליאה עליהם? אבל את מי שעומד ומגרש מהכנסת את מחבלת המרמרה זועבי, נלחם במורשע בטרור, בטרוריסט זחאלקה וסותם את הפה לטיבי ויתר החברים המחבלים שלו בכנסת, אותו משתיקים".

 

הוא התפלא על שלא נענש בגלל הוויכוח הגס שהתגלע בינו ובין ח"כ בירן (המחנה הציוני): "זה בדיוק האבסורד, דווקא על זה לא נענשתי".

  

הוא התחייב לגבי הח"כים הערבים: "אמשיך למנוע מהם לבזות אותנו מול כל העולם ומול המצלמות, אמשיך להטריד אותם עד שהם יבינו שמקומם לא בכנסת ישראל. מעבר לזה, תהיה מליאה אלטרנטיבית. אף אחד לא באמת חושב שאני אסתום את הפה שלי. השליחות שלי בכנסת היא לסתום את הפה לאלה שרוצים לפגוע בכולנו ביחד".

 

הוא סיפר על "אין-ספור שיחות והודעות תמיכה, חיבוקים ברשתות" שקיבל לאחר שנודע אתמול על ההחלטה הצפויה בעניינו. "עזבו את האהבה בתוך המשכן, לא הפסיקו להגיד לי תודה, והתודה הזאת אומרת משהו, אנשים מאמינים בדרך הזו. ולתומכי הטרור וזה שמאפשר להם לנהוג ככה, אדלשטיין, תיזהרו, אותי לא ישתיקו".

 

ח"כ בירן: סירבתי להתנצל"

גם חברת הכנסת מיכל בירן הורחקה אתמול על ידי ועדת האתיקה של הכנסת. "מעולם לא ראיתי אותו בדיון ענייני בכנסת", היא אומרת על הרחקתו של חזן. "מעולם לא ראיתי את אורן חזן בדיון שלא נראה כמו תוכנית ריאליטי. שמעתי אותו אומר במפורש שההרכב של ועדת האתיקה הוא שמאלני קיצוני, אז בהנחה שההרכב שאני עמדתי מולו הוא אותו הרכב שגזר גם עליו את הסנקציות שלו, היו שם יו"ר הוועדה וקנין מש"ס, רחל עזריה מכולנו, שולי מועלם מהבית היהודי, והאלוף איל בן ראובן מהמחנה הציוני. האם אפשר לקרוא להרכב כזה שמאלני קיצוני?"

 

על ההרחקה שלה אמרה חברת הכנסת בירן: "אני חמש שנים חברת כנסת, ומעולם לא היה ח"כ מלבד חזן שהגיש נגדי קובלנה לוועדת האתיקה. סירבתי להתנצל כי הסברתי היטב שכשאני קוראת לחבר הכנסת אורן חזן 'סרסור', אין בכך משום כינוי גנאי. ועדת האתיקה לא חשבה כמוני ואני מקבלת בהכנעה ומבינה איך הם רואים את זה מהצד שלהם, אבל כנבחרת ציבור התפקיד שלי הוא לעמוד לצידן של נשים מנוצלות באשר הן".

 

בעבר היו היחסים בין חברי הכנסת בירן וחזן טובים יותר, ובירן מסבירה מה השתבש. "הייתה שיחה ידידותית לפני שלוש שנים כשהוא נבחר לכנסת וכל העובדות לגביו לא היו ידועות. אני חשבתי שאורן חזן הוא חביב לחלוטין עד שראיתי את התחקיר של עמית סגל. מאותו רגע ניתקתי איתו מגע, לא התכוונתי להפוך את זה לקרב מתוקשר, פשוט הפסקתי להתייחס אליו, אבל הוא לא יכול היה לשאת את ההתעלמות הבוטה הזאת, כמו ילדים בני שנתיים. זה מאוד חמוד בגיל שנתיים, זה קצת מביך כשאתה חבר כנסת".

 

*חברת ועדת האתיקה, ח"כ רחל עזריה, הגיבה לאחר ההחלטה: "האירועים שבהם היה מעורב חזן פגעו בעבודת הכנסת ומנעו מחברי הכנסת לתפקד במקצועיות. לאור הישנותם של המקרים והתראות חוזרות ונשנות מוועדת אתיקה שלא כובדו, הוחלט בוועדה על החמרת ענישה מול ח"כ אורן חזן. למהלך זה ישנה מטרה אחת, למלא את חובתה של ועדת אתיקה לשמור על כבודה וממלכתיותה של הכנסת".

 


פורסם לראשונה 31/01/2018 11:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ אורן חזן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים