שתף קטע נבחר

ישראל כץ: "לבנון תשוב לתקופת המערות"; בנט: "נסראללה יהיה אחראי להחרבתה"

שרי התחבורה והחינוך וחברי הקבינט התייחסו בריאיון לאולפן ynet לאפשרות של עימות נוסף בצפון והעבירו מסר לאיראן וחיזבאללה. "אם יתפתח עימות כולל - נפעל בצורה הרבה יותר תקיפה מאשר ב-2006", הבהיר כץ. בנט: "אומרים מראש לנסראללה: אם תירה טילים - תהפוך למחריב של לבנון"

 

 

על רקע ההצהרות שנשמעו מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ודובר צה"ל באשר להתעצמות האיראנית בלבנון, ומפעלי טילים שמוקמים על ידיה במדינה, מזהיר שר התחבורה וחבר הקבינט ישראל כץ את חיזבאללה, בת בריתה של טהרן, פן תנסה את ישראל ותפתח מולה במערכה. "נאמר זאת חד-משמעית - לבנון תחזור הרבה שנים אחורה. יש האומרים לתקופת האבן ויש האומרים לתקופת המערות", הבהיר בריאיון לאולפן ynet.

 

"ישראל הציבה קו אדום - היא לא תאפשר ללבנון להיהפך למפעל לייצור נשק מדויק של איראן", הוסיף השר כץ. "פעלנו לכך שזה לא יקרה בסוריה בהברחות נשק איראניות, וכרגע הובהר שלא נאפשר לאיראן להקים מפעלים לייצור טילים מדויקים או הסבת טילים על אדמת לבנון. ההבהרות נאמרות גם בשיחות מול רוסיה וודאי מול ארה"ב ומדינות נוספות באירופה - כמסרים שנועדו למנוע מלחמה ועימות שאנחנו לא מעוניינים בו. אנחנו מבהירים מה הקו האדום שלנו".

 

ישראל כץ: "אם יתפתח עימות מול חיזבאללה, נפעל בצורה יותר תקיפה מאשר ב-2006" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ישראל כץ: "אם יתפתח עימות מול חיזבאללה, נפעל בצורה יותר תקיפה מאשר ב-2006"(צילום: אבי מועלם)

אתם מציבים קווים אדומים יותר ויותר ברורים, שלא בטוח שלבנון ושאר מדינות האזורי יוכלו לעמוד בהם.

"הכול יעמוד בסופו של דבר במבחן המאזניים. איראן פועלת מצד אחד להפוך את לבנון למוצב קדמי נגד ישראל, ובעצם הפכה את לבנון כבת ערובה באמצעות חיזבאללה ומימוש המגמות התוקפניות שלה. מהצד השני ישראל עומדת עם היכולות שלה - והיכולת שלנו צריכות להיות ברורות כדי למנוע את זה".  

 

מדוע אתם, שרי הממשלה, כל כך נזהרים בדבריכם?

"אני רוצה להבהיר - אנחנו מאוד ברורים. אם ישראל תיאלץ, ואם תהיה תוקפנות של חיזבאללה, ויתפתח עימות כולל ופתוח - נפעל הפעם בצורה מאוד תקיפה, הרבה יותר מאשר ב-2006. שום מטרה בלבנון לא תהיה חסינה, וכל תשתית שמשמשת גם לחיזבאללה וגם למטרות צבאיות תיפגע, ולבנון תחזור הרבה הרבה הרבה שנים אחורה".

 

לשאלה אם נתקבל מודיעין על רצון איראני לפתוח במלחמה משיב כץ בחיוב: "אנחנו מקבלים מודיעין שאיראן פועלת לעשות את הפעולות שיהפכו את החזית ליותר מסוכנת. גם מנסה להתבצר בסוריה וגם לחמש ולדייק טילים בלבנון".

 

"איראן מנסה להפוך את החזית ליותר מסוכנת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"איראן מנסה להפוך את החזית ליותר מסוכנת"(צילום: AFP)

לצד הסוגיה האיראנית והאיום מלבנון, השר כץ לא מתעלם גם מהמשבר ההומניטרי בעזה: "המצב בעזה חמור. יש שם כ-2 מיליון איש והסכסוך בין אבו מאזן לחמאס ודאי מחריף אותו. אנחנו יכולים להגיד 'זה לא ענייננו", אבל במציאות ישראל אחראית על מה שקורה בעזה משום שמבחינה ביטחונית מטילים עליה סגר. לכן, אני מציע כבר זמן רב לנקוט מהלך אסטרטגי של היפרדות, של בניית אי, נמל ומתקנים בינלאומיים להתפלת מים וחשמל. לא כפרס לחמאס - נהפוך הוא, כפרס לישראל, כדי לבודד אותה ולשחרר אותה מאחריות".

 

"אנחנו משלמים כבר עכשיו את המחיר", טוען כץ. "מערכת הביטחון עוסקת במידה רבה איך ישראל מונעת את הצפת הביוב, המלחת המים, מניעת הרעב והמחלות. ההצעה שלי שמאפשרת לשחרר את הסגר בצורה מבוקרת ביטחונית תוך שמירת הביטחון, לאפשר לעזה חיבור כלכלי לעולם, להוריד מעל עצמנו את האחריות למה שקורה שם - ולהעביר אותה לעולם".

 

משבר החשמל בעזה. כץ: "לשחרר את ישראל מאחריות" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
משבר החשמל בעזה. כץ: "לשחרר את ישראל מאחריות"(צילום: MCT)

 

על הדיווח אתמול ב"ניו יורק טיימס" שלפיו ישראל תקפה יותר מ-100 פעמים בחצי האי סיני כחלק מסיוע למצרים במאבקו מול שלוחת דאעש באזור, אומר כץ: "אני לא יכול לאשר זאת, אך באופן כללי אני יכול להגיד שיש אינטרס משותף עמוק בין ישראל למצרים כדי למנוע התבססות של דעאש בסיני. צריך להבין שאחרי ההכרעה בסוריה ובעיראק, נוצרה זרימה של דאעש לתוך סיני - ובראייה רחבה ישראל נמצאת גם על הכוונת שלו, ודאי מצרים.

 

"מטבע הדברים קיים שיתוף פעולה מודיעיני וסביר שיהיו גם שיתופי פעולה אחרים כדי לפגוע בדעאש ולמנוע ממנו לממש את האיומים", הוסיף כץ. "צריך לזכור גם שדעאש תקף את אילת ואת הנגב. ישראל רואה בכך בהחלט איום שהיא צריכה להתמודד איתו לצד האיום האיראני מכיוון צפון ומכיוון עזה".

 

"מדינת ישראל לא תחכה שהאויב יגיע עד לגדר"

שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט דיבר גם כן באולפן ynet והתייחס למתיחות הגוברת מול לבנון: "אני חושב שמלחמה היא לא דבר הכרחי ובלתי נמנע. זה תלוי בשני הצדדים, אבל גם בנו – ככל שנהיה יותר בהירים וחדים במילותינו ובמעשינו, ונבהיר שלא נאפשר לאיומים להתבסס על הגבולות שלנו - נוכל למנוע את מלחמת לבנון השלישית".

 

ממי ישראל מצפה לעצור את זה כך שהמלחמה לא תצא לפועל?

"אנחנו סומכים רק על עצמנו. כרגע יש איום שמתפתח והוא פרויקט דיוק הטילים במדינת לבנון של חיזבאללה, ולא נאפשר לכך לקרות. צריך להסביר שההיקף הפוטנציאלי והנזק של רבבות טילים שיהיו חס וחלילה מדויקים הוא לא רחוק ולא שונה מהותית מפוטנציאל ההיזק של פצצה גרעינית. וכפי שלא היינו מאפשרים לחיזבאללה לרכוש פצצה גרעינית, לא נוכל לאפשר להם לרכוש רבבות טילים מדויקים שיפגעו בנו מחר.

 

"אני רוצה לעשות סדר", מבהיר בנט. "נסארללה אמר אחרי מלחמת לבנון השנייה כי לו ידע מה תהיה תגובת ישראל, הוא לא היה חוטף את החיילים. אז הנה, אנחנו עושים לנסראללה שירות ואומרים בצורה מאוד ברורה: אם תתפתח חלילה מלחמה ויירו עלינו טילים מלבנון, הרי שנסראללה יהפוך להיות המחריב של לבנון, ודרום המדינה תיפגע בצורה אנושה בגלל פעולותיו. הנה אנחנו אומרים".

 

שר החינוך בנט: "נפיק לקחים ממה שקרה בתלמה ילין" (צילום: עידן ארבלי) (צילום: עידן ארבלי)
שר החינוך בנט: "נפיק לקחים ממה שקרה בתלמה ילין"(צילום: עידן ארבלי)

 

באשר לפרסום על סיוע ישראלי למצרים במלחמתו מול דאעש אמר בנט: "אני לא מתכוון לאשר או להכחיש את הפרסומים, אני רק אגיד זאת - מדינת ישראל לא תחכה שהאויב שלה יגיע עד הגדר. אנחנו פועלים מול האויבים הרחק מהגדר, כדי שהאיום לא יגיע לפתחנו. אנחנו לא מנועים ולא מגבילים את עצמנו מלפעול בשום מקום, והמחבלים ששוחרים את רעת ישראל הם בסכנה בכל מקום על פני הגלובוס".

 

בעניין התאבדותו של האומן בועז ארד בעקבות כתבה שבה נטען כי קיים קשרים מיניים עם תלמידותיו בבית הספר תלמה ילין, מבהיר שר החינוך: "תפקיד התקשורת הוא לחשוף עוולות, ואחריות מערכת החינוך היא לתת חינוך טוב ובטוח לילדי ישראל. כמובן שכל אובדן של בן אדם הוא מצער מאוד".

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ()
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

 

"נבדוק את מה שקרה בתלמה ילין ונלמד על מנת לתקן ולהפיק לקחים", הוסיף בנט. "עם זאת, צריך לדעת שיש לנו מערכת חינוך מצוינת. תמיד יהיו אירועים בקצוות ואנחנו תמיד נטפל בהם".

 

בהתייחס למאבק המחריף בין רבנים לרמטכ"ל סביב סוגיית גיוס הנשים, והכרזת הרב של צפת שמואל אליהו שלפיה "זו מלחמה", אומר בנט: "אין מלחמה עם צה"ל. ממש לא. צה"ל זה אנחנו, ואנחנו זה צה"ל. הרוב המוחץ של הציונות הדתית הוא חלק מצה"ל והוא משרת בצה"ל. יש ביקורת מסוימת, יש דרכים לומר את הביקורת, וזה בסדר גמור. אבל תמיד לשמור על כבוד צה"ל וגם לשמור על כבוד הרבנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, ענת מוסברג
השרים ישראל כץ ונפתלי בנט
צילום: אוהד צויגנברג, ענת מוסברג
מומלצים