שתף קטע נבחר

ליברמן על עזה: "המצב קשה, אך אין משבר הומניטרי"

שר הביטחון התייחס למחסור בחשמל, מים ותשתיות ברצועה והודה כי אכן "יש הידרדרות ברמת השירותים הבסיסיים וצריך לקחת אותה בחשבון". הוא הטיל את האחריות על חמאס ותקף את השר ישראל כץ, שהאשים אותו בכוונה לגבות מסים כדי לשקם את הרצועה: "פוליטיקאי מתוסכל"

 

"המצב בעזה אכן קשה וחייבים לטפל בו, אך אין שום משבר הומניטרי". כך אמר היום (ב') שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייחסו למחסור בחשמל ובמים לתושבי רצועת עזה - מצב שעלול, על-פי הערכות, להביא להסלמה ביטחונית. 

 

"במדינת ישראל מי שמוסמך לקבוע האם יש משבר הומניטארי ברצועת עזה או ביהודה ושומרון והוא זה מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי", הבהיר ליברמן. "יש שם מצב קשה - הידרדרות ברמת השירותים והתשתיות הבסיסיים - וצריך לקחת אותו בחשבון".

 

המחסור בחשמל ובמים ודילמת חמאס: עזה על סף פיצוץ

תושב עזה: "אין כסף, אין אוכל, אין חשמל, אין מים"

הקריסה בעזה: הקבינט ידון בהקמת אי מלאכותי

 

"אין משבר הומניטרי". ליברמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אין משבר הומניטרי". ליברמן(צילום: מוטי קמחי)

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שר הביטחון הפנה אצבע מאשימה כלפי חמאס, שלדבריו "הוציא ב-2017 260 מיליון דולר על ייצור רקטות וחפירת מנהרות, מתוכם כ-100 מיליון דולר הגיעו מאיראן וכל השאר מגביית מסים בתוך הרצועה ותרומות ממקורות כאלה ואחרים. חמאס לא היה מוכן להסיט אפילו שקל אחד לטובת מערכת המים, החשמל, הבריאות או החינוך ברצועה. חמאס מוכן להקריב את כל תושבי עזה עבור נשק".

 

בדבריו ציין שר הביטחון כי המשבר ברצועת עזה נוצר בגלל הסכסוך הפנים-פלסטיני בין פת"ח וחמאס. "חמאס לא רוצה לקחת עוד אחריות על עזה מפני שהוא לא מסכים להעביר את גביית המסים לידי הרשות הפלסטינית", אמר ליברמן – והבהיר: "אנחנו לא צד למשבר הזה. מי שמציע שניקח כסף ממשלם המסים הישראלי ונזרים אותו לרצועת עזה - טועה. אני לא מוכן שגרוש אחד ממשלם מסים ישראלי יילך לרצוע. יש מספיק מדינות ערביות עשירות".

 

ליברמן תקף את כץ: "פוליטיקאי מתוסכל" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ליברמן תקף את כץ: "פוליטיקאי מתוסכל"(צילום: אבי מועלם)

 

ליברמן תקף את כץ: "פוליטיקאי מתוסכל שרוצה להיות ראש ממשלה"

ליברמן התייחס בדבריו גם לדיווחים שלפיהם בחמאס שומרים על כוננות מחשש שצה"ל ינצל את התרגיל הצבאי שעליו הכריז בדרום הארץ כדי לתקוף ברצועה. "אני רוצה להבהיר באופן חד וברור: אין לנו שום כוונה ליזום מהלך צבאי בעזה", אמר שר הביטחון, "אבל אני שמח שהנהגת חמאס נמצאת בפאניקה. זה מראה משהו על 'אומץ ליבם'".

 

שר הביטחון תקף את דבריו של שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ בראיון לגלי צה"ל, שטען כי אנשיו של ליברמן מגייסים כספים כדי להזרימם לחמאס כדי למנוע קריסה: "אני מוכן להתייחס לדברים רציניים של אנשים רציניים, לא של פוליטיקאים מתוסכלים שיום אחד הם רוצים להיות ראש ממשלה ואם לא, אז לפחות ביטחוניסטים. מי שרוצה להשתדרג על גבם של הפרשנים המדיניים - שיעשה זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"אין משבר הומניטארי". ליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים