שתף קטע נבחר

נתניהו שב ותוקף: "טענות המפכ"ל חמורות, לחקור את האמת מיד"

בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו שב ראש הממשלה והתייחס לטענת רוני אלשיך שלפיה חוקרי נתניהו היו נתונים למעקב על ידי "גורמים רבי השפעה". נתניהו ציין: "זו לא התקפה אישית על המפכ"ל. השאלה האמיתית היא טוהר החקירה. הדרך היחידה לברר אותה היא על ידי חקירה אובייקטיבית"

 

 

"אין כאן שום התקפה אישית - לא על המפכ"ל ולא על אף אחד אחר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אין כאן שום התקפה אישית - לא על המפכ"ל ולא על אף אחד אחר"(צילום: מוטי קמחי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ותקף אחר הצהריים (יום ה') את מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך על רקע טענות שהשמיע המפכ"ל בריאיון לאילנה דיין בתוכנית "עובדה" לפיהן "גורמים בעלי השפעה" אספו חומרים על חוקרים המעורבים בתיקי נתניהו. "דמיינו איך הייתם מרגישים אם חוקרי המשטרה שמנהלים חקירה נגדכם היו טוענים שהפעלתם חוקרים פרטיים נגדם ונגד משפחותיהם?", כתב נתניהו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.

 

"האם חוקרים שחושבים שהנחקר עוקב אחריהם, או שולח מתלוננת על הטרדה מינית כנגד ראש היחידה שלהם, יכולים לעשות את מלאכתם באופן אובייקטיבי? ומה זה אומר על ההמלצות שלהם?", הוסיף ראש הממשלה.

 

"לכן אין כאן שום התקפה אישית - לא על המפכ"ל ולא על אף אחד אחר", טען נתניהו. "השאלה האמיתית היא טוהר החקירה. והדרך היחידה לברר אותה היא על ידי חקירה אובייקטיבית, בלתי תלויה ומהירה".

 

"לא אנו הזמנו את הראיון ב'עובדה', לא אנו שמנו מילים בפיו של איש, ולא אנו קבענו את עיתוי הראיון בסמוך לפרסום ההמלצות. הטענות שהושמעו הן חמורות והן צריכות להדיר שינה מעיני כל אדם הגון. צריך לחקור את האמת ומיד. גילוי האמת וההקפדה על טוהר החקירה לא יחלישו את משטרת ישראל. להפך, הם רק יחזקו אותה ואת שלטון החוק".

 

בריאיון, ששודר רגע לפני ההכרעה הצפויה במשטרה על ההמלצות בחקירות נתניהו, אמר אלשיך: "אמרתי שיש לחצים על גורמים שעוסקים בחקירה, שמסתובבים סביב החוקרים אנשים שמרחרחים בשטח... כדי לאסוף אינפורמציה על הקצינים".

 

"זה אומר שמתחילים לשאול שאלות על חוקרים של המשטרה ומסתובבים סביב שכניו, ואנחנו יודעים לומר שזה גורמים שזה מקצועם", הוסיף אלשיך ואף ציין כי הגורמים שעומדים מאחורי החוקרים הפרטיים הם "רבי כוח".

 

"בסוף אנחנו יודעים מי הגורמים האלה, ככל הנראה מישהו צריך לשלם להם - ולכן זה מאוד הפריע לנו", ציין המפכ"ל.

 

גורם בכיר במערכת אכיפת החוק התייחס הבוקר למתקפה של ראש הממשלה נתניהו נגד אלשיך ואמר: "בסופו של דבר מה שיקבע אלה רק הראיות בתיקי החקירה ולא כל רעשי הרקע מסביב".

 

לטענת אותו גורם, "היה צפוי שתהיה תגובה לאור דברי המפכ"ל. בדרך כלל ראיונות כאלה יוצרים תהודה ותגובות. לא חשבנו שזה יהיה אחרת. אבל אם מישהו חושב שהוא ישפיע עלינו בדרך כזאת, הוא טועה. למזלנו, החקירה מסודרת מאוד וכשהכול יתבהר ויתפרסם, אפשר יהיה לדעת על מה מדובר".

 

גם חבריו של נתניהו לסיעת הליכוד לא נותרו אדישים לדברים שהשמיע אלשיך. ח"כ מיקי זוהר אמר בריאיון לאולפן ynet: "אנחנו מאוד מוטרדים מאמירה מהסוג הזה, כי איך יגיעו עכשיו להמלצות אם אנחנו יודעים שהופעל על החוקרים לחץ? איך הם יוכלו להגיש את ההמלצות בצורה אובייקטיבית? ואולי הלחץ יעשה את הפעולה ההפוכה ויכריח את החוקרים כן להגיש המלצות - ובלבד כדי לספק את כל מי שרק רוצה?".

 

יו"ר הקואליציה ויוזם חוק ההמלצות, דודי אמסלם, היה יותר תקיף. "אני לא זוכר מפכ"ל משטרה ולא רמטכ"ל שנתנו ריאיון כזה ומהסוג הזה. בהתחלה חשבתי שהוא רץ בפריימריז וזה הדהים אותי", אמר הבוקר לגל"צ.

 

"תראו במה אלשיך מתעסק", הוסיף ח"כ אמסלם. "יש פרופורציות בחיים - אנשים נרצחים ברחובות וזה יותר חשוב מהשאלה אם ראש הממשלה קיבל סיגר מחבר. בחקירה על סיגר הושקעו לדעתי אלפי חוקרים שהיו צריכים למצוא את אותם רוצחים. אני רואה מפכ"ל משטרה מדושן עונג, מחייך".

 

ח"כ סאלח סעד פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לחקור את ראש הממשלה על שיבוש הליכי חקירה, בעקבות דבריו של המפכ"ל אלשיך בראיון על כך ש"גורמים רבי כוח הפעילו חוקרים פרטיים כנגד חוקרים במשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם
רה"מ נתניהו והמפכ"ל אלשיך
צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם
מומלצים