שתף קטע נבחר

רוסיה: לכבד את ריבונות סוריה, כל איום על אנשינו בלתי מקובל

אחרי מסר ישראלי למוסקבה בבקשה למנוע הסלמה, הודעה תקיפה של משרד החוץ הרוסי, שמתייצב לצד אסד. מוקדם יותר טענו בישראל: כל אזהרותינו נגד ההתבססות האיראנית בסוריה התממשו. תקיפת חיל האוויר - באזורים שבהם פועלים כוחות רוסיים

רוסיה הביעה בצהריים (שבת) "דאגה עמוקה" עקב התקיפות האחרונות בסוריה והדגישה כי "כל הצדדים צריכים לכבד את ריבונות סוריה". עוד נמסר ממשרד החוץ במוסקבה כי "כל איום על ביטחונם של רוסים המשרתים בסוריה בלתי מקובל".

 

עיקר אירועי הבוקר בצפון:

  • מל"ט איראני חדר לשטח ישראל
  • חיל האוויר תקף בסוריה, הסורים ירו אש נ"מ
  • מטוס F-16 התרסק בישראל ליד הרדוף, הטייסים נטשו. אחד מהם במצב קשה והשני קל
  • ישראל יצאה לתקיפות נרחבות של מטרות בסוריה, בהן מטרות איראניות
  • איראן מאיימת ב"גיהנום", חיזבאללה חוגג את הפלת המטוס
  • "אל ג'זירה" מדווחת על תגבור כוחות צה"ל ברמת הגולן

 

מוקדם יותר, ישראל ביקשה את התערבותה הדחופה של רוסיה למניעת הסלמה בצפון - אחת מתוצאות הדיונים הדחופים שערכו מהבוקר ראש הממשלה, שר הביטחון והצמרת המדינית-ביטחונית על רקע שורת התקריות בצפון

 

במקביל, מפקד החמ"ל של "בעלי הברית של סוריה" - המיליציות שפועלות בהכוונה איראנית לטובת הנשיא אסד - פרסם הודעה ולפיה "פעולות הטרור שביצעה ישראל לא יעברו בשקט מעתה ואילך. כל תקיפה ציונית נוספת תזכה לתגובה רצינית". רשת "אל ג'זירה" דיווחה על כניסת כלים צבאיים של צה"ל לאזור רמת הגולן.

 

נתניהו ופוטין בפגישתם במוסקבה בסוף החודש שעבר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ופוטין בפגישתם במוסקבה בסוף החודש שעבר(צילום: EPA)

ישראל הבהירה לרוסים כי כל האזהרות נגד ההתבססות האיראנית בסוריה התממשו - כפי שישראל התריעה איראן גורמת לחוסר יציבות שרוסיה אינה מעוניינת בו. עוד הבהירה ישראל לרוסים כי אף שהנחיתה על סוריה מהלומה כבדה שכללה גם מטרות איראניות, מבחינת ישראל עדיף שהאירוע ייסגר כעת, ואין לישראל עניין בהסלמה נוספת.

 

יירוט המל"ט האיראני על-ידי צה"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יירוט המל"ט האיראני על-ידי צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

שרידי מטוס הקרב הישראלי שהתרסק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי מטוס הקרב הישראלי שהתרסק(צילום: AFP)

החיפושים אחר שרידי המל"ט (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
החיפושים אחר שרידי המל"ט(צילום: זהר שחר)

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה היום את דברי שגריר ישראל ברוסיה גרי קורן מראשית השבוע, ולפיהם חיזבאללה ומורדים שיעים הזוכים לגיבוי מאיראן חייבים לסגת מיד מדרום סוריה כדי שתיעצר ההסלמה באזור.

 

ישראל העבירה מסרים ברוח זו גם לארה"ב, שפועלת בימים אלה לנסות לתווך בין ישראל ללבנון למניעת הסלמה סביב הקמת החומה בגבול בין המדינות והמחלוקת על הגבולות הכלכליים בים של "בלוק 9" מול חופי לבנון וישראל.

נתניהו, ליברמן ואיזנקוט בהערכת המצב (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
נתניהו, ליברמן ואיזנקוט בהערכת המצב(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

במקביל, הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי העלתה את רמת הכוננות שלה כדי להגיב על כל תוקפנות ישראלית לאור האירועים בצפון. לא ברור אם מדובר בפתיחת חזית נוספת אם ישראל תפתח במערכה או שמא חוששים בעזה מניצול הזדמנות ישראלי כדי להנחית עליהם מכה.

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מוסיף כי התקיפה הישראלית נעשתה בשדות תעופה צבאיים שבהם פועלים גם כוחות רוסיים. הפרובוקציה האיראנית בדמות כלי הטיס הבלתי מאויש (כטב"מ) ששוגר משדה התעופה T-4 שבמרכז סוריה, סיכנה ישירות אנשים ואינטרסים רוסיים - בדיוק כפי שהזהיר נתניהו את פוטין. בפעם הקודמת שישראל תקפה ליד הרוסים באותו אזור זומן השגריר הישראלי במוסקבה לשיחת נזיפה, ולכן מעניין לראות כיצד יגיבו הפעם בקרמלין.

 

לאור היכולות הישראליות להגן על הגבולות והמרחב האווירי, ישראל נתנה לכטב"מ האיראני לחדור לשיטחה ורק אז הפילה אותו. נראה כי האיראנים ירו לעצמם ברגל במטרה לקצור רווח תודעתי קצר טווח.

נפל של אחד הטילים הסוריים שנפל בלבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפל של אחד הטילים הסוריים שנפל בלבנון(צילום: AFP)

בחמ"ל הארגונים שפועלים לצד אסד בהכוונה איראנית נטען כי ישראל תקפה תחנה של מזל״טים בשדה התעופה T4, "ששימשו לאיסוף מודיעין אחר ארגוני הטרור בסוריה ובהם דאעש ולמלחמה בארגונים אלה. הטענות של ישראל שלפיהן המזל״ט נכנס לשטחה האווירי שקריות. ישראל וארה"ב מסייעות לארגוני הטרור בסוריה ודואגים לצרכיו של דאעש", נמסר.

 

"קו פרשת המים"

רק לפני פחות משבועיים נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וביקש ממנו להתערב כדי למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה. אחרי הפגישה אמר נתניהו על המתרחש בסוריה: "אנחנו נמצאים בקו פרשת המים: האם איראן תתבסס שם או שהתהליך ייבלם. אמרתי לפוטין שאם הדבר לא ייבלם מעצמו - אנחנו נפעל לבלום אותו. למעשה, אנחנו כבר פועלים".

 

נתניהו התייחס גם לפרסומים השונים שלפיהם סוריה איימה לתקוף את נמל התעופה בן גוריון אם תבוצע בשטחה פעולה ישראלית נוספת. "אנחנו תמיד לוקחים בחשבון את כל הגורמים והשיקולים בסביבה", הדגיש. "מי שמנסה כרגע לשנות את הסטטוס-קוו בסוריה ובלבנון זה גורם אחד - איראן. מדובר בגורם שמנסה באופן אקטיבי להבעיר את הזירה ולהפוך את סוריה לקולוניה צבאית".

 

 

 

שרידי המטוס הישראלי שהתרסק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי המטוס הישראלי שהתרסק(צילום: AFP)

נפל במחוז אירביד שבירדן ()
נפל במחוז אירביד שבירדן

סגן מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי, איים בצהריים "ליצור גיהינום למשטר הציוני". עם זאת סלאמי אמר כי הוא אינו יכול להגיב על הדיווחים בנוגע להפלת מל"ט איראני על-ידי ישראל משום שלטענתו "הישראלים שקרנים". הוא הזהיר גם כי טהרן מסוגלת להרוס את כל הבסיסים האמריקניים באזור. דובר הוועדה לביטחון לאומי באיראן אמר ל"אל-ג'זירה" כי הפלת מטוס הקרב הישראלי היא אזהרה ברורה לישראל.

 

בטלוויזיה האיראנית הממלכתית דחו את טענת ישראל שהיא הפילה מל"ט איראני, ואמרו כי הטענה הזו "מגוחכת". שגריר איראן בדמשק הצהיר: "אנו עומדים לצד סוריה בשלב השיקום ונסייע לה בכל צרכיה. ניתן לאחינו וידידינו בסוריה כל מה שיש לנו. דמנו מעורב בדמם".

 

גורם ביטחוני בלבנון אמר לפני הצהריים כי צבא לבנון העלה את הכוננות שלו לרמה הגבוהה ביותר על רקע העימות בין ישראל לסוריה ולאיראן. כך דיווחה "סקיי ניוז". בשבוע האחרון גברה גם המתיחות בין ישראל ללבנון על רקע כוונת ישראל להקים חומה בגבול בין השתיים.

 

כלי תקשורת בירדן מדווחים כי נפל של טיל קרקע-אוויר שירו הסורים נגד מטוסים ישראליים נפל במחוז אירביד שבצפון ירדן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק לרכוש.

ליד זירת ההתרסקות ()
ליד זירת ההתרסקות

צה"ל מסר הבוקר כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. לפי צה"ל הותקפו סוללות סוריות מסוג SA5 ו-SA17, והמטרות האיראניות שהותקפו נמצאות סמוך לשטח של דיוויזיה סורית מספר 4.

 

בהודעה נוספת של דובר צה"ל נמסר כי "ישראל מבצעת בשעות האחרונות פעולת הגנה מובהקת כנגד פעולה חתרנית של איראן נגד ישראל. ההחלטה, הניהוג וכלל הרכיבים של המל"ט היו איראניים. היירוט אירע היכן שרצינו ובהצלחה רבה מאוד. הסורים והאיראנים משחקים באש כדי להוריד את המסכה מפני איראן, שמשתמשת בסוריה נגד ישראל".


פורסם לראשונה 10/02/2018 11:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים